Jeśli sejm zatwierdzi nowelizację ustawy badanie techniczne samochodu będzie droższe i trwać znacznie dłużej.

Nowelizacja ustawy zaostrza badania techniczne na stacjach kontroli pojazdów i wprowadza dodatkowe kontrole diagnostom. Nowe przepisy zakładają, że kontrolerzy którzy pojawią się na stacji kontroli pojazdów będą losowo weryfikować pracę diagnostów nawet do trzech miesięcy po każdym badaniu. Dodatkowo mają się pojawić kontrole podstawionych klientów, czyli czyli kontrolerów bez identyfikatorów. Za uchybienia będzie grozić kara w wysokości minimum dwa tysiące złotych. Ma to zmusić diagnostów do bardziej dokładnej pracy. Przejście kolejnego badania technicznego może być już trudniejsze.

Po zmianach będzie można przyjechać na kolejne badanie przed czasem. Nie będzie to już oznaczać straty dni, które pozostały do terminowej kontroli stanu technicznego pojazdu. Gdy w dowodzie rejestracyjnym nie będzie miejsca na pieczątki, to kierowca nie musi wyrobić nowego, czyli zaoszczędza ponad 70 złotych. Jednak jeśli zrobimy badanie 45 dni po terminie to jego koszt wzrośnie o połowę aktualnej opłaty.

ZOBACZ TAKŻE: Dla zapominalskich większe koszty za badanie techniczne

Nowelizacja ustawy po części wymuszona jest przez Unię Europejską. Diagnostom jak i opozycji część zmian się podoba. Krytykują kary finansowe i planowany nowy podatek. Jeśli sejm przymnie projekt pracownicy stacji diagnostycznych nie wykluczają protestu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kolosalny spadek wpływów z mandatów

313,3 mln złotych – o tyle zmniejszyły się wpływy z mandatów od początku roku ...

Ceny | Ford Focus Vignale: Kompakt za ponad 100 tys.

Vignale to topowa wersja wyposażenia oferowana dla niemal wszystkich Fordów. Sprawdzamy, ile kosztuje nowy ...

Ceny | Opel Grandland X: Nowe, mocne serce

Nowa, topowa jednostka napędowa o mocy 180 KM uzupełnia gamę silnikową w Oplu Grandland ...

Unia Europejska chce automatycznych ograniczeń prędkości

Unia Europejska pracuje nad poszerzeniem wyposażenia seryjnego nowych samochodów. Od 2022 roku ma obowiązkowo ...

Audi: Samouczące się oprogramowanie zastąpi kontrolerów jakości

Audi sprawdza zastosowanie deep learning (samouczenie się maszyn) do wyszukiwania usterek podczas produkcji karoserii ...

Harleye z Tajlandii

Amerykański producent kultowych motocykli Harley-Davidson ogłosił zamiar uruchomienia fabryki w Tajlandii, która ma produkować ...