To, że Tesla chce zbudować Gigafactory w Europie, było wiadome już od dawna. Ma to być czwarty tego typu zakład na świecie. Elon Musk w nieoczekiwanym momencie i miejscu zdradził gdzie budowana będzie fabryka.

Na imprezie, na której miało go nie być powiedział coś co wszystkich zaskoczyło. Podczas ceremonii wręczania „Złotej kierownicy” odbierający nagrodę Elon Musk w swoim podziękowaniu stwierdził, że Gigafactory powstanie w rejonie Berlina. Niedaleko stolicy Niemiec ma zostać zbudowana nie tylko fabryka, ale i centrum projektowania i rozwoju.

Od jakiegoś czasu Tesla rozgląda się za lokalizacją dla nowej fabryki. Okolic Berlina nie było jednak na liście miast, które pojawiały się w niemieckich mediach. W ciągu ostatnich kilku miesięcy Amerykanie sprawdzali możliwe lokalizacje fabryk w Dolnej Saksonii i Hamburgu. Ten zakład produkcyjny będzie pierwszą fabryką Tesli w Europie. Według Muska wybrane zostało miejsce w pobliżu budowanego na południowy-wschód od Berllina dużego lotniska, które ma zostać uruchomione jesienią 2020 roku. Według informacji niemieckiego „Tagesspiegel” fabryka Tesli powstanie na obszarze przemysłowym w Brandenburgii – Grünheide. To miejsce już raz było wybrane jako jedna z opcji do budowy fabryki BMW. Ogłoszenia o pracę w „Gigafactory 4” można już znaleźć na niemieckiej stronie Tesli.

Gigafactory 1 znajduje się w amerykańskim stanie Nevada. Tam Tesla buduje wspólnie z japońską grupą Panasonic akumulatory litowo-jonowe. Gigafactory 2 to fabryka fotowoltaiczna w Buffalo w stanie Nowy Jork. Trzeci tego rodzaju zakład ma powstaje właśnie w Chinach gdzie mają być wytwarzane zarówno ogniwa akumulatorowe, jak i samochody. Niemiecki projekt o wartości 5 miliardów dolarów ma stworzyć 6500 miejsc pracy.

CZYTAJ TAKŻE: Rosjanka wygrała w sądzie z Teslą

Tesla Gigafactory w Nevadzie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Genewa 2018. Wysyp nowości

Salon samochodowy w Szwajcarii wyrósł na najważniejszą imprezę w Europie. Przyjrzyjmy się co ciekawego ...

10 faktów o nowym Mercedesie GLE

W salonach debiutuje właśnie druga generacja Mercedesa GLE. SUV korzysta z wielu innowacyjnych technologii, ...

Budowa autostrady A1 pod Częstochową, odcinek budowany dotąd przez firmę Salini, który powinien być już praktycznie gotowy...

Włosi wypadają z autostrady A1 pod Częstochową

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad straciła cierpliwość. Firma Salini została wyrzucona z budowy ...

Fuzja PSA z Fiatem to ból głowy polskich fabryk

Fiat Chrysler Automobiles i Grupa PSA postanowiły połączyć siły. W nowej firmie będą miały ...

Motozaduszki: modele, które odeszły

Część z nich żegnaliśmy bez bólu, część z żalem, niektóre będziemy długo pamiętać, inne ...

Seat wchodzi na chiński rynek

Seat został udziałowcem spółki utworzonej przez Volkswagen Group China i JAC. Hiszpanie skoncentrują się ...