Seat dołączył do projektu „Life Landfill Biofuel”, którego celem jest pozyskanie alternatywnego paliwa – odnawialnego gazu z miejskich odpadów komunalnych. Inicjatywa ma trwać do roku 2023.

Już od pewnego czasu Hiszpanie pracują nad własnym projektem Life Methamorphosis, który w założeniu umożliwi wyprodukowanie biometanu z wyselekcjonowanych odpadów. Cel to rozwój gospodarki obiegu zamkniętego, wypracowanie większej wydajności energetycznej i zmniejszenie emisji gazów.

Unia Europejska planuje do 2035 roku ograniczyć do 10 procent odsetek odpadów, które lądują na wysypiskach śmieci. Zamiana śmieci w biopaliwo może być metodą na uzyskanie tego celu. W projekcie biorą udział hiszpańskie IVECO, Uniwersytet w Granadzie, fundacja Cartif (centrum technologiczne), Sysadvance (producent urządzeń do separacji gazów), Gasnam (stowarzyszenie promowania gazu ziemnego i odnawialnego w mobilności) oraz Aqualia (trzecie co do wielkości prywatne przedsiębiorstwo wodne w Europie). Seat dodatkowo rozwija współpracę z Aqualią w zakresie pozyskiwania biopaliwa ze ścieków.

W Europie działa obecnie niemal pół miliona składowisk odpadów. Zamiana śmieci w źródło energii łączy w sobie szansę na obniżenie emisji i nową okazją biznesową. Specjaliści dostrzegają również duży potencjał w ustaleniu świadectw pochodzenia dla produkowanego biometanu. System ten umożliwiłby rozwinięcie nowej gałęzi przemysłu nie tylko w Hiszpanii, ale i w innych krajach Unii Europejskiej, a także zapewniłby nowe perspektywy rozwoju dla branży transportowej.

ZOBACZ TAKŻE: Seat Tarraco FR PHEV: Pierwszy z sześciu

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Dokąd trafiają używane diesle z Niemiec?

Starych, używany aut z silnikami diesla za naszą zachodnią granicą nikt nie chce. Sprawdzamy, ...

Hyundai Tucson: Bestseller poprawiony

Jedno z najlepiej sprzedających się aut typu SUV na polskim rynku nie musiało przechodzić ...

Coraz mniej aut z polskich fabryk

Słaby rok dla produkcji samochodów w Polsce – tak należałoby podsumować ostatnie 12 miesięcy, ...

500 elektrycznych BMW rusza na stolicę

Pół tysiąca elektrycznych BMW i3 pojawi się na ulicach Warszawy. We wtorek, 2 kwietnia, ...

Opóźniona budowa autostrady A1 pod Częstochową

Budowa szybkich dróg droższa o 10-12 mld zł

Od 13 maja Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zacznie prowadzić rozmowy z ośmioma ...

Kia Niro EV: Nowy elektryczny SUV

Na tegorocznym salonie samochodowym w Paryżu Kia przedstawi swojego nowego, w pełni elektrycznego SUV-a ...