Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę z firmą budowlaną Budimex na budowę obwodnicy miejscowości Smolajny, w województwie warmińsko-mazurskim, w ciągu drogi krajowej nr 51. Projekt opiewa na 26 mln zł.

Resort Infrastruktury oraz Generalna Dyrekcja Dróg krajowych i Autostrad poinformowali, że firma Budimex została wskazana jako wykonawca obwodnicy miejscowości Smolajny w województwie warmińsko-mazurskim. Jej długość będzie miała 1,76-kilometra i będzie przebiegać w częściowo istniejącym śladzie drogi. Jeżeli nie będzie opóźnień samochody po nowej drodze pojadą w październiku 2022 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Potaniała budowa dróg. GDDKiA zaskoczona

– W ramach zadania zostaną wybudowane dodatkowe jezdnie do obsługi terenów przyległych, ciąg pieszo-rowerowy, chodniki, dwie pary zatok autobusowych, przejścia dla pieszych z azylami oraz urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego – czytamy na portalu wnp.pl, wypowiedź Ministerstwa Infrastruktury. Celem inwestycji jest przede wszystkim odciążenie układu komunikacyjnego oraz wyprowadzenie tranzytu poza obręb miasta. Tego typu działanie w efekcie ma przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa oraz komfortu podróżnych.

– Podpisujemy kolejną umowę na realizację zadania z Programu budowy 100 obwodnic. Następne podpiszemy już wkrótce. Dzięki inwestycjom z tego rządowego Programu poprawiamy bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz komfort życia mieszkańców. Rezultaty inwestycji, na realizację której podpisujemy dziś umowę, zobaczymy już za niecałe dwa lata. Budowa obwodnicy Smolajn w ciągu drogi krajowej nr 51 jest realizowana w systemie tradycyjnym. Wykonawca w oparciu o przygotowaną wcześniej dokumentację będzie mógł najpóźniej wiosną przystąpić do prac budowlanych – powiedział Tomasz Żuchowski, szef GDDKiA.

CZYTAJ TAKŻE: Przyspieszy budowa Via Carpatia

Droga nr 51 w ciągu, której zostanie zbudowana nowa obwodnica, stanowi wylot od strony północnej z Olsztyna w kierunku granicy państwa. Powstanie ona dzięki rządowemu programowi 100 obwodnic, który ma się zakończyć w 2030 roku, a łączna długość będzie wynosić ok. 820-kilometrów. Na ten cel przeznaczono 28 mld zł ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W Warszawie uruchomiono najszybszą ładowarkę dla elektryków

Na warszawskim Wilanowie uruchomiona została druga najszybsza ładowarka w kraju. Za jej pośrednictwem można ...

Wirus zatrzymał w Polsce sprzedaż samochodów

Epidemia koronawirusa uderza w polski rynek samochodów osobowych. W marcu ruch w salonach zaczął ...

Kalifornia pozywa Trumpa, który chce podniesienia norm emisji spalin

Prezydent USA Trump chce znieść zaostrzone przepisy dotyczące emisji spalin w Kalifornii. W odpowiedzi ...

Bentley Bentayga Black Edition: Jeden z najlepszych

Jak pogodzić jazdę po pustyni w Utah i szpan na Rodeo Drive? Odpowiedzi nie ...

Ładowanie elektrycznego auta w pięć minut? W Chinach to możliwe

W Państwie Środka powstała pierwsza, automatyczna stacja wymiany baterii. Docelowo takich punktów ma powstać ...

Elektromobilność: droga jednokierunkowa

Nadmierna eksploatacja zasobów naturalnych i produkcja przemysłowa na niespotykaną dotąd skalę destrukcyjnie wpływa na ...