Pierwsze przymiarki do tego ogłoszono 15 marca 2022 roku. Wtedy firma w komunikacie prasowym ogłosiła tranzycję rosyjskich oddziałów w obliczu zachodnich sankcji po inwazji na Ukrainę. Oznacza to zatem, że tamtejsze oddziały po prostu zostaną sprzedane.

Czytaj więcej

Toyota rozwija sieć salonów Toyota Professional

Brytyjska grupa dealerska podjęła decyzję o sprzedaniu rosyjskich oddziałów tamtejszemu kierownictwu firmy. Transakcja ma zostać sfinalizowana w maju tego roku i opiewać na kwotę 76 milionów euro (80 milionów dolarów). Należność będzie spłacana przez 5 lat. W Rosji Inchcape prowadziło salony takich marek jak: BMW, Jaguar, Land Rover, Toyota, Hyundai czy Volvo. Większość z nich znajdowało się w Moskwie i to właśnie te placówki, które odpowiadały za ok. 10 proc. łącznej sprzedaży grupy w 2021 roku, trafią w ręce lokalnego kierownictwa.

Inchcape zakłada, że w związku z podjętą decyzją straty wyniosą około 300 mln dolarów. Ponad połowa tej kwoty wynikać będzie z niesprzyjających kursów walut. Mimo to grupa zakłada, że rok 2022 zakończy z 25 procentowym wzrostem przychodów w ujęciu globalnym, w odniesieniu do 2021 roku.

Czytaj więcej

Jaguar i Land Rover z dwoma salonami mniej