Jaki wpływ na ruch drogowy będą miały auta autonomiczne i nowe formy transportu? Audi zbadało czy w przyszłości możemy liczyć na lepszy przepływ ruchu.

Motoryzacyjna przyszłość będzie piękna. Bez korków, straty czasu, nerwów. Tak przynajmniej twierdzą eksperci. Ile czasu faktycznie możemy oszczędzić zbadało Audi razem z Technologicznym Instytutem w Karlsruher. Badania wykazały, że m.in dzięki trendowi dzielenia jednego auta przez kilka osób dotrzemy znacznie szybciej do celu. W ten sposób zaoszczędzimy 33 procent czasu. Przyjęto założenie, że aktualna liczba osób, która korzysta z jednego samochodu zwiększy się z 1,1 do 1,3. Oczywiście to statystyka z Niemiec.

Już 40 procent autonomicznych aut zdecydowanie zmniejsza korki.

Z kolei więcej autonomicznych aut nie oznacza mniej zajętej przez samochody powierzchni, ale mimo to, korki będą znacznie mniejsze. Połączone w sieci ze sobą pojazdy mogą wcześniej korygować trasę by w ten sposób ominąć korki, odstępy pomiędzy nimi mogą być znacznie mniejsze, a ruszanie spod świateł o wiele bardziej skoordynowane.

ZOBACZ TAKŻE: Ceny Audi Q8: Drogo, ale i tak z sukcesem

Eksperci z Audi przyjrzeli się infrastrukturze drogowej w Ingolstadt (główna siedziba marki) i doszli do wniosku, że w przyszłości kiedy na drogach pojawią się wyłącznie autonomiczne auta, większość czteropasmowych dróg będzie mogła być zredukowana do trzech pasów. Wolna przestrzeń będzie mogła być wykorzystana na drogi rowerowe czy chodniki dla pieszych. Cały ruch w Ingostadt odbywa się obecnie po ulicach. Nie ma tu tramwajów czy metra. Żeby wyraźnie poprawić przepływ potrzeba pojawienia się na ulicach co najmniej 40 procent aut autonomicznych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Citroen C5 Aircross: Z Chin do Europy

Citroen nowym modelem C5 Aircross chce stawić czoła VW Tiguanowi czy Nissanowi Qashqai. Kompaktowy ...

Hyundai i20 Active 1.0 T-GDI: Przygody w błocie

Wjechałem nim w prawdziwe, głębokie błoto. Nie chciałem – myślałem, że to ubita ziemia. ...

Renault Twingo GT: Mały i wściekły

Nieduży spoiler na dachu i równie dyskretne wloty powietrza. Do tego podwójna końcówka wydechu ...

We wrześniu salony świecą pustkami

Po rewelacyjnym sierpniu polski rynek nowych aut we wrześniu poleciał w dół. W porównaniu ...

Alpine: Zawsze piękne, zawsze szybkie

Jedną z atrakcji tegorocznego MotoClassic Wrocław 2018 będzie Pierwszy Międzynarodowy Zlot Alpine. Pojawią się ...

Wrzesień: krach w salonach

Zgodnie z wcześniejszymi prognozami, wrzesień przyniósł gwałtowny spadek rejestracji nowych aut. Jak podał Instytut ...