Błąd w oprogramowaniu ładowarek Tesli V3, doprowadził do możliwości darmowego ładowania każdego auta elektrycznego z wyjątkiem Tesli na terenie Europy. Wieści o tym szybko się rozeszły, dzięki czemu wielu użytkowników aut zasilanych z gniazdka, dostało „prezent” od amerykańskiego giganta w postaci darmowych kWh.

W Europie jest coraz mniej ładowarek, które dają możliwość naładowania samochodu elektrycznego za darmo. Z pewnością nie należą do nich punkty ładowania od Tesli, zwane Superchargerami. Marka stworzona przez Elona Muska ostatnio rozpoczęła proces montażu na Starym Kontynencie najnowszych urządzeń w wersji V3. Zgodnie z zapowiedziami nowe ładowarki, dzięki zwiększonej mocy do 250 kW, mają pozwolić podnieść zasięg auta o 120 km w zaledwie 5 minut, a w procesie ładowania „do pełna” skrócić czas o połowę.

CZYTAJ TAKŻE: Tesla najniebezpieczniejszą spółką na Wall Street

Wizja szybszego ładowania (za pośrednictwem superchargerów V3) okazała się jeszcze ciekawsza, kiedy wykryto błąd w oprogramowaniu. Tym samym z urządzeń teoretycznie przeznaczonych dla samochodów Tesli, mógł skorzystać każdy, kto ma złącze CCS2. Co więcej można było robić to za darmo. Pierwsze informacje na ten temat pojawiły się w Niemczech. Szybko jednak okazało się, że taka sytuacja ma miejsce w całej Europie. Kuriozum sytuacji jest o tyle większe, że jeżeli ktoś podjechał naładować Teslę, a nie miał wykupionego pakietu darmowego ładowania, to operator naliczał mu opłatę zgodną z cennikiem. W przypadku innych samochodów elektrycznych odbywało się to bez kosztowo.

Wieści szybko się rozeszły w internecie. Na reakcję użytkowników elektryków nie trzeba było długo czekać. W niedługim czasie pojawiły się pierwsze wpisy na portalach społecznościowych, że krążące informacje o błędzie oprogramowania są prawdziwe. Z tej wyjątkowej okazji skorzystali choćby właściciele Volkswagenów e-UP i e-Golfów, Hyundaiów Ioniq, i innych w pełni elektrycznych modeli. W niemieckim Hermsdorfie powstało nawet porównanie maksymalnej mocy ładowania poszczególnych aut. Okazało się, że Kia e-Niro jest w stanie maksymalnie „pociągnąć” 56 kW, a Porsche Taycan ponad 125 kW.

CZYTAJ TAKŻE: Tesla z polskim cennikiem dla wszystkich modeli

Powstały błąd w oprogramowaniu Tesli został wyłapany. Zgodnie z wpisem jednego z użytkowników grupy „Tesla Owneers UK” przesłanym do „Tesla Owners Group UK”, dyrektor odpowiedzialny za superchargery w Europe potwierdził, że Tesla wie o problemie możliwości ładowania innych samochodów niż Tesla na ładowarkach supercharger V3. Podkreślono też, że prowadzone jest w tej kwestii dochodzenie.

Zaistniały błąd ładowarek Tesli zwraca uwagę na fakt, że za ich pośrednictwem ładowarek Tesli można ładować również inne pojazdy, a nie tylko te od amerykańskiego producenta. Tym samym dziwi fakt, że większość producentów chce budować własną infrastrukturę, a nie dogadać o współpracę z Elonem Muskiem, który nie zamyka się na takie opcje – tak przynajmniej twierdzi portal cnet.com.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Trzy SUV-y Skody: Podróż Kodiaqiem, Karoqiem i Kamiqiem

Skoda w ostatnich latach zmieniła się nie do poznania. Przez dekadę miała w ofercie ...

Wielka Brytania przyspieszy zakaz sprzedaży aut spalinowych

Wielka Brytania nie chce od 2035 roku rejestrować nowych samochodów z silnikami spalinowymi. Zakaz ...

Mazda 6 podczas procedury testowej RDE

WLTP: Cichy zabójca silników

WLTP to hasło, które w ostatnim czasie przeraziło rynek motoryzacyjny. Wprowadzone w zeszłym roku ...

Poczta Polska i Żabka testują jako pierwsi w Europie e-ciężarówkę

Poczta Polska oraz sieć sklepów Żabka jako pierwsze w Europie będą testować elektryczną ciężarówkę ...

Państwo będzie mogło śledzić kierowców aut osobowych

Taki scenariusz zakłada Instytut Staszica w związku z rządowymi planami wprowadzenia elektronicznego poboru opłat ...

Pech Roberta Kubicy. Seria, w której miał się ścigać pod znakiem zapytania

Można stwierdzić, że Robert Kubica nie ma zawodowego szczęścia. Najpierw było wiele komplikacji związanych ...