Globalny koncern motoryzacyjny uruchomił fabrykę w Koluszkach

Norweski koncern motoryzacyjny Kongsberg Automotive uruchomił nowo wybudowaną fabrykę w Koluszkach. Będzie w niej produkować podzespoły do samochodów ciężarowych takich marek jak Scania, Volvo czy DAF.

Publikacja: 30.10.2016 11:58

Globalny koncern motoryzacyjny uruchomił fabrykę w Koluszkach

Foto: Kongsberg Automotive

To drugi zakład koncernu w Polsce – pierwszy działa od 2000 roku w Pruszkowie, gdzie wytwarzane są systemy komfortu siedzeń – systemy ogrzewania, wentylacji, pneumatyczne systemy podparcia lędźwi, a także pneumatyczne systemy masażu w fotelach dla takich marek jak Jaguar/Land Rover, Volvo, Audi oraz BMW. Pracuje tam 1150 osób.

W nowej fabryce w Koluszkach będą produkowane m.in. stabilizatory przechyłu kabin oraz drążki reakcyjne zawieszeń. W zakładzie znajdzie zatrudnienie około 70 pracowników. Będą to specjaliści m.in. w obróbce skrawaniem, montażu, hartowaniem indukcyjnym. Nowoczesny zakład będzie można rozbudować dla zwiększenia zdolności produkcyjnych pod kątem przyszłego rozwoju firmy.

– Nowy zakład pozwoli nam rozwijać się w segmencie systemów zawieszeń i potwierdza zaangażowanie firmy w dalszy rozwój działalności w Polsce – powiedział Scott Paquette, wiceprezes Kongsberg Automotive Driver Control Systems.

Kongsberg Automotive jest globalną firmą zatrudniającą 10 tysięcy pracowników w 18 krajach z przychodami rzędu miliarda euro. Siedziba firmy znajduje się w Norwegii. Oferta produktowa obejmuje: systemy komfortu foteli, systemy wspomagania kierowcy i kontroli ruchu, zespoły obiegu płynów i systemy sterowania dla globalnych producentów pojazdów.

Inwestycja w Koluszkach to kolejny zakład w branży motoryzacyjnej uruchamiany w ostatnich miesiącach. W końcu września ruszyła nowa fabryka samochodów dostawczych Volkswagena we Wrześni. Wcześniej w Prudniku i w Opolu uruchomione zostały zakłady amerykańskich firm Henniges Automotive i Global Steering Systems, w których łączne docelowe zatrudnienie ma przekroczyć 700 osób. W połowie roku w Stalowej Woli ruszyła nowa fabryka niemieckiego koncernu Uniwheels specjalizującego się w produkcji felg. W tym roku nowy zakład wyprodukuje ok. 500 tys. szt. felg. Natomiast od początku przyszłego roku, gdy osiągnie on pełne zdolności produkcyjne, 400 osób będzie wytwarzać rocznie do 2 mln szt. felg.

Kolejne inwestycje są na etapie realizacji. M.in. niemiecka firma Borgers AG zbuduje za 220 mln zł w Złotoryi fabrykę tekstyliów dla producentów samochodów. Borgers jest dostawcą m.in. obić siedzeń samochodowych, podsufitek oraz elementów tłumiących do wnętrz pojazdów. Z kolei dwie koreańskie firmy z sektora automotive – KCP oraz ILP -zainwestują na Dolnym Śląsku w Żarowie. KCP jest częścią koreańskiego koncernu specjalizującego się w produkcji elementów odlewanych z aluminium, wykorzystywanych m.in. w komponentach zawieszenia oraz przekładni. Z kolei ILP jest spółką firmy Il Ryung, specjalizującej się w produkcji elementów układów kierowniczych, jak przeguby, drążki oraz wały kolumny kierowniczej. Obie firmy zadeklarowały inwestycje warte łącznie ok. 60 milionów złotych.

Archiwum
Gliwice walczą o motoryzacyjną nowość z silnikiem z Tych
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Archiwum
Zarobki Elona Muska zatwierdzone, ale nie jednogłośnie
Archiwum
Dyrekcja Skody proponuje podwyżkę zarobków
Archiwum
Europejski plan produkcji PSA
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Archiwum
Fabryka Opla w Tychach uratowana