Produkcja samochodów w Wielkiej Brytanii spada. Jak zapowiedziało stowarzyszenie producentów SMMT, w 2018 roku wyprodukowano 1,5 miliona nowych samochodów. To jest o 9,1 procent mniej niż w 2017 roku. Trend przybiera efekt kuli śniegowej. W grudniu produkcja samochodów spadła aż o 22,4 procent do 78 106 sztuk.

""

Produkcja samochodów w Wielkiej Brytanii spada.

moto.rp.pl

Stowarzyszenie ostrzega przed skutkami nieuregulowanego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. W obawie przed tak zwanym twardym Brexicie inwestycje w przemyśle samochodowym spadły już o 46,5 procent do 588,6 milionów funtów. „Branża ma czerwony światło”, powiedział Mike Hawes, dyrektor generalny SMMT. „Niepewność związana z Brexitem już spowodowała ogromne straty w produkcji, inwestycjach i miejscach pracy. Jednak to nic w porównaniu z tym, co będzie się działo jeśli wyjdziemy z Unii w sposób nieuregulowany.”

ZOBACZ TAKŻE: Fatalne skutki Brexitu dla angielskiej branży motoryzacyjnej

Według stowarzyszenia spadek jest najbardziej zauważalny na rynku krajowym: roczna produkcja na rynku krajowym spadła o 16,3%, podczas gdy produkcja na eksport niektórych pojazdów spadła o 7,3%. Mike Hawes powiedział, że niepewność związana z Brexit już spowodowała poważne szkody dla brytyjskiego sektora motoryzacyjnego.