W styczniu liczba rejestracji nowych samochodów ciężarowych, dostawczych i autobusów podskoczyła w porównaniu z ubiegłym rokiem o prawie 29 proc. Jak podał w czwartek Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM), zarejestrowano przeszło 1,6 tys. tego rodzaju pojazdów.
W przypadku ciężarówek powyżej 3,5 tony styczeń był już 12. miesiącem z rzędu nieprzerwanego wzrostu. Szczególnie dynamiczny wzrost odnotowano w segmencie ciągników samochodowych, których sprzedaż podskoczyła w ujęciu rok do roku o prawie jedną trzecią. W sumie sprzedaż wszystkich najcięższych pojazdów o masie przekraczającej 16 ton wzrosła w porównaniu do pierwszego miesiąca ubiegłego roku o 34,3 proc. Trzy czwarte takich pojazdów odebrały firmy oferujące leasing oraz długoterminowy wynajem wraz z pełną obsługą. Najpopularniejszą marką w grupie najcięższych pojazdów w styczniu okazał się DAF.
W przypadku aut dostawczych sprzedaż w porównaniu z ubiegłym rokiem zwiększyła się o blisko jedną czwartą. Przy czym wzrost w tym segmencie notowany jest od 14 miesięcy. W sumie zarejestrowano prawie 3,99 tys. dostawczaków, przy czym liderem tej grupy aut pozostaje Fiat. Włoski producent osiągnął w ubiegłym miesiącu już 22 proc. całego rynku przy wzroście sprzedaży o blisko jedną czwartą. – Oznacza to, że niemal co czwarty samochód dostawczy, który wjechał na polskie drogi, to auto marki Fiat Professional – podkreśla Rafał Grzanecki z działu PR FCA Poland.
Styczeń przyniósł wzrost także na rynku autobusów. PZPM podaje, że zarejestrowano 165 sztuk, o 12 proc. więcej niż rok wcześniej. Na czele rankingu popularności znalazły się dwie marki: Mercedes-Benz i Solaris.
Wyniki stycznia są kontynuacją dobrego roku ubiegłego: rejestracje nowych aut użytkowych powyżej 3,5 tony sięgnęły w 2015 roku poziomu 24,2 tys. sztuk. To o przeszło jedna czwartą więcej niż rok wcześniej. To także wynik lepszy niż w rekordowym do tej pory roku 2007. W samym grudniu liczba rejestracji w ujęciu rocznym podskoczyła o 26,5 proc. Szczególnie dużym powodzeniem cieszyły się ciągniki samochodowe. W grudniu sprzedano ponad półtora tysiąca takich pojazdów, o przeszło jedna czwarta więcej niż w ostatnim miesiącu 2014 roku. Z kolei w całym roku ubiegłym ten segment zwiększył się o blisko jedna trzecią, do ponad 17 tys. sztuk. Zdaniem PZPM, jest to efektem zwiększenia popytu na przewozy towarowe. Według GUS, od stycznia do listopada 2015 roku w transporcie drogowym przewieziono 185,3 mln ton towarów, o 7 proc. więcej niż w tym samym czasie rok wcześniej, a na wpływ na ten wzrost miała mieć m.in. poprawa koniunktury w budownictwie.