Nabywcą jest konsorcjum, w którym są rządowe fundusze inwestycyjne z Abu Zabi i z Singapuru, bank Goldman Sachs wraz z funduszami emerytalnymi PGGM z Holandii, ATP z Danii i fundusz inwestycyjny TDR Capital. Transakcja warta jest 3,7 mld euro, a zysk netto LeasePlan za 2014 rok wyniósł 372 mln euro.

Dyrektor finansowy Volkswagen AG Hans Dieter Poetsch, wyjaśniając przyczyny sprzedaży LeasePlan, stwierdził, że własna spółka koncernu zarządzająca flotami znajdująca się w Volkswagen Financial Services rozrosła się na tyle, że nadszedł czas, aby znaleźć dla LeasePlan nowych inwestorów.

LeasePlan należał do spółki Global Mobility Holding B.V. Połowę jej udziałów miał Volkswagen AG, reszta należała do Fleet Investments B.V., firmy inwestycyjnej niemieckiego bankiera Friedricha von Metzlera.

LeasePlan powstało w 1963 r. W 2004 r. kierowane przez VW konsorcjum odkupiło je od banku ABN Amro za 2 mld euro. LeasePlan zarządza blisko 1,5 mln aut w 32 krajach, zatrudnia 6800 osób i jest największą na świecie spółką w branży. Odpowiedzialny za zarządzanie flotami dział Volkswagen Financial Services działa w 51 krajach i zatrudnia tysiąc osób. —rp