Grupa Orlen, a dokładniej Orlen Projekt inwestuje w zieloną energię. Płocki budynek koncernu paliwowego został doposażony w instalację fotowoltaiczną o mocy ok. 50 kWp (kilowatów-pikach). Jest to największy taki projekt w całej grupie.

Instalacje fotowoltaiczne są obecnie na czasie. Ich stosowanie ma na celu zmniejszenie zapotrzebowania na zużycie energii elektrycznej, a tym samym ograniczenie emisji CO2 do atmosfery w procesie jej produkcji. Grupa Orlen prowadziła już program pilotażowy związany z panelami fotowoltaicznymi. Zostały one zamontowane na dachach i wiatach 11 wybranych stacji paliw w Polsce, a ich łączna moc wyniosła ok. 180 kWp. Teraz grupa poszła o krok dalej instalując je na budynku sąsiadującym z główną siedzibą spółki Orlen Projekt. Według prognoz, energia pozyskana z zainstalowanych paneli pozwoli na zmniejszenie opłat za zużycie energii elektrycznej nawet do 25 proc.

– Zgodnie ze strategią, zwiększamy zaangażowanie w energetykę niskoemisyjną. Jako PKN Orlen poprzez swoje działania, jak choćby budowę morskiej farmy wiatrowej Baltic Power na Bałtyku, konsekwentnie wpisujemy się w trend zielonej energetyki. W przeszłości zainwestowaliśmy w niskoemisyjne źródła gazowe, rozwijamy technologie produkcji wodoru, wierząc, że jest to paliwo przyszłości w transporcie. Instalacja fotowoltaiczna w Płocku, zasilająca ORLEN Projekt, wpisuje się w realizowany na wielu poziomach proces transformacji energetycznej – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen.

CZYTAJ TAKŻE: Pierwsza stacja Orlenu w Niemczech

Jak działa fotowoltaika? W dużym skrócie można to opisać następująco: podstawowym elementem instalacji są ogniwa fotowoltaiczne (budowane z półprzewodników), które dla lepszej wydajności – wytwarzania energii – łączy się w moduły fotowoltaiczne, które zasilają jeden falownik, a tym samym tworzą panel fotowoltaiczny. W ogniwach zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, dzięki czemu energia ze słońca zostaje przekształcona w prąd stały zasilający falownik, który przekształca prąd stały na prąd zmienny. Następnie zasilany tą energią jest dom czy firma. Poza tym montuje się dwukierunkowe liczniki energii. Na podstawie wykorzystanej energii z sieci i tej wytworzonej określa się wysokość opłat.

CZYTAJ TAKŻE: Przegląd elektryków z panelami słonecznymi

Zainstalowana instalacja składa się ze 175 paneli po polikrystalicznych o mocy 285 Watt każdy. Dodatkowo wyposażone są w optymalizery mocy, których zadaniem jest zwiększenie wydajności 25 proc. w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych lub zacienienia. Według grupy tak zaprojektowana instalacja pozwoli na wyprodukowanie do 51 MWh energii elektrycznej. Wystarczy to na naładowanie 1300 pojazdów elektrycznych w ciągu roku lub zaspokoi zapotrzebowanie energetyczne 12 gospodarstw domowych.

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Renault Megane GT line 1.3 Tce: Hot hatch czasów współczesnych

„Gdy nie ma się tego co się lubi, to trzeba lubić to co się ...

Koncepcyjny elektryczny Maruti Suzuki E-Survivor pokazany podczas Auto Expo 2018 w Noidzie w Indiach w lutym 2018 r.

Suzuki rusza z testami aut elektrycznych w Indiach

Suzuki Motor zacznie w październiku testować w Indiach prototypy elektrycznych aut - ogłosił tej ...

Niemcy chcą wolniej jeździć po autostradach

Większość Niemców opowiada się za ograniczeniem prędkości na autostradach, by walczyć ze zmianami klimatycznymi ...

Trzecia generacja Seata Leona sprzedana milion razy

W lipcu br. swojego nabywcę znalazł milionowy egzemplarz Seata Leona trzeciej generacji. To najczęściej ...

1000 aut w 72 godziny. Suzuki podbija kolejny rynek

Japoński producent samochodów – Suzuki – po raz kolejny wzbudził duże zamieszanie sprzedażowe. Wszystko ...

McLaren oficjalnie w Polsce

Po wielu podejściach i próbach, w Polsce oficjalnie pojawia się marka McLaren. Polski przedstawiciel ...