Tesla wprowadzi na rynek dwa nowe modele. Jeden z nich za 100 tys. zł

Tesla przymierza się do wprowadza na rynek dwóch nowych modeli - Model Q i Model 2. W przyszłości staną się podstawowymi modelami znajdującymi się poniżej Modelu Y i Modelu 3.

Publikacja: 18.06.2023 15:27

Tesla Model Q

Tesla Model Q

Foto: mat. prasowe

Elon Musk potwierdził, że w ciągu najbliższych kilku lat wprowadzi nowe modele wolumenowe. - Ludzie zawsze chcą wiedzieć, jaki jest nasz następny produkt. Chcę więc potwierdzić, że tak, pracujemy nad nowymi produktami. Nie siedzimy tutaj z założonymi rękami – komentuje szef Tesli. W ten sposób potwierdził pogłoski o zupełnie nowym małym SUV-ie, który ma znaleźć się poniżej popularnego modelu Tesli Y. Najczęściej powtarzaną nazwą jest Model Q. Pokazano również pierwszy zwiastun tego modelu. Przedstawia sylwetkę na czarnym tle, która do złudzenia przypomina wygląd Modelu Y.

Czytaj więcej

Elon Musk chce wykończyć konkurencję. Tesla po raz kolejny obniża ceny

Musk już teraz prognozuje roczną produkcję dwóch nowych modeli na ponad pięć milionów sztuk, które jak obiecał, zostaną opracowane i wyprodukowane przy użyciu technik "przewyższających wszystko inne w branży”. Oba otrzymują nową 48-woltową architekturę i najnowszą wersję silnika elektrycznego, który prawdopodobnie ma nie zawierać pierwiastków ziem rzadkich o 25 procent mniej węglika krzemu i wymaga o 50 procent mniej miejsca niż obecne silniki. Mówi się, że produkcja każdej jednostki napędowej ma kosztować tylko około 1000 USD.

Zminiaturyzowany Model 3

Nie jest tajemnicą, że Tesla pracuje nad jeszcze jednym samochodem poniżej Modelu 3, która ma kosztować około 25 000 dolarów (około 100 tys. zł). Auto może być budowane w nowej gigafabryce w Meksyku, ale również w Chinach i Niemczech. Platforma Modelu 2 ma być o połowę tańsza od następnej co do wielkości platformy, na której oparte jest sedan Model 3 i SUV Model Y.

Czytaj więcej

Tesla Model Y: Bardzo dobry elektryk, ale...

Według informatorów Tesli, Model 2 zostanie zaprojektowany, opracowany i zbudowany w nowym centrum badawczo-rozwojowym Gigafactory w Szanghaju. Nowe centrum badawczo-rozwojowe jest nie tylko pierwszym centrum rozwoju Tesli w Chinach, ale także pierwszym poza Stanami Zjednoczonymi. W Państwie Środka małe auta elektryczne cieszą się ogromną popularnością. Model 2 ma być pomysłem na to jak Tesla chce podbić świat i zostawić konkurencję w tle. Aby móc utrzymać niską cenę auta Tesla prawdopodobnie będzie korzystała z tanich akumulatorów fosforanowo-żelazowych dostarczanych przez chińską firmę BYD. Akumulator BYD montowane są również w samochodach elektrycznych Toyoty przeznaczonych na rynek chiński.

Na prąd
Volvo doczeka się vana. Skonstruuje go wspólnie z Renault
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Na prąd
AFIR - to może być jedno z większych motoryzacyjnych wyzwań dla Polski
Na prąd
Chiny dotują 99 proc. swoich spółek giełdowych. Marki motoryzacyjne na czele
Na prąd
Xiaomi SU7 stał się hitem, ale na każdym egzemplarzu firma traci ok. 40 tys. zł
Na prąd
Taniej Tesli nie będzie. Elon Musk chce skupić się na Robotaxi