Koreański gigant ma poważny problem. Jest najgorzej od siedmiu lat

Hyundai Motor Co. ogłosił 39-procentowy spadek przychodów w IV kwartale 2016 r. Na najniższy wynik od siedmiu lat wpłynęły słaby popyt na auta i strajki.

Publikacja: 25.01.2017 18:08

Koreański gigant ma poważny problem. Jest najgorzej od siedmiu lat

Foto: Bloomberg

Południowokoreański koncern motoryzacyjny w okresie od października do grudnia 2016 r. zanotował przychód netto w wysokości 1 bln wonów (3,5 mld zł) w porównaniu do 1,6 bln wonów w analogicznym okresie 2015 r. Wynik okazał się o wiele niższy niż oczekiwano. Analitycy danych finansowych z FactSet przewidywali przychód w okolicach 1,5 bln wonów.

Przychód spadł również w stosunku do poprzedniego kwartału, a już wtedy był najniższy od 2010 r., kiedy to wprowadzono międzynarodowy standardy sprawozdawczości finansowej. Ostatnio sytuacja Hyundaia wyglądała tak źle w IV kw. 2008 r.

Hyundai o słabe wyniki oskarża wrześniowe strajkujących pracowników. W 2016 r. pracownicy koncernu pod raz pierwszy od 12 lat przeprowadzili ogólnokrajowy, całodniowy protest. Z linii produkcyjnej nie zjechało wówczas 117 tys. planowanych pojazdów o wartości 2,5 bln wonów.

Dzięki stratom lokalnego producenta bogaci się konkurencja. Coraz większą część południowokoreańskiego rynku zdobywają importowane toyoty i volkswageny.

By ratować sytuację firma planuje zwiększyć produkcję samochodów sportowo-użytkowych – takich jak Santa Fe i Tucson – w Chinach Stanach Zjednoczonych. Plany sprzedażowe na 2017 r. wynoszą 5,08 mln pojazdów – o 5 proc. więcej niż udało się osiągnąć w 2016 r. Producent ma jednak świadomość możliwych zmian w relacjach na linii Azja-USA.

– Uważnie przyglądamy się poczynaniom administracji prezydenta Trumpa na rzecz zwiększenia protekcjonizmu i – być może – nacisku na kraje generujące nadwyżkę handlową ze Stanami Zjednoczonymi – powiedział inwestorom wiceprezes Hyundai MotorKooZayong.

Archiwum
Gliwice walczą o motoryzacyjną nowość z silnikiem z Tych
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Archiwum
Zarobki Elona Muska zatwierdzone, ale nie jednogłośnie
Archiwum
Dyrekcja Skody proponuje podwyżkę zarobków
Archiwum
Europejski plan produkcji PSA
Archiwum
Fabryka Opla w Tychach uratowana