W październiku liczba rejestracji samochodów osobowych i dostawczych sięgnęła 45,98 tys. sztuk. To o jedną czwarta więcej niż w tym samym miesiącu przed rokiem. To także o blisko jedną dziesiątą więcej niż we wrześniu. Jak podaje Instytut Samar, w danych skumulowanych od stycznia łączna sprzedaż osobówek i dostawczaków zbliżyła się do 445,5 tys., co jest wynikiem o 16 proc. lepszym niż osiągnięty w pierwszych dziesięciu miesiącach ubiegłego roku.
Rynek samochodów osobowych urósł w październiku o 25,7 proc. w ujęciu rocznym: zarejestrowano 40,5 tys. nowych aut, o przeszło 8 tys. więcej niż w tym samym miesiącu rok temu. Sprzedaż skumulowana wyniosła 396,1 tys. i w porównaniu do okresu styczeń-październik sprzed roku poprawiła się o 18 proc.
Samar zwraca jednak uwagę na utrzymujący się wysoki poziom reeksportu. Ocenia się, że w październiku wywieziono za granicę ok. 4,6 tys. aut, co stanowi blisko jedna dziesiątą wszystkich rejestracji. Przy czym w porównaniu z ub. rokiem reeksport zwiększył się o ponad jedną trzecią. – Tendencja wzrostowa może się jeszcze zwiększyć, gdyż część firm zajmujących się tego rodzaju działalnością notowana jest w grupie klientów indywidualnych, jak jest w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą i spółek cywilnych. To powoduje, że dane dotyczące wywozu aut za granicę pojawiają się w statystykach z opóźnieniem – komentuje Samar.
Zarówno w samym październiku jak i w pierwszych dziesięciu miesiącach roku cała grupa 15 najpopularniejszych w Polsce marek odnotowała wzrosty sprzedaży, z czego większość dwucyfrowe. Od stycznia najwięcej samochodów sprzedała Skoda – 51,15 tys., co dało czeskiej marce blisko 13-procentowy udział w rynku. Na drugim miejscu znalazła się Toyota (41,51 tys. sprzedanych aut i 10,5-procentowy udział w rynku), na trzecim jest Volkswagen (39,7 tys. i 10-procentowy udział).
O potencjale polskiego rynku w dalszym ciągu decydują firmy. Jak podaje Samar, w październiku udział klientów indywidualnych w całkowitej liczbie rejestracji samochodów osobowych wyniósł zaledwie 26,2 proc. Z kolei udział firm osiągnął rekordowy poziom 73,8 proc. W rzeczywistości jest on jeszcze większy, gdyż w grupie statystycznej osób fizycznych mogą znajdować się spółki cywilne.