Samochód Nissana na alkohol etylowy

Nissan Motor pracuje nad technologią pojazdu na ogniwo paliwowe zasilane alkoholem etylowym podobnie jak wodorem. Ma pojawić się na rynku w 2020 r.

Publikacja: 15.06.2016 16:11

Według partnera Renaulta, ta technologia jest mniej kosztowna od opracowanej przez Toyotę, Hondę i Hyundaia. – Koszt energii potrzebnej do wyprodukowania wodoru może być bardzo wysoki, trzeba też dużo zainwestować w infrastrukturę: dystrybucję i magazynowanie – stwierdził wiceprezes Nissana, Hideyuki Sakamoto.

– Dla porównania, etanol jest bardzo łatwy do uzyskania, magazynowanie bezpieczniejsze i mniej kosztowne.

Nissan zakłada autonomię 800 km na pełnym zbiorniku, podczas gdy samochody benzynowe mogą przejechać 600 km.

Pracując nad tą technologią Nissan dołączył do Toyoty i Hondy w tworzeniu „społeczeństwa wodorowego”, ambitnego projektu władz w Tokio mającego zapewnić paliwo bez emisji spalin zarówno dla gospodarstw domowych, jak dla pojazdów oraz mającego ograniczyć zależność Japonii od paliw płynnych i energetyki jądrowej.

Toyota sprzedaje od końca 2014 auto Mirai, Honda od bieżącego roku Clarity Fuel Cell. Produkcja obu modeli na ogniwo paliwowe jest na razie ograniczona z powodu dużych kosztów i braku infrastruktury do napełniania zbiorników wodorem.

Technologia Nissana, w odróżnieniu od rozwiązań konkurentów, nie wymaga magazynowania wodoru w samochodzie, co znacznie zmniejsza jego wagę, podobnie jak nie zmusza do budowania punktów ładowania na świecie, co postępuje dość wolno.

Archiwum
Gliwice walczą o motoryzacyjną nowość z silnikiem z Tych
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Archiwum
Zarobki Elona Muska zatwierdzone, ale nie jednogłośnie
Archiwum
Dyrekcja Skody proponuje podwyżkę zarobków
Archiwum
Europejski plan produkcji PSA
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Archiwum
Fabryka Opla w Tychach uratowana