S. Marchionne: kandydaci do mariażu z FCA

Toyota, Vokswagen i Ford to jedyni pozostali kandydaci do fuzji z Fiatem Chryslerem po odrzuceniu przez General Motors prób FCA związania się z Amerykanami — stwierdził Sergio Marchionne

Publikacja: 16.04.2016 08:07

S. Marchionne: kandydaci do mariażu z FCA

Foto: Fotorzepa, Tomasz Jodłowski TJ Tomasz Jodłowski

Firmy koreańskie też należą do grona ważnych uczestników sektora motoryzacji, z którymi można by osiągnąć dostateczne synergie sprawiające, że fuzja byłaby interesująca, „ale Koreańczycy nie żenią się” — dodał.

– Drzwi nigdy nie były zamknięte, potrzeba konsolidacji nie znikła — powiedział dziennikarzom na marginesie WZA w Amsterdamie. Kierowałby firmą powstałą z fuzji, gdyby do niej doszło za jego kadencji, która kończy się 31 grudnia 2018. Gdyby miało do niej dojść później, to inni się tym zajmą — stwierdził.

Ford natychmiast wyjaśnił, że nie jest zainteresowany związkiem z FCA. „Twierdziliśmy konsekwentnie, że jedynym planem i interesem Forda jest dalsze przyspieszanie realizacji naszego planu One Ford, dostarczanie doskonałych produktów i wdrażanie innowacji w każdej części naszej działalności” — stwierdził koncern w komunikacie.

Marchionne od dawna namawiał do fuzji dużych producentów, aby podzielić się kosztami projektowania bardziej zaawansowanych technologicznie samochodów, mniej skażających środowisko, ale faworyzowany przez niego GM stale odmawiał podjęcia rozmów. Z braku partnera do fuzji skupił swe działania na realizacji ambitnego planu inwestycyjnego mającego odrodzić Jeepa, Alfę Romeo i Maserati oraz zlikwidować dług FCVA.

Teraz powiedział, że jest otwarty na możliwość wznowienia wypłat dywidendy przed 2018 r., o ile wcześniej grupa pozbędzie się długu. Na koniec 2015 r. FCA miała 5 mld euro długu netto z działalności przemysłowej, a do końca  2018 r. spodziewa się dojść do rezerwy gotówki 4-5 mld euro.

Kolejna wzmianka Marchionne o konsolidacji w sektorze wynikła z wypowiedzi szefa rady dyrektorów FCA, Johna Elkanna, który dzień wcześniej stwierdził, że połączenie FCA z jednym z tych wielkich partnerów mogłoby dać roczne oszczędności do 10 mld dolarów. „Ale do tanga trzeba dwojga, a większość naszych konkurentów zajmuje się wykorzystywaniem możliwości przełomu technologicznego”— napisał w liście do udziałowców wektora inwestycyjnego, którym rodzina Agnellich kontroluje FCA, Exor, mając na myśli zjawisko car sharing i pojazdy autonomiczne.

Włoski konkurent Modelu 3?

FCA mógłby uruchomić w ciągu 12 miesięcy produkcję włoskiego rywala elektrycznego Modelu 3 Tesli, jeśli Amerykanie potrafią udowodnić, że taki samochód jest uzasadniony biznesowo — stwierdził odrębnie S. Marchionne.

Tesla uzyskała w pierwszym tygodniu ponad 325 tys. zamówień na najnowszą wersję elektrycznego sedana, choć jest pewne, czy wszystkie rezerwacje zostaną wykupione.

– Nie jestem zaskoczony dużą liczbą rezerwacji — — powiedział Marchionne dziennikarzom po WZA i dodał, że bardzo szanuje szefa Tesli, Elona Muska. — Ale w końcu przychodzi twarda rzeczywistość produkowania samochodów, sprzedawania ich i zarabiania na nich.

Szef FCA nie rozumie, jak pierwszy masowo produkowany model w cenie 35 tys. euro może dać zysk. — Jeśli on pokaże, że jest to do osiągnięcia, to ja zrobię to samo, skopiuję go, dodam włoskiego stylu i wprowadzę na rynek w ciągu 12 miesięcy.

Archiwum
Gliwice walczą o motoryzacyjną nowość z silnikiem z Tych
Archiwum
Zarobki Elona Muska zatwierdzone, ale nie jednogłośnie
Archiwum
Dyrekcja Skody proponuje podwyżkę zarobków
Archiwum
Europejski plan produkcji PSA
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Archiwum
Fabryka Opla w Tychach uratowana