Grupa Orlen, a dokładniej Orlen Projekt inwestuje w zieloną energię. Płocki budynek koncernu paliwowego został doposażony w instalację fotowoltaiczną o mocy ok. 50 kWp (kilowatów-pikach). Jest to największy taki projekt w całej grupie.

Instalacje fotowoltaiczne są obecnie na czasie. Ich stosowanie ma na celu zmniejszenie zapotrzebowania na zużycie energii elektrycznej, a tym samym ograniczenie emisji CO2 do atmosfery w procesie jej produkcji. Grupa Orlen prowadziła już program pilotażowy związany z panelami fotowoltaicznymi. Zostały one zamontowane na dachach i wiatach 11 wybranych stacji paliw w Polsce, a ich łączna moc wyniosła ok. 180 kWp. Teraz grupa poszła o krok dalej instalując je na budynku sąsiadującym z główną siedzibą spółki Orlen Projekt. Według prognoz, energia pozyskana z zainstalowanych paneli pozwoli na zmniejszenie opłat za zużycie energii elektrycznej nawet do 25 proc.

– Zgodnie ze strategią, zwiększamy zaangażowanie w energetykę niskoemisyjną. Jako PKN Orlen poprzez swoje działania, jak choćby budowę morskiej farmy wiatrowej Baltic Power na Bałtyku, konsekwentnie wpisujemy się w trend zielonej energetyki. W przeszłości zainwestowaliśmy w niskoemisyjne źródła gazowe, rozwijamy technologie produkcji wodoru, wierząc, że jest to paliwo przyszłości w transporcie. Instalacja fotowoltaiczna w Płocku, zasilająca ORLEN Projekt, wpisuje się w realizowany na wielu poziomach proces transformacji energetycznej – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen.

CZYTAJ TAKŻE: Pierwsza stacja Orlenu w Niemczech

Jak działa fotowoltaika? W dużym skrócie można to opisać następująco: podstawowym elementem instalacji są ogniwa fotowoltaiczne (budowane z półprzewodników), które dla lepszej wydajności – wytwarzania energii – łączy się w moduły fotowoltaiczne, które zasilają jeden falownik, a tym samym tworzą panel fotowoltaiczny. W ogniwach zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, dzięki czemu energia ze słońca zostaje przekształcona w prąd stały zasilający falownik, który przekształca prąd stały na prąd zmienny. Następnie zasilany tą energią jest dom czy firma. Poza tym montuje się dwukierunkowe liczniki energii. Na podstawie wykorzystanej energii z sieci i tej wytworzonej określa się wysokość opłat.

CZYTAJ TAKŻE: Przegląd elektryków z panelami słonecznymi

Zainstalowana instalacja składa się ze 175 paneli po polikrystalicznych o mocy 285 Watt każdy. Dodatkowo wyposażone są w optymalizery mocy, których zadaniem jest zwiększenie wydajności 25 proc. w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych lub zacienienia. Według grupy tak zaprojektowana instalacja pozwoli na wyprodukowanie do 51 MWh energii elektrycznej. Wystarczy to na naładowanie 1300 pojazdów elektrycznych w ciągu roku lub zaspokoi zapotrzebowanie energetyczne 12 gospodarstw domowych.

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Volkswagen rezygnuje z salonu w Paryżu

Volkswagen nie będzie mieć swego stoiska na październikowym salonie samochodowym w Paryżu, po raz ...

Porsche Exclusive dla elektrycznego Taycana. Indywidualizacja z wyższej półki

Dla pierwszego w pełni elektrycznego auta Porsche istnieje 90 ekskluzywnych opcji oferowanych przez Porsche ...

FCA sprzedaje Magnetti Marelli, w tym pięć zakładów w Polsce

Fiat Chrysler Automobiles pozbywa się Magneti Marelli, jednego z najbardziej zaawansowanych technologicznie producentów komponentów  ...

BMW M2 CS: Ostatnie prawdziwe BMW

Pod koniec 2015 roku BMW wprowadziło do sprzedaży serię M2 Coupé. W 2018 roku ...

Pięć zapomnianych samochodów koncepcyjnych Seata

Samochody koncepcyjne to pojazdy testowe, które mają zachwycać innowacyjnością technologii oraz designem. Oto pięć ...

Automatyczny pobór opłat na bramkach A1 ma zostać rozszerzony.

Spółka GTC, koncesjonariusz płatnego odcinka A1 obiecuje od 01 lipca pokonanie autostradowych bramek bez ...