Rząd Singapuru nie chce samochodów elektrycznych. Skąd taki ruch w świadomym ekologicznie i postępowym państwie?

Wniosek pochodzi od ministra Masago Zulkifli bin Masagosa Mohamada, odpowiedzialnego za środowisko i zaopatrzenie w wodę. W połowie sierpnia Zulkifli powiedział agencji prasowej Bloomberg, że wraz z samochodami Tesli Elon Musk sprzedaje styl życia. Po czym dodał: „Nie interesuje nas styl życia, jesteśmy zainteresowani czystymi rozwiązaniami, które pozwolą rozwiązać problemy klimatyczne”. Stwierdzenie to poprzedziło wypowiedź Muska, który skrytykował Singapur za powolne wprowadzanie samochodów elektrycznych.

Elon Musk już nie raz krytykował Singapur za podejście do e-mobilności. Singapur postanowił obciążyć również samochody elektryczne podatkiem od emisji CO2, ponieważ, jak twierdzą odpowiedzialni ministrowie, trzeba wziąć pod uwagę również kwestię wytwarzania energii elektrycznej. Zamiast pojazdów elektrycznych kraj korzysta z transportu publicznego: Singapur oplata gęsta sieć autobusowa i kolejowa.

Singapur stawia na komunikację publiczną.

Kolejnym argumentem jest brak miejsca i duża gęstość zaludnienia. Już w 1990 roku pojawiły się ograniczenia dotyczące rejestracji nowych samochodów. Podatki są tak wysokie, że prawie uniemożliwiają osobom prywatnym posiadanie własnego auta. Ale jest też jeszcze jedna kwestia – jeśli Singapur myśli o samochodach, bardziej chce promować wodór jako rozwiązanie bezemisyjne. Przemiawia za tym bardzo niski ślad węglowy.

Elektryczne nie, wodorowe tak – samochody w Singapurze. Na zdjęciu wodorowa Toyota Mirai.

Wygląda na to, że samochody elektryczne nie mają szans na ekspansję w Singapurze. Krytyka i opór jest zbyt mocny. Argumenty też nie najgorsze: wykorzystanie rzadkich metali, które są potrzebne do produkcji elektrycznych akumulatorów samochodowych i nie do końca jasna sytuacja recyklingu.

ZOBACZ TAKŻE: W którym kraju jest najwięcej dopłat i ulg na samochody elektryczne?

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

3,2 mld euro na prace badawcze nad bateriami

Komisja Europejska zatwierdziła pomoc publiczną 3,2 mld euro z 7 krajów, w tym Polski, ...

KE rozpatrzy fuzję Orlenu i Lotosu dopiero na koniec czerwca

Fuzja Orlenu i Lotosu to jeden z ważniejszych tematów gospodarczych w kraju. Komisja Europejska ...

Kia ProCeed: A ich okrzyk brzmiał – odwagi!

Kiedy Kia wyciągnęła z kapelusza Stingera, wszystkim opadły szczęki. No bo niby jak to, ...

Przemysł oponiarski – kolejna branża dotknięta spadkami sprzedaży

Według danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Opon i Gumy (ETRMA) opracowanych przez Polski Związek Przemysłu ...

Będą zmiany w przepisach. Pieszy będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział nowy projekt ustawy, który uwzględnia pierwszeństwo pieszych jeszcze przed ich ...

Ford wyda fortunę na autonomiczne pojazdy

Ford ogłosił, że zamierza dynamicznie rozwijać projekty związane z technologią przyszłości – autami autonomicznymi. ...