Testy na małpach, dyrektor w VW zawieszony

Volkswagen ogłosił o zawieszeniu dyrektora ds.public relations, Thomasa Stega w związku z afera testowania skutków spalin na małpach i ludziach

Publikacja: 30.01.2018 18:09

Testy na małpach, dyrektor w VW zawieszony

Foto: Bloomberg

Grupa samochodowa podała, że przyjęła propozycję Th.Stega wzięcia na siebie całej odpowiedzialności za te testy prowadzone w 2014 r, a ktore ujawnił „New York Times”.

Tymczasowe obowiązki szefa pionu PR przejmie Jens Hanefeld odpowiadający w grupie za sprawy związane z polityką międzynarodową i i europejską.

Prezes zarządu Matthias Mueller uznał w poniedziałek wieczorem w Brukseli, że „metody użyte w Stanach przez EUGT były złe – niemoralne i odrażające. Przykro mi, że Volkswagen został wciągnięty w tę sprawę jako jeden ze sponsorów EUGT.

– Podczas weekendu zrozumieliśmy, że raz jeszcze daleko nam do odzyskania straconego zaufania. Musimy żyć z tymi wpadkami i stawić im czoło – powiedział w pierwszej reakcji na rewelacje amerykańskiego dziennika. Jego zdaniem, publikacja w NYT świadczy, że VW musi poprawić swe normy etyczne, zobowiązał się podjąć niezbędne działania po zakończeniu przez grupę śledztwa o pracy EUGT.

Badanie wykonane na zlecenie tego organu może zadać kolejny cios technologii wysokoprężnej, w którą niemiecki sektor motoryzacji duzi zainwestował. Mueller i prezesi innych niemieckich firm samochodowych i kooperujących, m.in. Daimlera i Continentala mieli omawiać w Berlinie sposoby przejęcia inicjatywy po ujawnieniu skandalicznych testów. Mieli też wybrać nowego prezesa organizacji producentów VDA.

Dla odzyskania zaufania powinni zwiększyć wsparcie dla władz lokalnych w walce ze skażeniami z diesli, np. promując auta elektryczne w miastach – uważa szef think tanku CAM spod Kolonii, Stefan Bratzel. Ta skandaliczna afera zwiększy jeszcze bardziej presję na firmy, by pomagały w przechodzeniu na inny napęd i oczyściły się raz na zawsze ze starych grzechów – dodał.

Do grona krytyków dołączyła minister środowiska, Barbara Hendricks, która powiedziała, że testy na zwierzętach i ludziach były nieodpowiedzialne. – Jest znów zdumiewające, że w sektorze motoryzacji istnieją firmy, które nie zdają sobie sprawy z odpowiedzialności za swe postępowanie – dodała.

Problem podwyżek

Odrębnie Volkswagen zaproponował pracownikom w zachodnich Niemczech dwuetapowa podwyżkę płac, o 3,5 proc. i o 2 proc. Projekt umowy dotyczy ok.120 tys. ludzi w okresie 30 miesięcy, począwszy od maja. VW zaproponował także znacznie lepsze rozwiązania w systemie emerytalnym.

Związki zawodowe odrzuciły jednak tę ofertę, grupie grożą strajki od czwartku.

Szef rady pracowniczej, Bernd Osterloh odrzucił ofertę, a związek IG Metall żąda podwyżki o 6 proc. w ciągu 12 miesięcy, poprawy systemu emerytalnego i zwiększenia zatrudnienia praktykantów w ramach przestawiania się na nowe technologie.

– Będziemy walczyć o dobrą podwyżkę, przyzwoitą emeryturę i społecznie odpowiedzialny system praktykantów. VW powinien wstydzić się takiego traktowania pracowników w porównaniu z miliardowymi zyskami i premiami szefów – powiedział Osterloh. – Nie będziemy tolerować, by firma, w której odpowiedzialność społeczna zawsze odgrywała ważną rolę, była zarządzana od jednego skandalu do drugiego – dodał nawiązując do ostatnich testów.

Grupa samochodowa podała, że przyjęła propozycję Th.Stega wzięcia na siebie całej odpowiedzialności za te testy prowadzone w 2014 r, a ktore ujawnił „New York Times”.

Tymczasowe obowiązki szefa pionu PR przejmie Jens Hanefeld odpowiadający w grupie za sprawy związane z polityką międzynarodową i i europejską.

Pozostało 89% artykułu
Archiwum
Gliwice walczą o motoryzacyjną nowość z silnikiem z Tych
Materiał Promocyjny
Zrównoważony transport miejski w Polsce Wschodniej: program Fundusze Europejskie
Archiwum
Zarobki Elona Muska zatwierdzone, ale nie jednogłośnie
Archiwum
Dyrekcja Skody proponuje podwyżkę zarobków
Archiwum
Europejski plan produkcji PSA
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Archiwum
Fabryka Opla w Tychach uratowana
Archiwum
Toyota wstrzymuje testy po tragicznym wypadku Ubera