Z linii produkcyjnej zakładów Fiat Chrysler Automobiles w Tychach 10 maja 2018 roku zjechał 2-milionowy samochód z rodziny Fiata 500
Z linii produkcyjnej zakładów Fiat Chrysler Automobiles w Tychach 10 maja 2018 roku zjechał 2-milionowy samochód z rodziny Fiata 500
fot, FCA

W ciągu dwóch lat branża pozostanie najbardziej perspektywicznym segmentem eksportu. Ale samochodów wysyłamy za granicę coraz mniej.

Motoryzacja wciąż jest kluczowa dla naszej wymiany z zagranicą. Tak wynika z rankingu „Top 10 polskich hitów eksportowych” przygotowanego przez Bank Zachodni WBK i firmę Exact Systems, do którego dotarła „Rzeczpospolita”. Podaje on, że w 2017 r. Polska najczęściej eksportowała produkty motoryzacyjne. Aż trzy wyroby z tej kategorii – części i akcesoria do samochodów, samochody osobowe oraz ciężarówki – znalazły się w pierwszej dziesiątce zestawienia. Łącznie odpowiadają za ponad 12 proc. polskiego eksportu. – W ciągu dwóch najbliższych lat sektor motoryzacyjny pozostanie najbardziej perspektywicznym działem w handlu z zagranicą – stwierdzają autorzy zestawienia.

To już kilkaset fabryk

Największy udział w ubiegłorocznym eksporcie miały części i komponenty motoryzacyjne – 5,5 proc. całości wszystkich towarów wyekspediowanych z Polski za granicę. Ich wartość sięgnęła 47,9 mld zł i w porównaniu z poprzednim rokiem zwiększyła się o 6,9 proc. – W 2007 r. udział części i akcesoriów samochodowych w eksporcie ogółem wynosił 4,9 proc. Wydaje się, że to niewielki wzrost, ale został osiągnięty przy ogromnej dynamice całej zagranicznej sprzedaży Polski. W ciągu 10 lat wzrosła ona aż o 225 proc. W przypadku eksportu części i akcesoriów do samochodów było to jeszcze więcej, bo 254 proc. w ujęciu wartościowym – podkreśla Wojciech Żuk, dyrektor kredytowy ds. sektorów w Banku Zachodnim WBK.

CZYTAJ TAKŻE: Sprzedaż dostawczaków w górę. Kto jest liderem?

Na drugim miejscu znalazły się samochody osobowe o wartości 29,1 mld zł i udziałem w eksporcie na poziomie 3,35 proc. Ta grupa produktów odnotowała jednak w porównaniu z poprzednim rokiem spadek – o 3,8 proc. Przy tym ich udział w całości eksportu 10 lat wcześniej był znacznie wyższy i wynosił 5,6 proc.

fot. mat.pras.

– Polska mapa motoryzacji liczy jedynie trzech producentów osobówek, podczas gdy części i akcesoria wytwarza w naszym kraju kilkaset fabryk dostawców i poddostawców – tłumaczy powód tej zmiany Jacek Opala, członek zarządu Exact Systems. Z kolei niższy niż rok wcześniej eksport aut to efekt słabnącej dynamiki sprzedaży samochodów w całej Unii Europejskiej. – W ubiegłym roku wyniosła ona nieco ponad 3 proc., podczas gdy w 2016 r. – 7 proc., a w 2015 r. – ponad 9 proc. A jak wynika z danych AutomotiveSuppliers.pl, do krajów Wspólnoty eksportujemy niemal 84 proc. osobówek – dodaje Opala.

CZYTAJ TAKŻE: Motoryzacja bije rekordy, ale produkcja aut spada

Trzecie miejsce w rankingu przebojów eksportowych zajęły krzesła, fotele i meble tapicerowane (23,4 mld zł, 2,68 proc. udziału), na miejscu czwartym znalazły się pozostałe meble (17,4 mld zł, 2 proc.), a na piątym – telewizory, monitory i rzutniki (17,3 mld zł, 1,99 proc.). Na pozycji ósmej sklasyfikowano natomiast samochody ciężarowe: ich wartość zbliżyła się do 11,4 mld zł i urosła w porównaniu z rokiem 2016 o prawie 55 proc. To efekt wzrostu produkcji w Polsce, który w 2017 r. według GUS wyniósł 39,2 proc. w porównaniu z rokiem 2016. W ubiegłym roku z polskich zakładów wyjechało prawie 170 tys. samochodów ciężarowych, w tym dostawczych i ciągników siodłowych, co jest najlepszym wynikiem w XXI w. Duży w tym udział miała nowa fabryka Volkswagena we Wrześni, skąd w ubiegłym roku wyjechało ponad 40 tys. pojazdów

Potrzebne nowe rynki

BZ WBK i Exact Systems podkreślają, że dla utrzymania tempa wzrostu motoryzacyjnego eksportu potrzebna będzie dywersyfikacja rynków zbytu. Zdaniem Opali pozwoli na zmniejszenie uzależnienia polskiej branży motoryzacyjnej od popytu unijnego. Drugim warunkiem jest zwiększanie innowacyjności tego przemysłu w Polsce. Z raportu MotoBarometr 2017 wynika, że co trzeci przedstawiciel fabryki motoryzacyjnej w Polsce uważa, że nowe technologie są największą szansą na rozwój branży w ciągu najbliższych trzech lat.

fot. mat.pras.

Eksportowy dystans pomiędzy motoryzacją a innymi branżami jest jednak coraz mniejszy. – Głównymi czynnikami takiej sytuacji są malejące udziały samochodów osobowych oraz silników spalinowych do samochodów w sprzedaży zagranicznej Polski – mówi Żuk.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Czy autostrada A2 między Warszawą a Łodzią pozostanie bezpłatna?

Kiedy cała autostrada będzie autostradą płatną? Takie pytanie zadał poseł PO Cezary Grabarczyk. Odpowiedział ...

Skoda CITIGOe iV – Dobry interes

To samochód, który jest idealnym przykładem tego, że cena czyni cuda. Skoda z auta, ...

W Krakowie pasy drogowe zamienią się na ścieżki rowerowe

Specjaliści ds. transportu w Krakowie postanowili zamienić pasy ruchu na ścieżki rowerowe. Na początku ...

Chcesz pojeździć? Nie ma sprawy! Salony kuszą klientów

Jazda testowa staje się często ostatnim testem przed podjęciem decyzji o kupnie auta. Dostrzegają ...

Która marka sprzedaje w Polsce najwięcej drogich aut?

IBRM Samar obliczył, że w okresie od stycznia do końca maja 2019 roku w ...

Pizza i paczka wkrótce przyjadą na hulajnodze

Poza mieszkańcami miast po elektryczne jeździki sięga już biznes. W tej rewolucji niebagatelną rolę ...