Po raz kolejny dane potwierdzają, że przemysł motoryzacyjny stał się jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi polskiej gospodarki. Jak podaje firma analityczna AutomotiveSuppliers.pl, produkcja sprzedana pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (PKD 29) osiągnęła w pierwszym półroczu 2017 r. wartość 77,4 mld zł. To rekordowy poziom. W porównaniu z pierwszymi sześciu miesiącami roku ubiegłego wyższy o 7,5 proc.
W dodatku branża nieprzerwanie rośnie przez pięć ostatnich lat. W tym czasie wartość produkcji sprzedanej podskoczyła o ponad 40 proc. Jeszcze bardziej – o przeszło połowę – zwiększyła się w tym okresie sprzedaż firm produkujących części i akcesoria, dochodząc w miesiącach styczeń–czerwiec tego roku do 43,5 mld zł.
Rośnie zatrudnienie
Szybko rośnie także zatrudnienie. Po pierwszym półroczu liczba pracowników w zakładach sektora zatrudniających więcej niż dziewięć osób wyniosła 192,6 tys. W porównaniu z takim samym okresem ub.r. oznacza to 8-proc. wzrost (o 14,2 tys. osób). To zarazem kolejny rekord – najwyższy poziom przeciętnego zatrudnienia w historii polskiego przemysłu motoryzacyjnego. Najbardziej przyczynili się do niego producenci części i akcesoriów: według danych GUS zatrudniają 145,3 tys. osób, o 9,6 proc. więcej niż rok temu. Jednak faktyczny poziom zatrudnienia w branży motoryzacyjnej ma być znacznie wyższy. – Szacujemy, że w firmach ujętych w innych grupach klasyfikacji działalności na rzecz przemysłu motoryzacyjnego pracuje kolejnych 85–95 tys. osób – mówi Małgorzata Zborowska-Stęplewska, partner w AutomotiveSuppliers.pl.
Najlepsze w historii wyniki szykują się także w motoryzacyjnym eksporcie, odpowiadającym za ok. 13 proc. całkowitego eksportu Polski. W każdym z tegorocznych pierwszych sześciu miesięcy jego wartość przekraczała 2 mld euro. W rezultacie po pół roku eksport wyniósł 13,2 mld euro i w porównaniu z ub.r. zwiększył się o blisko jedną dziesiątą. Ta wysoka dynamika jest w dużej części zasługą importerów z Niemiec, najważniejszego rynku dla polskich producentów, na który trafia już ponad jedna trzecia całej zagranicznej sprzedaży branży. Automotive.Suppliers.pl prognozuje, że w całym 2017 r. wartość eksportu polskiego przemysłu motoryzacyjnego wzrośnie w porównaniu z ub.r. o 3 mld euro i przekroczy 22 mld euro.