Okazuje się, że afera Carlosa Ghosna byłego prezesa koncernu Renault-Nissan-Mitsubishi, może mieć swój ciąg dalszy. W miniony wtorek japońska gazeta „Yomiuri Shimbun”, cytując anonimowe źródła podała, że urząd podatkowy w Tokio wykrył poważne nieprawidłowości w prowadzonych rozliczeniach. Potencjalna Grzywna dla Nissana może być surowa.

Japoński urząd podatkowy ustalił, że Nissan nie zgłosił około 150 mln jenów do opodatkowania w okresie trzech lat kończący się w 2014 roku – podaje PAP. Z kolei jak donoszą anonimowe japońskie źródła gazety, w tej kwocie miała się też zawierać wpłata dokonana przez byłego prezesa na rzecz libańskiego uniwersytetu oraz inne wydatki, które nie mogą być uznawane za koszty związane z prowadzeniem działalności biznesowej japońskiego producenta pojazdów.

Carlos Ghosn.

Nissan miał już załagodzić sprawę poprzez wpłacenie odpowiednich kar opiewających na kilkadziesiąt milionów jenów – podają informatorzy. Wewnętrzne śledztwo koncernu wykazało, że Ghosn wykonał lub planował wydatki niezgodne z polityką firmy na kwotę około 15 mln jenów. Dochodzenie tokijskiego biura po części potwierdza te oskarżenia – zaznaczyła gazeta „Yomiuri”.

To nie jedyne wnioski z przeprowadzonego śledztwa. Okazuje się, że Ghosn wpłacił 2 mln dolarów na rzecz uniwersytetu w Libanie. Jest to ciekawy zbieg okoliczności, to właśnie z tamtego miejsca pochodzi były prezes. Dodatkowo firma przez 10 lat – od 2003 roku – miała wypłacić 750 tys. USD pensji za „prace konsultacyjne” dla starszej siostry Ghosna. Jak łatwo się domyślić takie prace nigdy nie miały miejsca. Według źródeł japońskiej gazety, producent motoryzacyjny rozliczał te wydatki jako koszty związane z prowadzeniem sekretariatu Ghosna. Dotyczy to przynajmniej trzyletniego okresu do marca 2014 roku. W rzeczywistości było to zatajanie zysków firmy. Według japońskiego prawa za takie występki grozi surowa kara.

Należy dodać, że japońskie przepisy podatkowe przewidują siedmioletni okres przedawnienia się wykroczeń dot. oszustwa przez sfałszowanie lub ukrycie wydatków. Z tego względu biuro podatkowe jak na razie nałożyło grzywny za okres trzech lat do marca 2014 r. Agencja jednak kontynuuje śledztwo za rok podatkowy zakończony w marcu 2015 roku i jak łatwo się domyślić również za późniejsze lata.

CZYTAJ TAKŻE: Nissan Ariya: Elektryczna wojna z Mercedesem i Teslą

Koncern nie skomentował doniesień japońskiej gazety „Yomiuri Shimbun” przez trwające postępowanie sądowe. Rzecznik spółki zapewnił jednak, że koncern ma w planach domagać się od byłego dyrektora odszkodowania i podjąć inne stosowne kroki w celu ostatecznego wyjaśnienia, iż odpowiedzialność za powstałą sytuację leży po stronie Ghosna i grona związanych z nim osób.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Jeep Wrangler Rubicon: Gdzie oczy poniosą

Nowy Wrangler – choć zyskał nieco ogłady, dzięki której łatwiej mu odnaleźć się w ...

Hennessey Maximus: Jeep z mocą ponad 1000 KM

Jeep Gladiator w wersji specjalnej - moc 1014 KM, maksymalny moment obrotowy 1265 Nm. ...

Genesis GV80: Luksusowa marka z Korei pojawi się w Europie

W 2020 roku luksusowa marka Hyundaia o nazwie Genesis zaprezentuje duży model SUV-a GV80. ...

Szefowie Renaulta-Nissana bez większych premii

Renault-Nissan nie ma obecnie w planach wprowadzania dodatkowej formy premii dla członków kierownictwa sojuszu ...

Ceny | Opel Grandland X: Nowe, mocne serce

Nowa, topowa jednostka napędowa o mocy 180 KM uzupełnia gamę silnikową w Oplu Grandland ...

Turcy znów walczą o budowę S19

Utrwala się tendencja spadku cen na budowach szybkich dróg. Tanie oferty, znacznie poniżej kosztorysu ...