Advertisement

Nadmierne zanieczyszczenie środowiska oraz emisja dużych ilości dwutlenku węgla niesie ze sobą wiele zagrożeń. Głównym z nich są zmiany klimatyczne. Koncerny motoryzacyjne rozwijają nowe technologie, dzięki którym współczesne silniki spalinowe są o wiele mniej szkodliwe dla przyrody. Do coraz szerszej oferty wprowadzane są również samochody elektryczne, które występują w wielu odmianach nadwoziowych, dzięki czemu przyszły właściciel może wybrać w pełni odpowiadający mu wariant. Dlaczego warto zdecydować się na ich zakup i na jaki model najlepiej się zdecydować?

Samochód elektryczny? Poznaj jego wszystkie zalety!

Auta elektryczne nie są zupełną rynkową nowością, ale jeszcze nie zdobyły tak dużego uznania, na jakie bez wątpienia zasługują. Jednak rosnąca ich liczba na polskich i zagranicznych drogach pokazuje, że ich popularność stopniowo rośnie. Zakup samochodu o napędzie elektrycznym niesie ze sobą wiele korzyści, część z nich mogą docenić nie tylko sami ich właściciele, ale również osoby postronne. Zaletą pojazdów elektrycznych o znaczeniu globalnym jest fakt, że nie emitują do atmosfery szkodliwych substancji zawartych w spalinach – węglowodorów i tlenków azotu. Ponadto tego rodzaju napęd pracuje znacznie ciszej w porównaniu z silnikami spalinowymi, a w razie wystąpienia ewentualnej kolizji ryzyko wycieku substancji szkodzących środowisku jest znacznie mniejsze.

Ceny samochodów elektrycznych na pierwszy rzut oka wydają się być bardzo wysokie, ale kiedy zestawi się je z autami napędzanymi silnikami spalinowymi, sklasyfikowanymi w tych samych segmentach i mającymi zbliżone osiągi, to różnica w cenie się trochę zmniejsza. Dla potencjalnego nabywcy jedną z najważniejszych kwestii odgrywają koszty eksploatacyjne, jakie będzie on ponosić przez okres użytkowania pojazdu. W tym aspekcie auto elektryczne prezentuje się rewelacyjnie. Właściciel takiego samochodu nie musi się martwić o wymianę filtrów oraz oleju silnikowego. Jednostka napędowa w aucie elektrycznym nie posiada dodatkowego osprzętu, który z kolei jest niezbędny w pojazdach z silnikami spalinowymi, co całkowicie wyklucza wystąpienie niektórych awarii.

Zasięg samochodów elektrycznych jest zależny od kilku czynników. Pojemność baterii, dynamika jazdy, korzystanie z urządzeń pokładowych (klimatyzacja, radio, podgrzewanie foteli) – wszystkie te elementy mają wpływ na to, ile kilometrów przejedziemy na jednym ładowaniu. W tej chwili na rynku dostępne są samochody, których zasięg na w pełni naładowanych bateriach przekracza 500 kilometrów. Osiągi są również bardzo mocną stroną samochodów elektrycznych. Auta z wyższych segmentów, mimo dość dużej masy nierzadko przekraczającej 2000 kilogramów, mają przyspieszenie na poziomie modeli sportowych.

Ranking samochodów elektrycznych 2020

Elektryczne auta cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Jakie samochody elektryczne w 2019 były najczęściej wybierane przez klientów? Najwięcej aut elektrycznych, w tym BMW i3 oraz Nissan Leaf, nabyli właściciele flot pojazdów. Klienci indywidualni wybierali raczej modele luksusowe – m.in. Audi e-tron, Jaguar I-Pace, Tesla Model S oraz mniejsze pojazdy, takie jak Hyundai Kona. Warto również przyjrzeć się tegorocznej rynkowej nowości skierowanej dla rodzin, którą jest Mazda MX-30.

Audi e-Tron SUV

Audi e-tron to SUV klasy wyższej, który trafił do produkcji w 2018 roku. Jest to pierwszy mający w pełni elektryczny napęd samochód niemieckiego koncernu, który został opracowany od podstaw. E-tron ma 490 cm długości i rozstaw osi wynoszący aż 293 cm; takie parametry sprawiają, że kierowca i wszyscy pasażerowie mają zapewnione bardzo dużo miejsca w kabinie. Za wprawienie w ruch tego ważącego 2560 kg SUV-a odpowiadają dwa silniki elektryczne o łącznej mocy 408 KM. Natomiast przyspieszenie 0–100 km/h wynosi 5,6 s, a zasięg na jednym ładowaniu to 400 kilometrów. Ceny nowego elektrycznego SUV-a Audi zaczynają się od ok. 307 tys. zł.

Hyundai Kona Electric

Kolejnym autem elektrycznym, na którego zakup decydują się Polacy, jest Hyundai Kona Electric. Ten niewielki SUV trafił do produkcji w 2018 roku. Jego układ napędowy może stanowić silnik o mocy 136 KM (100 km/h osiąga w 9,4 s) lub 204 KM (0–100 km/h osiąga w 7,6 s). Źródłem zasilania jednostek jest bateria litowo-jonowa, która również dostępna jest w dwóch pojemnościach – 39,2 kWh oraz 64 kWh. Wybierając pierwszy wariant, na pełnym ładowaniu można przejechać do 312 kilometrów, natomiast zasięg na pełnej baterii o większej pojemności wynosi do 449 km. Czas ładowania z domowego gniazdka wynosi odpowiednio ok. 6 godzin oraz 9,5 h. Ceny małego SUV-a zaczynają się od 165 900 zł.

Tesla Model S (P100D)

Tesla Model S to samochód reprezentujący segment E (klasa średnia-wyższa). Jest to jeden z najbardziej znanych elektrycznych samochodów świata. To elektryczne auto napędzają silniki, które umieszczone pomiędzy kołami tylnej osi. W aucie dostępny jest również napęd AWD, który posiada Tesla Model S P100D – najmocniejsza odmiana, której moc wynosi 762 KM. Ten samochód prędkość 100 km/h osiąga w zaledwie 2,4 s. Natomiast bateria o pojemności 100 kWh pozwala przejechać na jednym ładowaniu do 480 kilometrów. Mimo że bryła auta na to nie wskazuje, to może nim podróżować siedem osób – po umieszczeniu dwóch foteli dziecięcych w miejscu standardowego bagażnika. Cena auta to ok. 500 000 zł.

Jaguar I-Pace

Jaguar I-Pace to pierwszy w historii seryjnie produkowany elektryczny samochód brytyjskiego koncernu Jaguar. Jest to Crossover klasy średniej, który zadebiutował w roku 2018, a rok później otrzymał tytuł „2019 WORLD CAR DESIGN OF THE YEAR”. Ten mierzący 468 cm samochód waży ponad 2100 kilogramów i jest napędzany dwoma silnikami elektrycznymi (każdy przekazuje moc na jedną oś) generującymi 400 KM. Ta moc pozwala rozpędzić Jaguara do 100 km/h w niecałe 4,7 s. Zasięg na pełnej baterii wynosi do 470 km. Wnętrze auta jest bardzo przestronne za sprawą rozstawu osi wynoszącego 299 cm. Ceny elektrycznego Jaguara rozpoczynają się od 356 000 zł.

Mazda MX-30

Mazda MX-30 zadebiutuje w Polsce w bieżącym roku. Jest to dość mały samochód elektryczny, który ma wymiary zbliżone do modelu CX-30. Samochód ten powstał z myślą o rodzinach, które pokonują dziennie po kilkadziesiąt kilometrów. Między innymi z tego właśnie względu zastosowano w nim małą baterię o pojemności 35,5 kWh, zapewniającą zasięg ok. 200 km. Tylne drzwi modelu MX-30 otwierają się „pod wiatr”, podobnie jak w nieprodukowanym już, sportowym modelu koncernu RX-8. Do wykończenia wnętrza wykorzystano m.in. materiały pochodzące z recyklingu, naturalny korek i ekologiczną skórę. Cena nowej Mazdy MX-30 w wersji First Edition wynosi 149 900 zł. Przeczytaj więcej informacji na temat nowej Mazdy MX-30.

""

moto.rp.pl

Rodzaje napędów w e-samochodach

Prócz wyżej opisanych samochodów o napędzie elektrycznym dostępne są jeszcze dwie odmiany e-samochodów – o napędzie hybrydowym oraz wodorowym. Pierwszy z nich powstał z połączenia klasycznego silnika spalinowego (najczęściej benzynowego) oraz elektrycznego. Istnieje wiele wariantów tego rozwiązania, np. silniki mogą pracować jednocześnie lub na przemian. Jednostka elektryczna może również pełnić funkcję prądnicy i ładować akumulatory. Zaletą samochodów hybrydowych jest niskie spalanie.

Sprężony wodór wykorzystywany jest w ogniwach paliwowych do wytwarzania energii napędzającej silnik elektryczny. Magazynuje się go w specjalnych zbiornikach, skąd wodór dostaje się do zbiornika ogniwa, do którego dostarczane jest również powietrze. W kolejnym kroku prąd stały z ogniwa transmitowany jest do przetwornicy, gdzie jest przetwarzany na prąd przemienny i przekazywany do silnika. W chwili obecnej jest to rozwiązanie dość kosztowne i niepopularne.

Ile kosztuje ładowanie elektrycznego samochodu?

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego? Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ ten aspekt zależy od tego, gdzie odbywa się uzupełnianie energii w bateriach. W warunkach domowych koszt naładowania pojazdu do przejechania 100 km szacuje się na ok. 10 zł. Po uwzględnieniu nocnej taryfy wartość ta spada nawet o połowę. Fakt ten sprawia, że koszt przejechania jednego kilometra autem elektrycznym jest nieporównywalnie mniejszy niż samochodu napędzanego tradycyjnym silnikiem. Jeśli natomiast w gospodarstwie domowym zamontowane są urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii, np. panele słoneczne, to koszty użytkowania takiego auta dodatkowo ulegają zmniejszeniu.

Samochody elektryczne mają bardzo wiele zalet. Już teraz na rynku dostępnych jest dużo modeli z różnych klas, dzięki czemu potencjalni nabywcy mogą wybrać auto, które będzie najlepiej odpowiadać im zarówno pod względem wizualnym i użytecznym.

Materiał Promocyjny