Na popularności zyskuje również hulajnoga elektryczna – z jej pomocą przemieszcza się już blisko 20 proc. badanych. W ostatnim czasie na nasilenie tego trendu wpłynęły także wysokie ceny paliwa oraz względy ekologiczne. Według szacunków z ubiegłego roku do 2027 r. wartość światowego rynku rowerowego osiągnie wartość 80 mld dolarów. Polacy, wzorem Holendrów, Duńczyków czy Niemców, również pokochali jednoślady. Ostatnie dane GUS potwierdzają, że już ponad 60 proc. polskich gospodarstw domowych posiada własny rower.

W czasie lockdownu Polacy przekonali się, że hulajnogi oraz rowery to doskonała alternatywa nie tylko dla komunikacji miejskiej, ale także podróżowania samochodem. Dzisiaj ten trend podsycają systematycznie rosnące ceny paliwa. Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie Nationale-Nederlanden, 73 proc. respondentów posiada własny samochód. Prawie 60 proc. badanych ograniczyło korzystanie z samochodów na rzecz własnych lub wypożyczonych jednośladów.

Czytaj więcej

Uważaj na hulajnogi. Są bardziej niebezpieczne od motocykli

Rower jest zdecydowanie najchętniej wybieranym, alternatywnym do samochodu, środkiem transportu. W przeciętnym sezonie wiosenno-letnim, korzysta z niego niemal ośmiu na dziesięciu respondentów, z czego 62 proc. codziennie lub co najmniej kilka razy w tygodniu.  Jednak sprawne rowery i hulajnogi nie gwarantują pełnego bezpieczeństwa na drodze. Z raportu Komendy Głównej Policji wynika, że w 2021 r. doszło do 22 816 wypadków drogowych, z czego w 3 513 kolizjach uczestniczyli rowerzyści.  – Według naszego badania aż 4 na 10 ankietowanych podczas jazdy rowerem lub hulajnogą odczuwa zagrożenie ze strony kierowców samochodów i autobusów. Jednocześnie niebezpiecznych incydentów z udziałem pieszych obawia się ponad 20 proc. użytkowników ekologicznych środków transportu –mówi Małgorzata Zgudka, menadżer ds. produktów w Nationale-Nederlanden.

Czytaj więcej

Policja wsiądzie na nowe motocykle