Tesla zwiększa produkcję i straty

Kalifornijski producent samochodów elektrycznych zapowiedział zwiększenie produkcji Modelu 3 w związku z ogromnym popytem na najnowsze masowe auto. Chce też w tym roku zacząć zarabiać po dużych inwestycjach.

Publikacja: 05.05.2016 16:47

Tesla zwiększa produkcję i straty

Foto: Bloomberg

Firma założona i kierowana przez Elona Muska podała, że  planuje dostarczyć w  tym roku 80-90 tys. swych pojazdów, a o dwa lata wcześniej  czyli w 2018 r. dojść do produkcji 500 tys. sztuk.

W I kwartale zwiększyła jednak stratę netto do 282,3 mln dolarów (2,13 na akcję) wobec 154,2 mln (1,22 na akcję) rok temu. Obroty wzrosły do 1,15 mld dolarów z 939,9 mln rok termu.

Obietnice zwiększenia produkcji wiążą się jednak ze skokiem o 50 proc. nakładów na inwestycje w 2016 r. do 2,25 mld dolarów, co mogłoby skłonić producenta do odwołania się do rynku o środki finansowe.

„Zwiększenie produkcji pięciokrotnie w ciągu najbliższych 2 lat będzie trudne i wymagać z pewnością dodatkowych kapitałów,  ale to jest nasz cel” – stwierdziła Tesla.

Analityk w Global Market Intelligence S&P, Efraim Levy uważa, że Tesla stawia bardzo wysoko poprzeczkę zakładając produkcję 500 tys. samochodów. – Mógłbym założyć się, że nię osiągną  tego – dodał. Dla Ivana Feinsetha z Tigress Financial Partners, rozwój Tesli nie nastąpi bez wstrząsów, ale pojazdy tej firmy są bliskie doskonałości. – Bedzie to trudne. Wyobrażam sobie, że będzie potrzeba dużo kapitału, ale sektor motoryzacji jest działalnością mocno kapitałową. Elon Musk nie miał dotąd  żadnego problemu z pozyskaniem pieniędzy – wyjaśnił.

Model 3, którego produkcja seryjna ruszy pod koniec 2017 r. wywołał duże zainteresowanie, w ciągu 36 godzin po prezentacji zamówiono ponad 250 tys. tych aut. Po premierze 31 marca zamówiono w ciągu miesiąca ponad 325 tys. sztuk.

Dwaj szefowie odchodzą

Dwaj kierownicy związani z produkcją odchodzą  z Tesli przed rynkową premierą samochodu dla masowego rynku. Wiceprezes Tesli ds. produkcji, Greg Reichow postanowił odejść na dobrze zasłużony odpoczynek – poinformowano. Firma z Doliny Krzemowej potwierdziła również  odejście wiceprezesa ds.przemysłowych, Josha Ensigna.

Prezes E.Musk stwierdził,  że Reichow wraz z zespołem przyczynił się do stworzenia  od zera całkowicie nowej  organizacji przemysłowej, prowadząc do powstania Modelu S i Modelu X.

Reichow kierował produkcją przez ostatnie 3 lata, w Tesli pracował od 5 lat i pozostanie do czasu znalezienia następcy, aby  zapewnić płynne przekazanie uprawnień.

Archiwum
Gliwice walczą o motoryzacyjną nowość z silnikiem z Tych
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Archiwum
Zarobki Elona Muska zatwierdzone, ale nie jednogłośnie
Archiwum
Dyrekcja Skody proponuje podwyżkę zarobków
Archiwum
Europejski plan produkcji PSA
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Archiwum
Fabryka Opla w Tychach uratowana