Nissan Leaf.

Model Leaf Nissana otrzymał jako pierwszy e-samochód w Niemczech zezwolenie na podłączanie się do sieci energetycznej i zasilanie jej w razie dużego poboru mocy.

Druga generacja Leafa wykorzystuje technologię Vehicle-to-Grid (V2G), pozwalającą wykorzystywać baterie pojazdu do zasilania punktu ładowania, podłączonego do sieci energetycznej. Energia może przepływać w obie strony, umożliwiając właścicielom takich samochodów sprzedawanie jej do sieci, a nie tylko jej pobieranie. Takie bilansowanie wykorzystania energii jest jednym z kierunków rozwoju systemów energetycznych – Międzynarodowa Agencja Energii MAE szacuje, że do 2040 r. na świecie będzie jeździć 280 mln pojazdów elektrycznych wobec ponad 3 mln w 2017 r. Mogą być one wykorzystywane także jako magazyny energii, gdy zapotrzebowanie na nią jest mniejsze.

fot. Nissan

– Zdecydowanie wierzymy w przyszłość bez żadnych emisji.  Wierzymy też, że takie samochody jak Leaf mogą wnieść znaczący wkład w  przestawienie się Niemiec na nowy rodzaj energetyki – twierdzi szef Nissan Center Europe Guillaume Pelletreau. W Republice Federalnej także inne firmy uczestniczą w projektach związanych z magazynowaniem energii w bateriach. To np. technologiczny startup The Mobility House wspierany przez Daimlera, komunalna firma Enervie, operator sieci przesyłowej Amprion należący do RWE, Munich Re, Swiss Life czy Talanx.

CZYTAJ TAKŻE: Inteligentne wyspy pod logo Renault

Nissan sprzedał dotąd ok. 370 tys. pojazdów elektrycznych, a razem z parterem Renault pracuje intensywnie nad zintegrowaniem baterii samochodowych z siecią energetyczną. Masowa obecność e-aut na rynku spowoduje znaczne obciążenie sieci energetycznej i będzie wymagać miliardowych nakładów na infrastrukturę. Baterie samochodowe mogą stać się częścią tej sieci.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Volvo XC60 to jedno z wymarzonych aut polskich internautów

Wynajem zmienia myślenie Polaków o samochodach

Nowe oferty finansowania, przede wszystkim wynajem długoterminowy, sprawiają, że Polacy zaczynają myśleć o lepszych ...

60 lat Peugeota 404: Elegancja i niezniszczalność

Zrewolucjonizował design i wizerunek Peugeota. Stał się wyznacznikiem stylu dla całej ery motoryzacji. Peugeot ...

Jednak dokończą autostradę A1 pod Częstochową

Znalazły się pieniądze na dokończenie po włoskim Salini budowy autostrady A1 pod Częstochową. W ...

Mazda i GreenWay zbudują w Polsce sieć ładowarek

Polski importer Mazdy oraz firma GreenWay, oferujący rozwiązania do ładowania samochodów elektrycznych, nawiązały współpracę. ...

Downsizing: Co może silnik o pojemności małego garnka

Producenci – trochę z konieczności, trochę z mody – wprowadzają na rynek kolejne niewielkie ...

Dłuższa ekspresówka pod Lublinem

Pomiędzy Warszawą a Lublinem będzie się jeździć łatwiej. W środę do ruchu oddano 13-kilometrowy ...