Harley-Davidson zaprezentował w Warszawie swój pierwszy, w pełni elektryczny motocykl LiveWire. Elektryk dostępny będzie u trzech partnerów Harleya – w Katowicach, Poznaniu i Warszawie.

Polska premiera elektrycznego Harleya Davidsona LiveWire.

Model LiveWire ma być ucieleśnieniem przyszłości marki Harley-Davidson. Pierwszy elektryczny motocykl kultowej amerykańskiej marki. Odlana z aluminium rama ma zapewnić sztywność i lekkość konstrukcji. Usługa H-D Connect, umożliwia połączenie właściciela LiveWire z motocyklem przez smartfon, korzystając aplikacji Harley-Davidson.

Harley ma w planach zdobycie pozycji lidera w dziedzinie wprowadzania napędów elektrycznych na światowym rynku motocyklowym. LiveWire to pierwszy krok w tym kierunku. Projekt ma posłużyć również pozyskaniu nowych i młodszych klientów. Akumulator ma pojemność 15,5 kWh i ma zapewnić zasięg na poziomie 158 km. Szybka ładowarka DC Fast Charge (DCFC) może być użyta do ładowania motocykla przez gniazdo SAE. Wszyscy dealerzy Harley-Davidson sprzedający motocykl LiveWire™ będą oferować publiczną stację ładowania. Ładowarka DCFC umożliwia ładowanie akumulatora w zakresie 0-80 procent w czasie 40 minut. Załadowanie akumulatora w 100 procentach pochłania godzinę czasu.

LiveWire przyspiesza od 0 do 100 km/h w czasie 3 sekund. Prędkość maksymalna wynosi 177 km/h (ograniczona elektronicznie). Napęd elektryczny nie wymaga użycia sprzęgła ani skrzyni biegów, co znacznie ułatwia jazdę nowym motocyklistom. Hamowanie w trybie odzysku energii pozwala, szczególnie w warunkach miejskich na doładowanie akumulatora.

Elektryczny Harley jest wyposażony w system Elektronicznego Sterowania Podwoziem (Electronic Chassis Control, ECC) wykorzystujący udoskonaloną funkcję ABS poprawiającą bezpieczeństwo podczas jazdy na zakrętach oraz funkcję kontroli trakcji (TCS) i system kontroli poślizgu (Drag-Torque Slip Control System, DSCS) monitorujący i kontrolujący moment obrotowy przedniego i tylnego hamulca, a także moment obrotowy silnika przenoszony na tylne koło, w celu poprawy kontroli pojazdu przez kierowcę oraz zapewnienia stabilności jazdy w różnych warunkach.

Motocykl jest wyposażony w funkcję H-D Connect, która zapewnia łączność pomiędzy motocyklistą a pojazdem. Dzięki temu zdalnie możemy odczytać informacje stanu ładowania akumulatora, dostępny zasięg czy sprawdzanie stanu ładowania, w tym poziomu naładowania oraz czasu do zakończenia ładowania. Aplikacja wyszukuje również stację ładowania. Aplikacja wskazuje również lokalizację zaparkowanego motocykla oraz wyśle ostrzeżenie w przypadku manipulowania przy pojeździe lub jego przemieszczenia.

Napęd elektryczny H-D Revelation ma generować minimalne wibracje, ciepło i hałas. To, że LiveWire jest elektryczny nie oznacza, że jest kompletnie cichy. Nowego Harleya wyróżnia zupełnie inny niż do tej pory dźwięk, zmieniający się w miarę przyspieszania motocykla. To nowy, futurystyczny ton i przyszłość Harleya.

CZYTAJ TAKŻE: Harley Davidson: Wszystkie nowości na rok 2020

LiveWire 2018. Spain
LiveWire 2018. Spain

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

SEAT MiiMetropolisLab na ulicach Barcelony

Transport w miastach: współdzielenie aut to dopiero początek rewolucji

Szykuje się rewolucja w miejskim transporcie. W niedalekiej przyszłości jedna aplikacja będzie pozwalać na ...

Nowe Renault Clio: Mniejsze, a jednak większe

Jesienią 2019 roku nowa generacja Renault Clio pojawi się w salonach. Premiera odbędzie się ...

Nissan: Asystent pasa ruchu na polu golfowym

Nissan przenosi asystenta pasa ruchu na pole golfowe. To sprawi, że trafienie do dołka ...

Koniec wolności na niemieckich autostradach

To, co dla wielu kierowców brzmi jak herezja, może wkrótce stać się faktem. Choć ...

Autostrada A18

Do podziału jeszcze 435 km dróg

We wtorek KIO może zdecydować, czy Włosi z firmy Salini wrócą na budowę autostrady ...

Honda od 2022 roku wyłącznie z silnikami elektrycznymi i hybrydowymi

Tego nikt się nie spodziewał. Japoński koncern motoryzacyjny – Honda – ogłosił, że od ...