Harley-Davidson zaprezentował w Warszawie swój pierwszy, w pełni elektryczny motocykl LiveWire. Elektryk dostępny będzie u trzech partnerów Harleya – w Katowicach, Poznaniu i Warszawie.

Polska premiera elektrycznego Harleya Davidsona LiveWire.

Model LiveWire ma być ucieleśnieniem przyszłości marki Harley-Davidson. Pierwszy elektryczny motocykl kultowej amerykańskiej marki. Odlana z aluminium rama ma zapewnić sztywność i lekkość konstrukcji. Usługa H-D Connect, umożliwia połączenie właściciela LiveWire z motocyklem przez smartfon, korzystając aplikacji Harley-Davidson.

Harley ma w planach zdobycie pozycji lidera w dziedzinie wprowadzania napędów elektrycznych na światowym rynku motocyklowym. LiveWire to pierwszy krok w tym kierunku. Projekt ma posłużyć również pozyskaniu nowych i młodszych klientów. Akumulator ma pojemność 15,5 kWh i ma zapewnić zasięg na poziomie 158 km. Szybka ładowarka DC Fast Charge (DCFC) może być użyta do ładowania motocykla przez gniazdo SAE. Wszyscy dealerzy Harley-Davidson sprzedający motocykl LiveWire™ będą oferować publiczną stację ładowania. Ładowarka DCFC umożliwia ładowanie akumulatora w zakresie 0-80 procent w czasie 40 minut. Załadowanie akumulatora w 100 procentach pochłania godzinę czasu.

LiveWire przyspiesza od 0 do 100 km/h w czasie 3 sekund. Prędkość maksymalna wynosi 177 km/h (ograniczona elektronicznie). Napęd elektryczny nie wymaga użycia sprzęgła ani skrzyni biegów, co znacznie ułatwia jazdę nowym motocyklistom. Hamowanie w trybie odzysku energii pozwala, szczególnie w warunkach miejskich na doładowanie akumulatora.

Elektryczny Harley jest wyposażony w system Elektronicznego Sterowania Podwoziem (Electronic Chassis Control, ECC) wykorzystujący udoskonaloną funkcję ABS poprawiającą bezpieczeństwo podczas jazdy na zakrętach oraz funkcję kontroli trakcji (TCS) i system kontroli poślizgu (Drag-Torque Slip Control System, DSCS) monitorujący i kontrolujący moment obrotowy przedniego i tylnego hamulca, a także moment obrotowy silnika przenoszony na tylne koło, w celu poprawy kontroli pojazdu przez kierowcę oraz zapewnienia stabilności jazdy w różnych warunkach.

Motocykl jest wyposażony w funkcję H-D Connect, która zapewnia łączność pomiędzy motocyklistą a pojazdem. Dzięki temu zdalnie możemy odczytać informacje stanu ładowania akumulatora, dostępny zasięg czy sprawdzanie stanu ładowania, w tym poziomu naładowania oraz czasu do zakończenia ładowania. Aplikacja wyszukuje również stację ładowania. Aplikacja wskazuje również lokalizację zaparkowanego motocykla oraz wyśle ostrzeżenie w przypadku manipulowania przy pojeździe lub jego przemieszczenia.

Napęd elektryczny H-D Revelation ma generować minimalne wibracje, ciepło i hałas. To, że LiveWire jest elektryczny nie oznacza, że jest kompletnie cichy. Nowego Harleya wyróżnia zupełnie inny niż do tej pory dźwięk, zmieniający się w miarę przyspieszania motocykla. To nowy, futurystyczny ton i przyszłość Harleya.

CZYTAJ TAKŻE: Harley Davidson: Wszystkie nowości na rok 2020

LiveWire 2018. Spain
LiveWire 2018. Spain

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

6 milionów Suzuki Swift

Jeszcze dwa lata temu Suzuki poinformowało o wyprodukowaniu 5 milionów Suzuki Swift. Teraz ogłosiło, ...

Skoda, Volkswagen i Toyota zdominowały polski rynek nowych aut

Mijający rok okazał się całkiem niezły dla polskiego rynku nowych samochodów osobowych. Według wstępnych ...

Pojazdy na minuty zaleją polskie miasta

Do 2025 r. liczba współdzielonych skuterów i hulajnóg skoczy o 500 proc. Z kolei ...

Volkswagen Golf VIII bez kamuflażu. Premiera już w tym roku

Debiut Golfa VIII zaplanowany na ten rok. Rewolucji nie będzie, będzie za to kolejny ...

Mercedes idzie w prąd. Nowa marka, nowy model

Mercedes przygotowuje do wprowadzenia pierwszego całkowicie elektrycznego modelu. Już w 2019 roku pojawią się ...

Poznań Motor Show 2019: Cały dzień wśród samochodów

Wystartowała największa impreza motoryzacyjna w Polsce. Od dzisiaj w Poznaniu można podziwiać ponad 1000 ...