GM zwolnił 2700 pracowników w Wenezueli

Wenezuelska filia GM rozesłała zawiadomienia do ok.2700 pracowników, że nie należą już do przedsiębiorstwa i że przelała im na konta bankowe ostatnie należności.

Publikacja: 25.04.2017 19:24

Sąd w Wenezueli nakazał w ubiegłym tygodniu zajęcie fabryki koncernu w Valencii orzekając na korzyść 2 dealerów, którzy w 2000 r. złożyli pozew wobec filii GM, że nie wywiązała się z dostarczenia im umówionych 10 tys. pojazdów do sprzedaży.

Pracownicy twierdzili, że jeszcze przed orzeczeniem sekwestru GM przystąpili do demontażu maszyn z zakładu, który nie produkował samochodowy od początku 2016 r. z powodu braku podzespołów i bardzo surowej kontroli dewizowej.

GM uznał sekwestr za nielegalny i zapowiedział użycie wszelkich środków w dochodzeniu swych praw, ale szanse na odszkodowanie jakiego by sobie życzył są nikłe.

– Wszyscy otrzymaliśmy przelewy i zawiadomienia – powiedział eden z pracowników zatrudniony w tym zakładzie od ponad 10 lat. Dodał, że jego służbowa skrzynka majlowa została wyłączona podczas weekendu.

– Nasi dawni przełożeni powiedzieli nam, że szefowie fabryki wyjechali, a my zostaniemy zwolnieni. Nie ma już nikogo z nich w kraju – dodał inny pracownik, który dostał takie samo zawiadomienie na swoją komórkę i przelew na konto bankowe. Pracował dla GM od 5 lat. Żaden ze zwolnionych nie podał, ile dostał odprawy, ale działacze związkowi twierdzą, że mało.

Lewicowy rząd prezydenta Nicolasa Maduro twierdzi, że nie dąży do wywłaszczenia GM z tej fabryki, która działała od 35 lat i wezwał koncern do powrotu. – Zwracam się do obecnego prezesa GM Venezuela, Jose Cavaileri: proszę tu przyjść, pokazać się i podzielić się z nami opcjami przywrócenia normalności – oświadczył minister pracy Francisco Torrealba.

Archiwum
Gliwice walczą o motoryzacyjną nowość z silnikiem z Tych
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Archiwum
Zarobki Elona Muska zatwierdzone, ale nie jednogłośnie
Archiwum
Dyrekcja Skody proponuje podwyżkę zarobków
Archiwum
Europejski plan produkcji PSA
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Archiwum
Fabryka Opla w Tychach uratowana