Z kolej wrzesień okazał się 25. miesiącem z rzędu niosącym wzrost popytu. W sumie w okresie styczeń-wrzesień 2015 roku klienci w Europie kupili prawie 10,8 miliona nowych aut.
Ten dobry wynik jest w dużym stopniu zasługą trzech rynków: brytyjskiego, włoskiego i hiszpańskiego. W Wielkiej Brytanii liczba rejestracji po dziewięciu miesiącach sięgnęła 462 tys. co jest rezultatem o 8,6 proc. lepszym niż w tym samym czasie przed rokiem. Jeszcze wyższa dynamikę wzrostu odnotowały rynki Hiszpanii i Włoch, gdzie rejestracje podskoczyły odpowiednio o 23,3 oraz 17,3 proc. rok do roku. Największy europejski rynek samochodowy – Niemcy – także rósł, choć wolniej: o 4,8 proc.
Na innych, mniejszych rynkach także zanotowano poprawę wyników sprzedażowych. Więcej niż średnia europejska rosły m.in. rynki Polski, Holandii, Czech, Słowacji czy Węgier. – Wszystkie główne rynki i marki osiągnęły dobre wyniki we wrześniu, utrzymując tendencję wzrostową z poprzednich miesięcy. Tendencja ta jest trwała – zapowiedział Brian Walters, wiceprezes Działu Danych w JATO Dynamics.
Największą sprzedaż miał Volkswagen, który w trzecim kwartale znalazł nabywców na ponad 410,1 tys. samochodów, a w samym wrześniu na 155,9 tys. aut. To o 6 proc. więcej niż rok wcześniej. Od stycznia niemiecki producent sprzedał 1,3 mln sztuk, co jest rezultatem lepszym od ubiegłorocznego o 8,2 proc. Na kolejnych miejscach znaleźli się Ford, Opel, Renault oraz Peugeot. W pierwszej dziesiątce świetny wynik odnotował Nissan (pozycja 9.), który od stycznia zwiększył sprzedaż o jedną piątą, a we wrześniu nawet o jedną czwartą. Całkiem niezłym rezultatem może pochwalić się zajmujący 10. pozycje Fiat: we wrześniu sprzedał 60,7 tys. samochodów, o ponad 15 proc. więcej niż rok wcześniej, a od stycznia przeszło 501 tys. samochodów, czyli o 10,3 proc. więcej wobec ubiegłego roku.
Na tle europejskich wzrostów dobrze wygląda rynek polski, gdzie wrzesień był szóstym z rzędu miesiącem poprawy sprzedaży aut osobowych i dostawczych. Według Instytutu Samar, we wrześniu liczba rejestracji aut osobowych i dostawczych przekroczyła 32 tys. sztuk. W porównaniu z wrześniem ubiegłego roku była wyższa o 16 proc. Natomiast w porównaniu do sierpnia wzrosła o 18 proc. Z kolei rejestracje liczone od stycznia pokazują w ujęciu rocznym wzrost o 6,5 proc. do poziomu 295,2 tys. sztuk.