Międzynarodowy Dzień Mycia Samochodu 

19 maja przypada Międzynarodowy Dzień Mycia Samochodu, choć to oczywiste, że ma on tylko przypominać o tym, że zabiegi pielęgnacyjne trzeba wykonywać regularnie, a nie tylko od święta. Gdy auto się zabrudzi, nie odwlekaj wizyty na myjni. Szczególnie zimą, gdy jeździsz po zasolonych drogach. Sól, która ma zapobiegać kolizjom drogowym, niestety może być szkodliwa dla elementów konstrukcyjnych samochodu – niszczy podwozie i osadza się w trudno dostępnych zakamarkach, zwiększając ryzyko powstawania rdzy.

Samochód najwygodniej i najbezpieczniej myć w myjni automatycznej lub ciśnieniowej, gdzie wykorzystywane są odpowiednie środki, a ciśnienie wody pozwala na dokładne usunięcie wszystkich zanieczyszczeń. Co więcej, korzystając z myjni zużywasz znacznie mniej wody niż podczas mycia samochodu na przydomowym podwórku. Ale myjnia to nie wszystko! Możesz również skorzystać z usług firm, które zajmują się tzw. kosmetyką samochodową. W ich ofercie znajdziesz m.in. woskowanie lakieru czy zabezpieczenie podwozia specjalnymi olejami antykorozyjnymi. 

Jeśli jesteś uczestnikiem programu PAYBACK, Międzynarodowy Dzień Mycia Samochodu możesz świętować znacznie częściej i dbać o swoje auto przez okrągły rok. Dzięki punktom – które zdobywasz m.in. poprzez zakupy w sklepach partnerskich – możesz taniej umyć samochód na myjniach automatycznych zlokalizowanych przy stacjach bp Polska.

Narodowy Miesiąc Dbania o Samochód w USA

Samochód służy zazwyczaj od 8 do 15 lat, ale jeśli odpowiednio się o niego dba, można wydłużyć ten czas o kilka lat1. Z tego powodu w USA ustanowiono Narodowy Miesiąc Dbania o Samochód, który przypada w kwietniu i ma swoje miejsce w kalendarzu nieprzerwanie od 1980 roku. Najważniejsze założenia pomysłodawców tej inicjatywy to:

  • Podniesienie świadomości społecznej, że kompleksowe dbanie o samochód stanowi podstawę bezpieczeństwa na drogach. Regularne przeglądy i zmiany oleju mogą zapobiec wypadkom drogowym.
  • Dbanie o samochód to dobry nawyk, który pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy – jeśli w porę zareagujesz na sygnały ostrzegawcze, możesz uniknąć większych wydatków związanych z wzywaniem lawety czy wymianą kosztownych części.
  • Narodowy Miesiąc Dbania o Samochód to doskonała okazja, aby wypracować dobre nawyki, które mogą znacznie przedłużyć żywotność auta i sprawić, że będzie ono tańsze w utrzymaniu. 

W USA świętowanie Narodowego Miesiąca Dbania o Samochód przybiera bardzo ciekawe formy – np. szkolenia z najskuteczniejszych technik pielęgnacji samochodu w lokalnych warsztatach samochodowych lub sąsiedzki dzień dbania o auto, podczas którego można wymienić się wiedzą i w miłej atmosferze pooglądać narzędzia, które znajdują się u sąsiada w garażu.

Zadbany samochód = tańsza eksploatacja

Nie ma wątpliwości, że zadbany samochód znacznie rzadziej się psuje, ale również spala mniej paliwa. Jeśli dodasz do tego ekonomiczną jazdę, koszty utrzymania mogą okazać się niższe niż myślisz. 

Gdy wybierasz się w podróż, możesz łatwo oszacować wydatki z nią związane. W pierwszej kolejności sprawdź ceny paliwa. Na stronie programu PAYBACK każdy może szybko i łatwo sprawdzić ceny paliw, klikając w link: https://zakupy.payback.pl/ceny-paliw/.

1 https://us.edu.pl/wydzial/wnst/2022/05/19/mdzien-mycia-samochodu-dr-hab-bozena-losiewicz/

Materiał Promocyjny