Tysiące autonomicznych Boltów

General Motors zamierza uruchomić na początku 2018 r. akcję testowania tysięcy autonomicznych aut elektrycznych Bolt w partnerstwie z filią od ride-sharingu Lyft — ujawniły 2 osoby znające plany koncernu.

Publikacja: 21.02.2017 12:22

Elektryczne auto Chevrolet Bolt

Elektryczne auto Chevrolet Bolt

Foto: www.chevrolet.com

Ma to być największa akcja testowania całkowicie autonomicznych pojazdów przez dużego producenta przed 2020 r., od kiedy kilka firm zapowiedziało produkcję i dystrybucję takich pojazdów na większą skalę. Np. firma Wayno, filia Alphabet Inc testuje obecnie ok. 60 takich pojazdów w czterech stanach.

Większość specjalnie wyposażonych aut elektrycznych Chevrolet Bolt będzie sprawdzana przez firmę Lyft z San Francisco w kilku stanach w ramach wspólnego korzystania z floty (ride-sharing). GM nie ma na razie w planach sprzedawania Boltów AV indywidualnym klientom. Informatorzy udzielili tych informacji anonimowo, bo GM nie ogłosił jeszcze swych planów.

Członkowie kierownictwa koncernu mówili w ostatnim roku w wywiadach i w prezentacjach dla inwestorów, że zamierzają uruchomić masową produkcję pojazdów autonomicznych i kierować je do firm flotowych świadczących usługi. Nie ujawniali jednak skali produkcji ani harmonogramu upowszechniania tych pojazdów. Teraz koncern oświadczył w komunikacie, że „nie podajemy konkretnych szczegółów o planach potencjalnych produktów w przyszłości czy ujawniania nowych technologii. Mówiliśmy, że nasza technologia AV pojawi się wcześniej niż sądzono w sieci wspólnego korzystania z jazdy na żądanie”.

Rywal GM, Ford stwierdził, że planuje uruchomienie produkcji samochodów nie wymagających kierowania pod koniec 2020 r. w zakładach pod Detroit, a w 2011 udostępniać je na życzenie operatorom flotowym. Fiat Chrysler dostarcza już firmie Wayno małą liczbę modeli Chrysler Pacifica, które ta firma przerabia na wersje autonomiczne.

Prezes GM, Mary Barra podała w połowie grudnia, że GM ruszy z produkcją autonomicznych aut Bolt EV na początku 2017 r. w zakładzie w Orion Township pod Detroit. Koncern testuje ok. 40 Boltów AV w San Francisco i Scottsdale w Arizonie, zamierza objąć testami Detroit.

Rok temu GM zapłacił 500 mln dolarów za mniejszościowy udział w Lyft, drugim w Stanach operatorze aut autonomicznych w zakresie ride-sharing po Uberze. Mike Ableson z kierownictwa GM wyjaśnił: – weszliśmy w to nie po to by rozmawiać o biznesie dziś, ale jak powinniśmy pracować razem nad rozwinięciem pomysłu sieci pojazdów autonomicznych na życzenie w miastach. Aby osiągnąć sukces trzeba opracować systemy autonomicznej jazdy, wyprodukować dużo pojazdów i rozpowszechnić jej w postaci floty. A żadna firma nie spełnia tych trzech warunków – dodał.

Archiwum
Gliwice walczą o motoryzacyjną nowość z silnikiem z Tych
Archiwum
Zarobki Elona Muska zatwierdzone, ale nie jednogłośnie
Archiwum
Dyrekcja Skody proponuje podwyżkę zarobków
Archiwum
Europejski plan produkcji PSA
Archiwum
Fabryka Opla w Tychach uratowana