Zakup kamery samochodowej wydaje się z pozoru oczywisty – albo chcesz nagrywać swoje trasy, albo nie jest Ci to potrzebne. Rozwój tej kategorii sprawił jednak, że wideorejestratory mają coraz szersze możliwości i większą ilość funkcji. W poniższej analizie prześledzę zarówno zalety, jak i wady tych urządzeń. Szybko dowiesz się, czy warto zainwestować w kamerkę do auta.

Powody na TAK dla zakupu kamery samochodowej

  • Rzecz oczywista – możliwość rejestrowania swoich tras. Dzięki temu bez problemu rozstrzygniesz drogowy spór. Jak pokazują najnowsze rankingi (np. ten – https://www.prorankingi.pl/rankingi/motoryzacja/kamera-samochodowa/), najlepsze wideorejestratory potrafią już nagrywać w bardzo wysokiej jakości, zdecydowanie powyżej Full HD. Uzyskany obraz jest dzięki temu ostry, pełen detali i wyraźny również podczas nagrywania po zmroku. To ważne, gdy film ma stanowić dowód przed policją, sądem czy ubezpieczycielem.
  • Kamerki samochodowe nie są raczej drogie. Znajdziesz na rynku modele, które kosztują 200 – 300 zł i zapewniają wysokiej jakości nagrania. Oczywiście możesz kupić model premium nawet za ponad 1000 zł, ale zwykle natkniesz się na wiele tańszych alternatyw, które spokojnie podołają.
  • Wideorejestratory mają też zastosowanie rekreacyjne. Jeżdżąc po ładnych okolicach, uwiecznisz swoją podróż. Dzięki funkcji robienia zdjęć pstrykniesz kilka fotek z ładnym krajobrazem.
  • To pomocny sprzęt dla nowych kierowców. Wychodzi więc zastosowanie edukacyjne. Ucząc się coraz lepiej jeździć, na spokojnie obejrzysz film z przebytą trasą, aby wyłapać ewentualne błędy i szybciej wyrobić jak najlepszą technikę jazdy.
  • Wideorejestratory są już bardzo funkcjonalne. GPS, Wi-Fi, tryb parkingowy, alarmy bezpieczeństwa, informacje o fotoradarach – to tylko niektóre funkcje, które przydają się większości kierowców.
  • Na rynku znajdziesz zestawy kamer, czyli na przód i tył (lub przód i wnętrze, gdy kamera ma 2 obiektywy). Dzięki temu udokumentujesz nie tylko to, co dzieje się z przodu, ale też i za samochodem. A gdy pole widzenia kamer jest szerokie, to kadr obejmie spory kawałek sąsiednich pasów jazdy.

Powody na NIE dla zakupu kamery samochodowej

  • Kamerki nie są duże, ale w niektórych sytuacjach lub przy nieodpowiednim montażu mogą nieco ograniczyć pole widzenia. Ten problem siłą rzeczy znika, gdy szukasz kamerki do większego samochodu, np. ciężarowego.
  • Problemem są akumulatory tego sprzętu. Rejestratory nie pracują zbyt długo bez dostępu do źródła energii. Zwykle kończy się tak, że cały czas są podpięte do ładowarki samochodowej. Dobrze, gdy ma ona dodatkowy port USB.
  • Musisz dodatkowo zakupić kartę pamięci. Im większa rozdzielczość nagrywania, tym pliki z filmikami zajmują więcej miejsca. Niektórzy korzystają z kart o pojemności nawet 256 GB.
  • Znam przypadki problemów w kwestii samego modelu samochodu i używania w nim rejestratora. Chodzi o podgrzewane szyby, które mają niewielkie kanaliki. Czasem zaburzają jakość nagrywanych filmików. Pewne znaczenie ma także kąt nachylenia przedniej szyby.
  • Decydując się na zestaw z kamerą przednią i wsteczną, montaż stanie się bardziej kłopotliwy. We wnętrzu auta przybędzie okablowania.
  • Warto pamiętać, że wideorejestratory nie są legalne w niektórych krajach Unii Europejskiej. Wyjeżdżając za granicę, koniecznie się dowiedz, czy w danym państwie można ich używać. Inaczej czeka Cię mandat lub wysoka grzywna.

Podsumowanie

Kamery samochodowe nie mają zbyt wielu wad, a część z nich to następstwa ich konstrukcji.

Możliwość uwieczniania swoich tras i – w skrajnym przypadku – wykorzystanie nagrania jako dowód to spore plusy, które przemawiają za zakupem.

Im więcej jeździsz, tym taki sprzęt bardziej Ci się przyda. A że nie zawsze trzeba wydawać mnóstwo pieniędzy na rejestrator, tym bardziej warto go kupić.

Materiał Promocyjny