Podróżowanie kamperem daje niemalże nieograniczone możliwości zwiedzania świata i wyjeżdżania na spontaniczne wakacje. Samochód kempingowy jest komfortowy, wyposażony w niezbędne instalacje i dostosowany do potrzeb rodziny, dlatego caravaning to doskonały sposób na spędzenie udanego urlopu z dziećmi. Jeżeli chce się wyjechać na wakacje kamperem, powinno się sprawdzić, czy bardziej opłaca się zakup własnego pojazdu, czy też jego wypożyczenie.

Wynajem kampera – ile kosztuje?

Wypożyczenie kampera to wydatek od 200 do 700 złotych za dobę. Koszt jest zależny od klasy pojazdu i liczby osób, które będą nocować w samochodzie. W wypożyczalni powinno się sprawdzić, czy cena za dobę jest kwotą brutto, gdyż w przeciwnym razie należy do niej doliczyć wysokość podatku VAT. Dodatkowo do kosztów wypożyczenia kampera dolicza się kaucję, opłatę serwisową, a także wydatki na paliwo.

Rodzina wypożyczająca kamper na 14-dniowe wakacje zapłaci za niego przeciętnie 6000-7000 złotych, a na paliwo wyda 2500-3000 złotych, jeżeli zdecyduje się wyjechać na wczasy za granicę. W przypadku podróży po Polsce wydatki na paliwo będą zdecydowanie niższe, choć powinno się pamiętać, że kamper spala około 10-13 litrów paliwa na 100 km. Przydatne jest również posiadanie https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/campervan-insurance/, lecz zwykle ubezpieczenie jest opłacane przez wypożyczalnię.

Do kosztów związanych z wypożyczeniem pojazdu dolicza się również opłaty za postój na kempingach. W Polsce kempingi są dość tanie, jednak za granicą w obleganych obiektach, płaci się nawet kilkanaście euro za jedną dobę. Dotyczy to zwłaszcza cenionych, rodzinnych kempingów z rozbudowaną infrastrukturą, parkami wodnymi i animacjami dla gości, organizowanymi przez cały sezon wakacyjny.

Kupno kampera – kiedy się opłaca?

Za wakacje wypożyczonym kamperem rodzina zapłaci około 9-10 tysięcy złotych, dlatego w przypadku częstszych wyjazdów, zakup własnego pojazdu jest bardziej opłacalny. Nowy pojazd kosztuje 150-200 tysięcy złotych, natomiast samochód kempingowy używany kupi się już za 40-50 tysięcy złotych. Zakup używanego kampera zwraca się zatem już po 4-5 wyjazdach na wakacje. Do kosztów kupna własnego pojazdu powinno się doliczyć również koszty utrzymania samochodu, a więc opłaty za usługi serwisowe i koszty zakupu części zamiennych. Ważnym kosztem jest również obowiązkowe ubezpieczenie, które można kupić na https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/motorhome-insurance/.

Mogą Ci się również spodobać

Hyundai i30 1.4 T-GDI N-line: Świetny wóz, ale…

Nie potrzebujesz sportowego auta, ale nie chcesz by twój samochód wyglądał nudno? Każda szanująca ...

Daimler i Bosch testują w USA autonomiczne taksówki

W Stanach Zjednoczonych odbywa się najwięcej testów autonomicznych pojazdów. Daimler wraz z Boschem rozpoczęli ...

Nadjeżdża nowa Mazda 3 – wkrótce ją poznamy

Nowa Mazda 3 będzie miała swoją światową premierę podczas Los Angeles Auto Show. Zobaczymy ...

SOP organizuje przetarg na 25 pojazdów za ponad 5,5 mln zł

Służba Ochrony Państwa (SOP) w ciągu kilku następnych miesięcy wcieli do swojej floty 25 ...

Sypie się rządowy program wsparcia elektrycznych aut

Jeszcze większym problemem od niższych, niż wcześniej zapowiadano, dopłat do zakupu elektrycznych samochodów może ...

SARS-CoV-2 infekuje europejski przemysł motoryzacyjny

European Automotive Manufacturers Association (ACEA) stworzyło interaktywną mapę, która obrazuje wpływ koronawirusa na przemysł ...