Warto wiedzieć, jakie ubezpieczenia w Polsce, są obowiązkowe. Dlaczego? W razie nieprzewidzianego wypadku, brak takiej polisy może wiązać się ze stratą dużej kwoty pieniędzy i poważnymi kłopotami finansowymi.

W naszym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje o ubezpieczeniach obowiązkowych i dowiesz się czym się charakteryzują.

Jeśli nie wiesz, jakie ubezpieczenia są w naszym kraju określane jako “obowiązkowe”, zapoznaj się z naszym artykułem. Dowiesz się z niego o rodzajach polis, które zostały wyróżnione w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, czym się charakteryzują oraz na jakie konsekwencje trzeba się przygotować, w przypadku, gdy nie będziemy ich posiadać.

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych – co trzeba o niej wiedzieć?

Każdy powinien zdawać sobie sprawę z tego, że w Polsce niektóre ubezpieczenia są obowiązkowe i należy je koniecznie wykupić w wybranym towarzystwie, które zajmuje się sprzedażą ubezpieczeń. Jeśli tego nie zrobimy będziemy musieli przygotować się na nieprzyjemne konsekwencje.

Informacje na temat takiego rodzaju ubezpieczeń można znaleźć w Ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. 2003 nr 124 poz. 1152). W tym dokumencie zostały wyróżnione trzy obowiązkowe polisy, które omówimy w szczegółowy sposób w kolejnych akapitach.

Warto wiedzieć, że ubezpieczeń, które są określane jako “obowiązkowe”, jest w naszym kraju około 160. Dlaczego więc w ustawie zostały zawarte tylko trzy polisy? Spowodowane jest to tym, że są po prostu najpopularniejsze i dotyczą większości z nas. Pozostałe ubezpieczenia można nazwać “szczegółowymi”, ponieważ odnoszą się tylko do określonych grup zawodowych.

Ubezpieczenia obowiązkowe – rodzaje

W ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych znajduje się mnóstwo informacji, z którymi warto się zapoznać. Czytając ten dokument, należy zwrócić szczególną uwagę na treści, które dotyczą trzech rodzajów ubezpieczeń obowiązkowych takich jak:

  • Ubezpieczenie OC samochodu osobowego,
  • Ubezpieczenie OC rolników,
  • Ubezpieczenie budynków rolniczych.

Poniżej omówiliśmy każde z wymienionych ubezpieczeń, wskazaliśmy ich najważniejsze cechy i wytłumaczyliśmy, dlaczego akurat te polisy są określane mianem “obowiązkowych”.

Ubezpieczenie OC samochodu

Ubezpieczenie OC komunikacyjne zapewnia odszkodowanie pieniężne poszkodowanym w wypadku drogowym, który został spowodowany przez naszą nieuwagę lub nieświadomy błąd. Przykładowo, jeżeli przyczynimy się do kolizji drogowej i ucierpią w niej osoby trzecie, wtedy wynagrodzenie pieniężne za wyrządzone szkody pokryje towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym kupiliśmy wcześniej polisę.

Koszty zadośćuczynienia za straty i szkody, jakie poniosła osoba poszkodowana w wypadku samochodowym, mogą być bardzo duże i w znaczącym stopniu nadwyrężyć nasze finanse lub nawet doprowadzić do poważnego zadłużenia. Z tego względu ubezpieczenie komunikacyjne OC jest obowiązkowe i każdy kierowca powinien je wykupić.

Ważne – takie ubezpieczenie najlepiej znaleźć w internetowej porównywarce ubezpieczeniowej ocenapolis.pl, dzięki której w szybki sposób będziemy mogli wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Ubezpieczenie OC rolników

Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest przeznaczone również dla rolnika, który posiada własne gospodarstwo. Taka polisa obejmuje też pozostałe osoby z gospodarstwa domowego oraz wszystkich, którzy pracują w gospodarstwie rolnym i spowodowały jakiś nieszczęśliwy wypadek, w którym ktoś ucierpiał.

Każdy rolnik jest zobowiązany do wykupienia takiego ubezpieczenia, ponieważ w razie wypadku (np. traktorem), w którym ucierpi osoba trzecia, ubezpieczyciel pokryje koszty odszkodowania. Brak takiego ubezpieczenia może doprowadzić do dużych kłopotów finansowych, a nawet upadku gospodarstwa rolnego.

Ubezpieczenie budynków rolniczych

Gospodarstwo rolne, które posiada budynki do przechowywania maszyn czy zwierząt hodowlanych, powinno wykupić obowiązkowe ubezpieczenie w wybranej firmie ubezpieczeniowej.

Posiadanie takiej polisy jest konieczne, ponieważ w razie zniszczeń np. przez złe warunki atmosferyczne, zostaną uszkodzone zabudowania, wtedy uzyskamy zwrot finansowy za poniesione szkody.

Z jakimi konsekwencjami wiąże się brak ubezpieczenia obowiązkowego?

Trzeba wiedzieć, że konsekwencje za brak ubezpieczenia obowiązkowego zawsze wiążą się z karami finansowymi. W zależności od rodzaju polisy wysokość grzywny może się znacząco różnić. Poniżej przygotowaliśmy cennik kar pieniężnych za nieposiadanie ubezpieczenia komunikacyjnego OC w przypadku samochodu osobowego.

  • 840 zł – brak ubezpieczenia OC do 3 dni,
  • 2100 zł – brak ubezpieczenia OC od 4 do 14 dni,
  • 4200 zł – brak ubezpieczenia OC powyżej 14 dni.

Dla samochodów ciężarowych, ciągników i autobusów przewidziane są zdecydowanie większe kary za brak obowiązkowego OC. Warto o tym pamiętać!

Materiał Promocyjny