To, co przydaje się w aucie może być też dobre dla motocykla. Korzystając z technologii radarowej nowe Ducati Multistrada zachowuje odpowiedni odstęp do pojazdu z przodu, ale także sprawdza co dzieje się z tyłu.

Nowe Ducati Multistrada jest pierwszym produkowanym motocyklem, który może być wyposażony w przedni i tylny radar. Nowa technologia ma służyć przede wszystkim poprawie komfortu jazdy, ale oferuje również aspekty bezpieczeństwa. Ducati eksperymentuje z radarowym systemem wspomagającymi od 2016 roku. Współpraca z firmą Bosch trwała prawie tak długo, jak rozwój systemu, który składa się z dwóch radarów zabudowanych z przodu i z tyłu motocykla.

CZYTAJ TAKŻE: Jakie motocykle najczęściej sprowadzają Polacy

Rezultatem jest pudełko o wymiarach 7 x 6 x 2,8 cm, które waży tylko 190 gramów i może być z łatwością umieszczone w nowo opracowanych motocyklach. Adaptacyjny tempomat ACC jest sterowany za pomocą przedniego radaru; automatycznie dostosowuje prędkość motocykla w zakresie od 30 do 160 km/h do natężenia ruchu, przy czym odległość do pojazdów przed Multistradą V4 może być wstępnie wybierana w czterech odstępach. Autonomia jazdy nie idzie tak daleko, jak w przypadku samochodu. Dzięki temu kierowca ma zachować kontrolę nad motocyklem w każdej sytuacji. Według Ducati system ACC umożliwia wygodniejszą i bezpieczniejszą jazdę, zwłaszcza na długich odcinkach autostrady.

Za to tylny radar wykrywa pojazdy będące w tzw. martwym punkcie. System wykrywania martwego pola (BSD) rejestruje również pojazdy zbliżające się z dużą prędkością od tyłu. Wyświetlacz w kokpicie wskazuje na grożące niebezpieczeństwo. Producent postrzega to jako zysk w zakresie bezpieczeństwa.

CZYTAJ TAKŻE: Pierwszy motocykl z chłodzonym fotelem

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kryzys w Renault. Szef marki zwolniony

Renault odwołało ze skutkiem natychmiastowym Thierry'ego Bolloré, dyrektora generalnego marki. Francuski producent samochodów Renault ...

Koniec Forda S-Max i Galaxy, Mondeo będzie crossoverem

Ford bezwzględnie zmienia politykę modelową. W niedalekiej przyszłości wprowadzi na rynek crossovera, który zastąpi ...

Renault Master dci 170 BMB: A gdybym miał wywrotkę…

Jak byłem mały, chciałem jeździć wywrotką. Oczywiście nie tylko wywrotką. Na mojej liście był ...

Policja wstrzymuje masowe badania trzeźwości

Choć nie ma jeszcze oficjalnie potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce, to zaczyna się ...

Jest projekt przedłużenia uprawnień do kierowania pojazdami

Pandemia koronawirusa powoduje, że muszą być na szybko wprowadzane działania prewencyjne. Wśród nich można ...

24h Le Mans 2018: Toyocie się należało

Toyota odczarowana. Klątwa zakończona. Japończycy nareszcie wygrali wyścig 24h Le Mans. Ten wyścig nie ...