solarisbus.com

Jak dotąd wiele wskazuje, że liderem w upowszechnianiu elektromobilności będzie miejski transport autobusowy.

Kolejne polskie miasto stawia na ekologiczny transport publiczny. Inowrocław zamówi we wrocławskiej fabryce Volvo Buses 16 zelektryfikowanych autobusów: 8 całkowicie elektrycznych i 8 z napędem elektryczno-hybrydowym. Wcześniej – jeszcze w 2015 r. – do miasta trafiło 10 autobusów hybrydowych i 2 elektryczne. W efekcie po zrealizowaniu dostaw przez Volvo Inowrocław stanie się jednym z pierwszych miast, w których cały miejski transport autobusowy będzie miał ekologiczne napędy.

Od tego roku szykuje się prawdziwy „wysyp” elektrobusów. W końcu 2017 r. miejscy przewoźnicy używali blisko 90 autobusów elektrycznych, teraz jednak ta liczba ma się szybko zwiększać. Rynek będzie napędzać unijne dofinansowanie oraz rządowy program wsparcia bezemisyjnego transportu publicznego. Jak poinformował branżowy serwis Infobus, tylko w ubiegłym tygodniu 3 autobusy na prąd (Solaris Urbino 12) trafiły do Sosnowca. Przetarg na dostawę 2 elektrobusów ogłosiła gmina Głowno, podobne postępowanie prowadzi Komunikacja Miejska Łomianki, 6 nowych elektrobusów chce zamówić Ostrów Wielkopolski.

Duże zakupy autobusów na prąd szykuje Jaworzno. Miasto ma już 23 elektrobusy, które kursują po mieście i obsługują trasy ponadlokalne. – Już wkrótce do Jaworzna trafi kolejnych 20 takich pojazdów. Dzięki temu w 2020 roku aż 80 proc. floty jaworznickiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej stanowić będą elektryki – zapowiada Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Ekologiczny miejski tabor szybko rozbudowuje Warszawa. W końcu ubiegłego roku po stołecznych ulicach jeździło 21 autobusów elektrycznych. Ale to dopiero początek elektromobilności w stolicy: jak podaje branżowy serwis Infobus, w trakcie realizacji są zamówienia na 140 pojazdów na prąd. – Miejskie Zakłady Autobusowe w najbliższych latach będą kupowały wyłącznie tabor gazowy i elektryczny – zapowiada Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy. Do końca 2020 r. takich ekologicznych autobusów pojawi się aż 250, a pierwszych dziesięć z nich już wiosną tego roku. Będą to elektryczne solarisy urbino 12 nowej, czwartej generacji, które obsłużą reprezentacyjny Trakt Królewski.

Elektrycznych autobusów będzie szybko przybywać także w Krakowie. Obecnie miasto jest liderem w liczbie takich pojazdów. Korzysta z 26 elektrobusów, co w zestawieniu z 566 jeżdżącymi po mieście pojazdami stanowi na razie 4,6 proc. całego taboru. Ale te proporcje zmieni podpisane w 2017 r. porozumienie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Jego celem jest współpraca przy opracowaniu, przetestowaniu, wdrożeniu i sprzedaży nowych, innowacyjnych rozwiązań w obszarze bezemisyjnego transportu publicznego.

– Podpisane porozumienie daje Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu w Krakowie możliwość zakupu do 161 nowych autobusów elektrycznych, w tym do 100 przegubowych – zapowiada Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa. Dostawa nowych autobusów elektrycznych została zaplanowana na lata 2019–2021. – Podpisane porozumienie potwierdza, że Kraków staje się liderem w elektromobilności – podkreśla Majchrowski.

Na ten rok miasto zaplanowało ponadto zakup 158 autobusów z silnikami spełniającymi normę Euro 6 oraz hybrydowych. W rezultacie jesienią Kraków stanie się pierwszą dużą aglomeracją w Polsce, gdzie pasażerowie będą mieć do dyspozycji wyłącznie pojazdy spełniające co najmniej normę Euro 5.

Mogą Ci się również spodobać

Cadillac CTS jest pierwszym amerykańskim samochodem wyposażonym w łączność V2V

Kiedy auta zaczną ze sobą rozmawiać

Toyota zamierza w 2021 r. wprowadzić na rynek USA samochody porozumiewające się między sobą ...

Nowy Mercedes-Benz Actros, pokazany w 2018 r. na targach IAA, to ciężarówka semi-autonomiczna

Przewoźnicy tną zakupy nowych ciężarówek

Gwałtownie wyhamował polski rynek pojazdów użytkowych. Firmy przewozowe boją się utraty kontraktów. Jak podał ...

Ford F-MAX, zdobywca tytułu Truck of the Year 2019

Ford chce powalczyć w Polsce na ciężarówki

Wiosną turecko-amerykański Ford Otosan wybierze polskiego importera swoich ciężarówek. Jak się dowiedzieliśmy, do końca ...

Kabiny ciężarówek będą mogły być dłuższe

Przez lata unijni ministrowie transportu walczyli o powiększenie kabin ciężarówek. W końcu to się ...

Rośnie liczba stacji paliwowych. Potentat jest jeden

Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego przedstawiła najnowsze dane dotyczące stacji paliw. W Polsce ...

Tesla model 3 w wersji o połowę tańszej niż dotychczas

Tesli Model 3 w Europie póki co nadal nie można kupić, a na obiecany ...