Nawet banalne, złe nawyki, jak np. niewłaściwa pozycja za kierownicą potrafią mieć tragiczne konsekwencje w razie gwałtownych zdarzeń na drodze. Stąd konieczne jest podnoszenie umiejętności na każdym etapie naszej motoryzacyjnej przygody.
Statystyki są przerażające
Po naszych drogach jeździ prawie 30 milionów pojazdów silnikowych. Oznacza to, że w każdym domowym garażu parkuje jakaś maszyna, do której prowadzenia konieczne jest otrzymanie odpowiednich dokumentów. W ubiegłym roku na polskich drogach doszło do 32 730 wypadków, w których zginęło 2 831 osób, a 39 466 zostało rannych. Jednostkom policji zgłoszono także 436 469 kolizji. Najwięcej wypadków miało miejsce w październiku, czerwcu i lipcu, a najwięcej osób zginęło we wrześniu i w grudniu. Bez względu na to, że w 2017 roku odnotowaliśmy spadek w każdej kategorii, w/w liczby są przerażające.
fot. Skoda
Czy udział w dodatkowym doskonaleniu umiejętności prowadzenia pojazdów w akademiach i szkołach jazdy mógłby zmienić te statystyki? Na pewno otworzyłby oczy tym kierowcom, którzy na co dzień korzystają z pojazdów mechanicznych w sposób stwarzający zagrożenie dla wszystkich użytkowników dróg. Kurs na uzyskanie prawo jazdy jest tylko marginalną częścią naszej edukacji motoryzacyjnej. Konieczne jest jej poszerzanie i co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Potwierdza to liczba ośrodków, które specjalizują się w takich szkoleniach. Parkowanie w zatoczce i jazda po placu manewrowym staje się powoli reliktem minionej epoki. Na dzisiejszym etapie rozwoju ruchu drogowego i rosnącej liczbie rejestrowanych pojazdów, szkolenie kierowców musi wskoczyć na wyższy poziom. Ten gwarantują nowoczesne ośrodki, ich infrastruktura i doświadczona kadra.
Jak przygotować się do podróży
Najbezpieczniejsza podróż to taka, z której wrócimy bez żadnego uszczerbku na zdrowiu. Nie jesteśmy jednak w stanie wszystkiego przewidzieć. Możemy się jednak na to przygotować. Sprawdzenie ciśnienia w oponach, poziomu oleju i płynu chłodniczego, zabezpieczenie fotelika dziecięcego, ładunku w bagażniku, przetarcie szkieł reflektorów, zajęcie prawidłowej pozycji za kierownicą – to tak niewiele, a jak duże może mieć znaczenie. Niestety, często to ignorujemy, choć to naprawdę podstawowe działania służące bezpieczeństwu. Zwykle otwieramy drzwi, uruchamiamy silnik i ruszamy.