Fotorzepa, Maciej Kaczanowski

Nawet 28 proc. samochodów w Polsce może mieć problemy z ogumieniem. Średnia w Europie to 20 proc. – Mamy czwarty najgorszy wynik w krajach Unii Europejskiej – alarmuje Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego (PZPO).

Jest to spowodowane nieodpowiednią eksploatacją opon – brakiem regularnej kontroli ciśnienia, lekceważeniem uszkodzeń czy brakiem kontroli ciśnienia i głębokości bieżnika. PZPO zwraca także uwagę, na znaczenie prawidłowego wyważania kół. Odpowiednie rozłożenie masy jest szczególnie istotne z uwagi na fakt, że podczas jazdy z prędkością 130 kilometrów na godzinę koło samochodowe w popularnym rozmiarze obraca się ponad 1000 razy na minutę. – Dokładne wyważenie kół to wydłużenie życia opon, prawidłowego działania układu zawieszenia oraz zachowania odpowiedniej sterowności samochodu – argumentuje Piotr Sarnecki, dyrektor generalny PZPO. Z kolei utrzymanie prawidłowego ciśnienia może zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 9,3 litra na 100 przejechanych kilometrów.

Pocieszający jest natomiast fakt, że w Polsce rośnie sprzedaż opon. W 2017 roku producenci i importerzy opon w Polsce odnotowali wzrost sprzedaży w segmencie samochodów osobowych o 7 proc.. W tym rośnie także wielkość sprzedanych opon do samochodów typu SUV (o 9 proc. w ujęciu r/r) i lekkich dostawczych (4 proc. wzrostu). Szybko rośnie także sprzedaż opon zimowych – w ub. roku 11 proc., a jeszcze szybciej uniwersalnych opon całorocznych – o 29 proc. w porównaniu z rokiem 2016.

Zwiększa się także sprzedaż opon z wyższej półki – trwalszych i bezpieczniejszych. Kierowcy zaczynają doceniać markowe opony, bo przy stale rosnącym ruchu drogowym dają one większy margines bezpieczeństwa – dodaje Sarnecki.

Polska jest w Europie dużym producentem opon. Wytwarzane są w czterech fabrykach należących do globalnych koncernów oponiarskich. Każdego dnia z linii produkcyjnych schodzi 120 tys. opon. W 2017 r. roczna produkcja sięgnęła 36 milionów sztuk.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Carlos Ghosn: Wzlot i upadek chciwego moto-guru

Do niedawna był jednym z dwóch liderów światowej motoryzacji. Po śmierci prezesa Fiat Chrysler ...

Mazda i GreenWay zbudują w Polsce sieć ładowarek

Polski importer Mazdy oraz firma GreenWay, oferujący rozwiązania do ładowania samochodów elektrycznych, nawiązały współpracę. ...

Sprzedaż samochodów w Polsce wzrośnie w 2021 r. o 10 proc.

Przyszły rok przyniesie wzrost sprzedaży samochodów osobowych w Polsce o prawie jedną dziesiątą. Jak ...

Wirus zatrzymał w Polsce sprzedaż samochodów

Epidemia koronawirusa uderza w polski rynek samochodów osobowych. W marcu ruch w salonach zaczął ...

Renault Megane R.S,

Najmocniejsza wersja Renault Megane wyceniona

Pierwsza generacja Megane R.S. pojawiła się w 2004 roku. Miała 225 KM mocy i ...