313,3 mln złotych – o tyle zmniejszyły się wpływy z mandatów od początku roku do sierpnia 2018 r. w porównaniu z 2017 r.

Rok wcześniej, w tym samym okresie wpływy wyniosły 351,2 mln zł. W samym tylko sierpniu 2018 roku było o 24,3 mln złotych mniej wpływów z mandatów niż rok temu (sierpień 2017 – 50,2 mln zł). Tak wynika z odpowiedzi przygotowanej przez wiceministra finansów Pawła Cybulskiego na interpelację posła PO Marka Wójcika.

ZOBACZ TAKŻE: Od 1 października bez dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Co zrobić podczas stłuczki?

Krach zaczął się w lipcu 2018 roku. Wtedy liczba ukaranych kierowców spadła z 469 037 w 2017 r. do 147 082 szt. w 2018 roku (o 321 955 sztuk mniej). Przełożyło się to na bardzo duży spadek wpływów z mandatów do budżetu. Wysokość wystawionych przez funkcjonariuszy policji mandatów w sierpniu 2018 roku wyniosła 17,5 mln zł. Rok temu było to suma 63 mln zł, czyli o całe 45,5 mln zł mniej.

Tak duże spadki wpływów są efektem trwającego od 10 lipca protestu policjantów. Do niego dołączyły się od 16 lipca również Związki zawodowe służb mundurowych czyli funkcjonariusze Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Celno-Skarbowej. Funkcjonariusze do formy protestu przyjęli metodę strajku włoskiego. Do tego wielu przypadkach zamiast mandatów służby stosują pouczenia.

Politycy PiS obiecali mundurowym „odczuwalne” podwyżki pensji i poprawę warunków pracy. Ci przywołują podwyżki otrzymane przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego czy Służby Ochrony Państwa i Straży Marszałkowskiej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Top 11 | Najpopularniejsze pickupy w Polsce

Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR policzył, który z modeli pickupa sprzedaje się w Polsce ...

Która marka i model ma najmłodszych, a która najstarszych kierowców

W Niemczech przeprowadzono badanie, która marka i model samochodu ma najmłodszych, a która najstarszych ...

Sprzedaż aut w Europie. Tak źle jeszcze nie było

Stowarzyszenie European Automobile Manufacturers Association (ACEA) ogłosiła wyniki rejestracji pojazdów za miniony kwiecień. Dane ...

Autostrada tańsza od drogi ekspresowej

Budowa dróg nie jest tania. Jednak do tej pory określano, że to autostrada jest ...

Renault Megane R.S.: Radość Specjalna

Przyznaję, że oglądając pierwsze zdjęcia nowej generacji francuskiego hot-hacha trochę kręciłem nosem. Na pierwszy ...

Słupsk i Kobylnica otrzymają obwodnicę

W ramach programu budowy obwodnic, który ma na celu popraw bezpieczeństwa, zatwierdzono ich budowy ...