Według Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM), w październiku sprzedaż wzrosła o 26,6 proc. w ujęciu rocznym do poziomu 2578 sztuk. W porównaniu z wrześniem to wynik lepszy o 9,1 proc. Imponujące tempo wzrostu widoczne jest od początku roku. PZPM podaje, że w okresie od stycznia do końca października zarejestrowano prawie 19,5 tys. nowych pojazdów ciężarowych i autobusów, o jedną czwartą więcej niż w tym samym czasie przed rokiem. W przypadku samych ciężarówek rynek podskoczył o 26 proc., natomiast w przypadku autobusów o prawie 11 proc.

Wzrost rynku pojazdów ciężarowych jest napędzany dobrą koniunkturą w gospodarce, zachęcającą firmy do powiększania lub wymiany parku aut. Październik to kolejny – już dziewiąty miesiąc z rzędu wysokiego, dwucyfrowego wzrostu liczby rejestracji. Przyniósł jeden z największych wzrostów zakupów na przestrzeni ostatnich kilku lat nie licząc grudnia 2013 roku, kiedy sprzedaż ciężarówek była napędzana wprowadzeniem wymagań Euro VI dla nowych pojazdów od początku roku 2014. Dużym popytem cieszą się zwłaszcza ciągniki siodłowe, zasilające parki firm transportowych zajmujących się międzynarodową spedycją. Według PZPM, przybyło ich 1951 sztuk. W ostatnim miesiącu był to bezwzględnie najwyższy rezultat tegoroczny rezultat, wyższy nawet od rekordowego grudnia dwa lata temu. Ten rodzaj pojazdów miał największy wpływ na poprawę wyników całego rynku.

W segmencie samochodów dostawczych utrzymuje się dwucyfrowe tempo wzrostu – w październiku rejestracje dostawczaków zwiększyły się o prawie 13 proc. do 4951 samochodów. Od stycznia sprzedaż 41,9 tys. sztuk, co jest wynikiem lepszym od ubiegłorocznego o prawie 15 proc.

Samochody użytkowe dobrze sprzedają się praktycznie w całej Europie. Według zrzeszającej europejskich producentów organizacji ACEA, w pierwszych trzech kwartałach obecnego roku popyt zwiększył się w ujęciu rocznym o 12,2 proc. W samym wrześniu wzrósł o 14,7 proc.

Od początku roku rynek UE powiększył się do poziomu przeszło 1,5 mln pojazdów użytkowych. W tym samym czasie wzrost odnotowano m.in. w Hiszpanii (o 38,6 proc.), Wielkiej Brytanii (o 19,2 proc.), Włoszech (o 10,0 proc.), Niemczech (o 2,2 proc.) i Francji (o 1,9 proc.).