Podróżowanie kamperem daje niemalże nieograniczone możliwości zwiedzania świata i wyjeżdżania na spontaniczne wakacje. Samochód kempingowy jest komfortowy, wyposażony w niezbędne instalacje i dostosowany do potrzeb rodziny, dlatego caravaning to doskonały sposób na spędzenie udanego urlopu z dziećmi. Jeżeli chce się wyjechać na wakacje kamperem, powinno się sprawdzić, czy bardziej opłaca się zakup własnego pojazdu, czy też jego wypożyczenie.

Wynajem kampera – ile kosztuje?

Wypożyczenie kampera to wydatek od 200 do 700 złotych za dobę. Koszt jest zależny od klasy pojazdu i liczby osób, które będą nocować w samochodzie. W wypożyczalni powinno się sprawdzić, czy cena za dobę jest kwotą brutto, gdyż w przeciwnym razie należy do niej doliczyć wysokość podatku VAT. Dodatkowo do kosztów wypożyczenia kampera dolicza się kaucję, opłatę serwisową, a także wydatki na paliwo.

Rodzina wypożyczająca kamper na 14-dniowe wakacje zapłaci za niego przeciętnie 6000-7000 złotych, a na paliwo wyda 2500-3000 złotych, jeżeli zdecyduje się wyjechać na wczasy za granicę. W przypadku podróży po Polsce wydatki na paliwo będą zdecydowanie niższe, choć powinno się pamiętać, że kamper spala około 10-13 litrów paliwa na 100 km. Przydatne jest również posiadanie https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/campervan-insurance/, lecz zwykle ubezpieczenie jest opłacane przez wypożyczalnię.

Do kosztów związanych z wypożyczeniem pojazdu dolicza się również opłaty za postój na kempingach. W Polsce kempingi są dość tanie, jednak za granicą w obleganych obiektach, płaci się nawet kilkanaście euro za jedną dobę. Dotyczy to zwłaszcza cenionych, rodzinnych kempingów z rozbudowaną infrastrukturą, parkami wodnymi i animacjami dla gości, organizowanymi przez cały sezon wakacyjny.

Kupno kampera – kiedy się opłaca?

Za wakacje wypożyczonym kamperem rodzina zapłaci około 9-10 tysięcy złotych, dlatego w przypadku częstszych wyjazdów, zakup własnego pojazdu jest bardziej opłacalny. Nowy pojazd kosztuje 150-200 tysięcy złotych, natomiast samochód kempingowy używany kupi się już za 40-50 tysięcy złotych. Zakup używanego kampera zwraca się zatem już po 4-5 wyjazdach na wakacje. Do kosztów kupna własnego pojazdu powinno się doliczyć również koszty utrzymania samochodu, a więc opłaty za usługi serwisowe i koszty zakupu części zamiennych. Ważnym kosztem jest również obowiązkowe ubezpieczenie, które można kupić na https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/motorhome-insurance/.