Gigafactory 1 w amerykańskim stanie Nevada jest nadal w budowie. Nie wiadomo kiedy i czy w ogóle inwestycja zostanie zakończona, bo Tesla wraz z japońskim parterem, firmą Panasonic, z nieznanych przyczyn wstrzymały prace.

W Gigafactory 1 Tesla buduje akumulatory oraz magazyny energii dla gospodarstw domowych. Fabryka znajduje się w pobliżu drugiej – po Las Vegas – stolicy hazardu w Nevadzie, Reno. Po ukończeniu będzie największym budynkiem produkcyjnym na świecie. W budowie jest od maja 2014 roku, gotowa powinna być do 2020 roku. Od pierwszego kwartału 2016 roku produkowane są tu akumulatory. Japoński gigant z branży elektronicznej Panasonic zainwestuje w Gigafactory 1 sumę 3,9 miliarda dolarów. Japończycy zwiększyli wielkość inwestycji z pierwotnych 1,6 miliarda dolarów do prawie czterech miliardów po tym, jak poznali ilości zamówień wstępnych dla Tesli Model 3. Teraz nastąpił nagły zwrot akcji: Panasonic i Tesla zaprzestają inwestycji w Gigafactory 1.

Japoński magazyn biznesowy Nikkei przekazał – nie powołując się na żadne źródło (prawdopodobnie pochodzi od osoby z Panasonica), że Tesla boryka się z problemami finansowymi. Ponadto marże zysku w branży baterii są dużo mniejsze niż zakładano, a popyt na pojazdy elektryczne jest w przyszłości niepewny. Dlatego Tesla i Panasonic nie zdecydowały się na dalszy rozwój Gigafactory 1.

Tesla wydała krótkie oświadczenie, w którym poinformowała, że nadal realizuje inwestycje, ale przygląda się dokładnie, gdzie i na co wydaje pieniądze. Faktem jest, że w Szanghaju Amerykanie właśnie rozpoczynają kolejny duży plac budowy Gigafactory 3. Pierwsze budynki powstaną tam już w maju 2019 roku, a sama budowa postępuje z dużym tempie. Więc jak to zwykle u Elona Muska – nic do końca nie wiadomo i nic nie jest pewne.

ZOBACZ TAKŻE: Daimler i Tesla zastanawiają się nad współpracą

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zaawansowane prace na Południowej Obwodnicy Warszawy

Na Południowej Obwodnicy Warszawy prace wykonawcze są coraz bardziej zaawansowane. Znika wykop stworzony ze ...

John Elkann: Nowy lider motoryzacyjnego świata z przypadku

John Jacob Elkann wcale nie miał zajść tak wysoko w biznesowej hierarchii. Nawet we ...

Sergio Marchionne: Wielki Dottore, który nigdy nie założył garnituru

Spełnił wszystkie obietnice, poza jedną: że założy garnitur i krawat wtedy, kiedy Fiat znowu ...

Założysz panele fotowoltaiczne – kupisz auto na prąd

Tak wynika z jednego z badań. Fotowoltaika i auta elektryczne mają wspólny mianownik. To ...

Seat Leon zdobył tytuł AutoBest 2021

Nowy Seat Leon wyborem jurorów międzynarodowego konkursu AutoBest został najlepszym samochodem w cenie do ...

Daimler chce dojść do 3 mln mercedesów rocznie

Daimler zamierza inwestować w zwiększenie mocy produkcyjnych działu Mercedes-Benz Cars i dojść do 3 ...