Bloomberg

Volkswagen odradził swym parownikom na kierowniczych stanowiskach wyjazdów do USA po tym, jak władze amerykańskie postawiły zarzuty sześciu sześciu osobom z władz spółki za ich rolę w skandalu z emisjami i aresztowały jedną z nich — podali prawnicy z samej firmy.

Jeden z tej szóstki, Oliver Schmidt, został aresztowany na lotnisku w Miami, gdy wracał z urlopu na Kubie. Sędzia orzekł osadzenie go w areszcie bez możliwości zwolnienia go za kaucją, adwokaci zamierzają odwołać się od tej decyzji. Pozostała piątką przebywa nadal w Niemczech.

Konstytucja Niemiec przewiduje, że obywateli tego kraju można wydać wyłącznie do innego kraju UE albo w celu postawienia ich przed sądem międzynarodowym. Wyjazd z Niemiec może jednak narazić członków kierownictwa grupy samochodowej na ryzyko ekstradycji do Stanów.

– Zalecono kilku szefom Volkswagena, by nie udawali się do USA – powiedział jeden z radców prawnych VW prosząc o anonimowość, bo temat jest tajny.

Inny prawnik oświadczył, że ta rada ma też zastosowanie do członków kierownictwa, którym amerykański wymiar sprawiedliwości nie postawił żadnych zarzutów.

— Nie ma potrzeby sprawdzania granic — dodał.

Volskwagen zgodził się ostatnio zapłacić 4,3 mld dolarów za odstąpienie w USA od procedur cywilnych i karnych, ale minister sprawiedliwości Loretta Lynch oświadczyła, że jej służby będą nadal ścigać jednostki odpowiedzialne za zorganizowanie tej zmowy złoczyńców.

Federalna policja niemiecka oświadczyła, że nie ma informacji o jakimkolwiek wniosku o ekstradycję, a resort sprawiedliwości wyjaśnił, że nie może komentować pojedynczych przypadków.

Jedynym członkiem kierownictwa VW, który udał się na salon samochodowy do Detroit jest szef marki VW, Herbert Diess, który przyszedł do grupy w lipcu 2015, na 2,5 miesiąca przed wyjściem na jaw skandalu z testami na emisję spalin.

Mogą Ci się również spodobać

Kolejny problem z dieslami. Tym razem w Mercedesie

Mercedes ma problem. Niemiecki Federalny Urząd do Spraw Ruchu Drogowego (KBA) z siedzibą w ...

Nadjeżdża sztuczna inteligencja

AI – to pod tymi dwiema literami kryje się sedno przyszłej technologicznej rewolucji w ...

Przekręcisz licznik? Szykuj się nawet na pięć lat więzienia…

Za każde „przekręcenie” licznika będzie teraz grozić kara więzienia od 3 miesięcy do 5 ...

Jak europejscy kierowcy zachowują się na drodze. Najgorzej jest w Grecji

Francuska Fundacja Vinci Autoroutes zapytała ponad 12 000 kierowców o ich zachowanie na drodze. ...

Herbert Diess - nowy prezes Grupy Volkswagen

Prezes Diess wyjaśnił cel reformy w Volkswagenie

Nowy prezes zarządu Volkswagena, Herbert Diess starał się nazajutrz po nominacji przedstawić w uspokajający ...

Skoda Kodiaq

Nowe modele Skody podbiją polski rynek

Skoda ma za sobą wyjątkowo dobre półrocze. Przez pierwsze sześć miesięcy tego roku dostarczyła ...