Nissan szuka pieniędzy w Mitsubishi

Carlos Ghosn, prezes Aliansu Renault Nissan, który zdecydował się na przejęcie akcji Mitsubishi, skontroluje finanse spółki.

Publikacja: 05.07.2016 12:11

Nissan szuka pieniędzy w Mitsubishi

Foto: Bloomberg

Do roli naczelnego kontrolera wyznaczył cieszącego się bezgranicznym zaufaniem zarząd Renaulta Nissana, Hiroto Saikawa odpowiedzialny w aliansie za konkurencyjność. Teraz jego zadaniem jest znalezienie dziedzin, gdzie najłatwiej będzie oszczędzić na kosztach i zwiększeniu efektywności produkcji. Arnaud Deboeuf, który w zarządzie aliansu odpowiada za zwiększenie synergii między Nissanem i Renault uważa, że dołączenie Mitsubishi pozwoli na zwiększenie jej wartości wycenianej dotychczas na 5,5 mld euro do roku 2018.

Nissan, który ujawnił nieprawidłowości w oficjalnych parametrach spalania i zasięgu w małych autach, jakie dla niego Mitsubishi produkował w Japonii, zdecydował się potem pomóc partnerowi, z którym rywalizuje na rynku większych aut, deklarując chęć przejęcia 34 proc. jego akcji. Na ten cel Nissan przeznaczył 2,2 mld dol. Jednakże już samo wspólne wykorzystanie płyt podłogowych i wspólne zakupy mają doprowadzić do oszczędzenia kwoty w wysokości nie mniej, niż 20 proc. tej inwestycji.

Wiadomo, że bliska współpraca Nissana i Mitsubishi ma dotyczyć również usług finansowych, furgonetek produkowanych w Azji Południowo-Wschodniej, wspólnej produkcji aut z silnikami hybrydowymi i elektrycznymi.

– Jak na razie moim zdaniem ryzyko jest większe, od tych synergii – uważa Takashi Aoki, zarządzający Mizuho Asset Management, który posiada duży pakiet akcji Mitsubishi. Jego zdaniem największym zagrożeniem jest to kiedy powróci wzrost sprzedaży, czy rzeczywiście cięcie kosztów okaże się opłacalne i jak długo potrwa, zanim synergia stanie się faktem.

Tyle, że Nissan ma w tym doświadczenie. 15 lat temu, kiedy Renault przejął pakiet akcji Nissana i stał się jego największym akcjonariuszem, obydwie firmy szybko dopracowały współpracę w inżynierii, produkcji, zakupach o kapitale ludzkim. W 2020 roku 70 proc. aut będzie miało już płyty podłogowe wspólne dla Renaulta i Nissana. To dostosowanie było tym łatwiejsze, że prezesem obydwóch firm jest Carlos Ghosn, a Nissan i Renault inwestują we wspólne projekty we Francji, Korei Południowej, Indiach oraz Rosji. Dzięki temu obydwie firmy – jak twierdzi Deboeuf tylko w 2015 roku osiągnęły synergię wartą 4,3 mld euro. Nie jest jednak w stanie powiedzieć, kiedy alians zdecyduje do połączenia z Mitsubishi swojej produkcji i zakupów. — W tym przypadku musimy być bardzo ostrożni, dlatego stworzyliśmy zespół, którym kieruje Saikawa-san i to oni mają zidentyfikować dziedziny, w których te synergię można osiągnąć -powiedział. Dodał jednocześnie, że w dłuższym okresie czasu wszystkie trzy firmy będą miały takie same zasady działalności.

Japońscy analitycy nie są tak pewni, że wszystko pójdzie gładko i dużo czasu upłynie, zanim Nissan i Mitsubishi zdołają ujednolicić zasady produkcji. Mitsubishi ma w Japonii 3 fabryki, które przed skandalem pracowały na pełnych obrotach, Nissan jedną. Ale Koji Endo, analityk Advanced Research Japan uważa, że teraz dla Mitsubishi jest nie synergia i oszczędności, ale jak najszybsze odzyskanie zaufania konsumentów.

— Nie wykluczam nawet sytuacji, że w najgorszym wypadku, Mitsubishi będzie zmuszony do zamknięcia fabryk w Japonii i skupienia się włącznie na działalności w Azji Południowo-Wschodniej- mówi Endo.

Ale produkcja najmniejszych aut już została wznowiona po manipulacyjnej wpadce, ujawnione zostały nowe oficjalne parametry spalania, wyznaczono wysokość odszkodowania dla konsumentów i dilerów. Prezes Mitsubishi Motors, Osamu Masuko nie ukrywa, że wielkość sprzedaży z pewnością ucierpi z powodu skandalu, który spowodował 40-procentowy spadek cen akcji.

Archiwum
Gliwice walczą o motoryzacyjną nowość z silnikiem z Tych
Archiwum
Zarobki Elona Muska zatwierdzone, ale nie jednogłośnie
Archiwum
Dyrekcja Skody proponuje podwyżkę zarobków
Archiwum
Europejski plan produkcji PSA
Archiwum
Fabryka Opla w Tychach uratowana