Toyota wspólnie z japońskim serwisem pogodowym Weathernews rozpoczęły testy nowego systemu, który ma za zadanie zwiększyć dokładność prognozy pogody dzięki kombinacji danych meteorologicznych z danymi rejestrowanymi podczas pracy wycieraczek samochodów połączonych w sieci.

Testy nowego systemu rozpoczęły się 1 listopada w Tokio, Osace oraz w prefekturze Aichi, gdzie mieści się główna siedziba Toyoty. Biorą w nich udział samochody Toyoty, wyposażone w moduł DCM (Data Communication Module), który łączy samochód z internetem oraz z wirtualną platformą Toyoty dla usług mobilnych. Do Weathernews przez internet trafiają anonimowe dane o ruchu wycieraczek tych pojazdów, gdzie są analizowane w kombinacji z danymi z sieci 13 000 stacji meteorologicznych rozmieszczonych w całym kraju. Stacje te dostarczają 180 000 raportów pogodowych dziennie i na ich podstawie Weathernews opracowuje prognozy pogody.

Toyota rozpoczęła sprzedaż na japońskim rynku samochodów połączonych z internetem w czerwcu ubiegłego roku od modeli Crown i Corolla hatchback. Firma zamierza wprowadzić tę technologię do niemal wszystkich nowych samochodów w Japonii. Połączenie z siecią dostarcza kierowcom w czasie rzeczywistym ważnych informacji o samochodzie, o ruchu drogowym, a także o istotnych obiektach w okolicy, takich jak szpitale czy restauracje.

Z raportu „Comparison of Number of Accidents on Sunny and Rainy Days” Metropolitan Expressway Company Limited wynika, że w czasie deszczu liczba wypadków jest czterokrotnie większa niż przy słonecznej pogodzie. Opady mają duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy samochodem. Połączenie danych meteorologicznych i informacji przesyłanych automatycznie przez samochody pozwoli publikować precyzyjne prognozy, które zwiększą bezpieczeństwo jazdy samochodem. Działanie wycieraczek w samochodach Toyoty na danym terenie jest nanoszone na mapę i porównywane z danymi ze stacji meteorologicznych. Wycieraczki włączają się, kiedy pojawiają się opady, dlatego dane z samochodów pozwalają uzupełnić informacje o opadach tam, gdzie standardowe radary nie są skuteczne. Dane zbierane z samochodów są poddawane analizom statystycznym i nie dają możliwości zidentyfikowania poszczególnych samochodów czy kierowców.

CZYTAJ TAKŻE: Toyota Camry: W USA lider sprzedaży od 22 lat

Dodatkowe informacje dostarczane przez Toyotę stanowią ważne uzupełnienie systemu stacji pomiarowych ze względu na to, że radary monitorujące chmury deszczowe, które służą do przewidywania opadów, nie są w stanie zarejestrować niewielkich, przelotnych opadów ani chmur znajdujących się poniżej 2000 m. W tych przypadkach obecnie trudno jest przewidzieć, gdzie dokładnie pojawi się deszcz czy śnieg.

W ostatnich latach zwiększa się częstotliwość i siła zjawisk pogodowych, sprawiając, że powodowane przez nie straty stają się coraz częściej problemem społecznym. Zapotrzebowanie na aktualne, lokalne informacje pogodowe rośnie – podobnie jak na informacje o tym, jak należy się przygotować i reagować na zmiany pogody. Aby odpowiedzieć na to wyzwanie, potrzebne są bardziej szczegółowe i precyzyjne informacje o pogodzie w czasie rzeczywistym. Wykorzystywane obecnie narzędzia pomiarowe mają swoje ograniczenia pod względem lokalizacji i częstości oraz dokładności pomiarów. Tymczasem rozwój technologii internetu rzeczy (IoT) doprowadził do tego, że wiele różnych urządzeń jest wyposażonych w funkcje komunikacyjne. Dotyczy to także samochodów, a zbieranie danych z pojazdów poruszających się po określonym terenie i podłączonych do internetu zwiększa szanse wykrycia zjawisk, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy. Dlatego Toyota rozwija serwis pogodowy jako jedną z usług cyfrowych oferowanych w samochodach połączonych z siecią.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Marcedes znakomicie radzi sobie na polskim rynku / fot. MB

Marki premium ciągną w górę

Osłabła Skoda, osłabła Toyota, za to wzmocnił się Volkswagen. Trzy marki zajmujące podium najlepiej ...

Bugatti Chiron: Nowy rekord świata! Prawie 500 km/h

Lekko zmodyfikowany Bugatti Chiron po raz pierwszy raz przekroczył barierę 300 mil na godzinę. ...

Elektryczna przyszłość Toyoty

Toyota sprzedała licencję na budowę elektrycznego samochodu chińskiemu startupowi Singulato. Model o nazwie eQ ...

Nowe tablice rejestracyjne od 2020 roku

Czarne cyfry i litery umieszczone na zielonym tle - tak będą wyglądać nowe tablice ...

Renault Megane GT line 1.3 Tce: Hot hatch czasów współczesnych

„Gdy nie ma się tego co się lubi, to trzeba lubić to co się ...

Volvo XC 60 D5 R-Design: Godny następca

XC 60 to kolejny flagowiec Volvo z odświeżanej gamy modelowej marki, a jednocześnie jedna ...