Protesty rolników i blokady dróg w całej Polsce. Zobacz gdzie będą utrudnienia

Rolnicy planują w piątek 09.02 protesty, które objąć mają cały kraj. Demonstracje odbywają się z powodu sprzeciwu wprowadzenia Zielonego Ładu, napływowi towarów z Ukrainy i spadku opłacalności produkcji. Protest mają się odbyć w ponad 250 miejscach w całym kraju.

Aktualizacja: 09.02.2024 11:17 Publikacja: 08.02.2024 19:29

W piątek rolnicy planują protesety i blokady na terenie całej Polski

W piątek rolnicy planują protesety i blokady na terenie całej Polski

Foto: Fotorzepa/Marian Zubrzycki

Jak wynika z informacji udostępnionych przez NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" protesty rolników zaplanowano m.in. w Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Białymstoku i Krakowie. W stolicy Wielkopolski ma pojawić się aż 1000 ciągników rolniczych. - Wszyscy rolnicy zgadzają się co do trzech głównych postulatów: nie chcą wdrożenia Zielonego Ładu, importu produktów rolnych z Ukrainy i domagają się wsparcia hodowli zwierząt - komentuje protest Wiktor Szmulewicz, Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. Przypomnijmy, że Europejski Zielony Ład jest pakietem inicjatyw politycznych, którego celem jest skierowanie Unii Europejskiej na drogę transformacji ekologicznej, a ostatecznie osiągnięcie w 2050 r. neutralności klimatycznej.

Czytaj więcej

Polska i Ukraina w impasie. Skarga za zakaz importu zboża nadal tkwi w WTO

Przedstawiciele samorządu rolniczego po raz kolejny zwracają uwagę na brak opłacalności we wszystkich sektorach produkcji rolnej. Postulują przyspieszenie wypłat i dopłat bezpośrednich oraz pomocy suszowej plus uproszczenia mechanizmów Wspólnej Polityki Rolnej. Sytuacja ma być na tyle dramatyczne, że podczas wiosennych prac polowych nie rolnicy mogą nie mieć wystarczających dochodów na zakup niezbędnych środków do prowadzenia działalności rolniczej. Jak podaje resort rolnictwa "Uczestnicy rozmów podkreślali, że planowany na najbliższy piątek 09 lutego protest jest po to, aby konsumenci dowiedzieli się, z jakimi problemami borykają się rolnicy. Jest to protest także w ich obronie, w obronie zdrowej, polskiej żywności".

Protesty rolników w Polsce

Protesty rolników w Polsce

PAP

Protest rolników niemal w całej Europie

Rolnicy demonstrują nie tylko w Polsce. Również przez Niemcy przewija się fala rolniczych strajków paraliżujących cały kraj. W Brukseli w ubiegły tygodniu pojawiło się ponad 1000 ciągników, które zablokowały ruch w stolicy Belgii podczas spotkania przywódców UE. Ministerstwo rolnictwa zapewniło, że postulaty rolników zostały zgłoszone do Komisji Europejskiej. Liczy na to, że Bruksela zweryfikuje swoją politykę, albo przynajmniej jej część. Na początku tygodnia Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej ogłosiła, że Komisja Europejska wycofuje projekt zakładający ograniczenie stosowania pestycydów w rolnictwie w UE.

Protesty rolników - przewidziane utrudnienia w Poznaniu

W piątek, 9 lutego ma odbyć się protest rolników i przejazd ciągników pod Urząd Wojewódzki przy al. Niepodległości. Zapowiadanych jest 1000 traktorów. W centrum Poznania i drogach dojazdowych mogą pojawić się utrudnienia. Al. Niepodległości (na całej długości - od ul. Niezłomnych do Armii Poznań) ma zostać zamknięta przez policję od godz. 8:00. Jeśli będzie to możliwe utrzymana zostanie komunikacja miejska wzdłuż al. Niepodległości. Prawdopodobnie zamknięte zostaną również ulice dojazdowe do al. Niepodległości - m.in. Solna, Libelta, Św. Marcin, Królowej Jadwigi. Nie będzie możliwy również wjazd w ul. Kościuszki, która będzie zamknięta od ul. Libelta do Fredry.

Czytaj więcej

Komisja Europejska uległa rolnikom. Wycofa się z ambitnych planów

Ruch tramwajowy w całym mieście powinien odbywać się normalnie. Trzeba się liczyć z wyłączoną sygnalizacją świetlną i wprowadzanie ręcznego sterowania ruchem przez policję. Przed budynkiem Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu przy ul. Al. Niepodległości protest ma odbywać się pomiędzy godziną 10:00 a 16:00. Od rana w piątek mogą pojawić się utrudnienia na trasach wlotowych do Poznania - w szczególności na ulicach: Bukowskiej, Dąbrowskiego, Głogowskiej, Obornickiej, Krzywoustego i Królowej Jadwigi. Konwoje ciągników rolniczych będą pod stałą kontrolą policji. Protest zabezpieczać będzie ponad 500 policjantów.

Protest rolników - przewidziane utrudnienia we Wrocławiu

Na Dolnym Śląsku blokady zaplanowano w 20 miejscach, również w samym Wrocławiu. Tu utrudnienia spodziewane są od godz. 10. W mieście ma pojawić się około 200 ciągników. Poza Wrocławiem zapowiedziane są protesty w Oławie, Wołowie, Kudowie-Zdroju, Oleśnicy, Kamiennej Górze, Złotoryi, Głogowie, Zgorzelcu.

Do centrum Poznania – według zapowiedzi protestujących rolników i informacji poznańskiego magistratu

Do centrum Poznania – według zapowiedzi protestujących rolników i informacji poznańskiego magistratu - ma wjechać w piątek ok. 1 tys. traktorów. Z utrudnieniami muszą się liczyć nie tylko kierowcy, ale i pasażerowie komunikacji miejskiej. Utrudnienia spodziewane są też w innych miejscach regionu. W związku z piątkowym protestem rolników spore utrudnienia w ruchu spodziewane są w stolicy regionu. Jak przekazał sierż. sztab. Łukasz Paterski z poznańskiej policji, działania środowisk rolniczych w mieście zaplanowane są w godzinach od 10.00 do 16.00., ale utrudnienia w ruchu przewidywane są także przed, jak i po oficjalnych godzinach zgromadzenia. "Rozpoczęcie wydarzenia zaplanowane jest na godzinę 10.00 w rejonie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego przy Alejach Niepodległości w Poznaniu. Ta ulica na odcinku od ul. Niezłomnych do Parku Cytadela zostanie całkowicie wyłączona z ruchu. Utrudnienia powstaną na drogach dojazdowych do Poznania oraz bezpośrednio do centrum miasta" – zaznaczył Paterski.

PAP

W samym Wrocławiu rolnicy zaplanowali blokady dróg w tych punktach:
- odcinek Mirków – Długołęka. Zablokowany będzie zjazd w kierunku łącznika na Wschodnią Obwodnicę Wrocławia oraz z obwodnicy w stronę Mirkowa i Długołęki
- Wrocław — al. Jana III Sobieskiego na wysokości KFC. Protestujący zapowiadają blokadę dwóch z trzech pasów jezdni w kierunku Warszawy
- autostrada A4. Zablokowany będzie wiadukt na węźle Kostomłoty
- Magnice. Zablokowany zostanie wjazd na Autostradową Obwodnicę Wrocławia
- Łany. Zablokowana będzie Wschodnia Obwodnica Wrocławia między rondami
- Kiełczówek: Zablokowany m.in. wjazd na Wschodnią Obwodnicę Wrocławia. Początek — Rondo w Kiełczówku na ulicy Lnianej, działka nr 110/12, droga 372 do ronda im. ks. Jerzego Popiełuszki, DW 455 do ronda w Łanach
- Tyniec Mały, droga nr 35 - (okolice węzła Kobierzyce)
- Kobierzyce. Wjazd na trasę S8
- trasa S8 między Kłodzkiem a Szalejowem Górnym
- trasa między Chojnowem a Krzywą
- trasa S5 między Trzebnicą a Prusicami

Czytaj więcej

Aktywiści stają po stronie protestujących rolników. „Nie jesteśmy wrogami”

Protest rolników - przewidziane utrudnienia na Śląsku

Na Śląsku Spore utrudnienia pojawią się od godziny 10:00. Planowany jest kilkukrotny przejazd traktorów różnymi odcinkami dróg. Utrudnień trzeba się spodziewać na drodze nr. 44 pomiędzy Mikołowem a Bieruniem oraz dalej w stronę Oświęcimia. W Tychach może być zablokowany wjazd na drogę krajową nr 1 w stronę Pszczyny. Korki mogą tworzyć się na drodze DK 81, popularnej wiślance oraz w rejonie Pawłowic. Zapowiedziano protesty na trasie 494 w miejscowości Przystajń, na drodze 43 w Waleńczowie czy na drodze 91 w Witkowicach. Z Kłopotami muszą się liczyć także kierowcy w miejscowości Święta Anna koło Koniecpola, tam łączą się drogi 784, 786 i 793. Rolnicy utrudniać będą przejazd również w Szczekocinach na DK 78.

Protest rolników - przewidywane utrudnienia na Suwalszczyźnie

Problemy z płynnym poruszaniem się mogą mieć kierowcy na Suwalszczyźnie. Nieprzejezdna w trzech punktach ma być Droga krajowa między Augustowem a Białymstokiem. Problemy napotkamy w miejscowościach Sztabin, Suchowola, Knyszyn i Jeżewo. Na liście blokad i utrudnień jest też Augustów. Rolnicy zapowiadają, że blokady będą miały tryb ciągły w godzinach od 10.00 do 15.00. Nie zostaną przepuszczone osoby prywatne, ani auta firmowe. Na Warmii i Mazurach rolnicze blokady pojawią się m.in. na drodze ekspresowej E67 Via Batica przy węźle w sąsiedztwie Nowej Wsi Ełckiej oraz w Olecku, Wieliczkach, Kowalach Oleckich i Gołdapi.

Czytaj więcej

Kolodziejczak: Mam takie zdanie jak protestujący rolnicy. Dla Ukraińców jestem wrogiem

Protest rolników - przewidywane utrudnienia w Małopolsce

Nie łatwy piątek czeka również kierowców w Małopolsce. Protestujący będą blokować drogi w kilkunastu miejscach regionu m.in. w Tarnowie, Brzesku, Miechowie, Kryspinowie. Do Krakowa rolnicy przyjadą z trzech stron: z Gorzkowa k. Bochni, z Pobiednika i od strony Liszek. W samej gminie Liczki szykuje się wielki protest nay obwodnicy miasta. Lista utrudnień na drogach Małopolski jest szczególnie długa:
- utrudnienia na drogach wojewódzkich nr 744 i nr 780 w stronę Krakowa oraz Oświęcimia
- utrudnienia na A4 poprzez blokowanie wjazdów i zjazdów w okolicach węzłów m.in. Węzeł Mirowski
- gmina Iwanowice — zbiórka przy drodze krajowej nr 7 w okolicy węzła na S7
- utrudnienia i blokada krajowej siódemki oraz wjazdu na S7 — obwodnicy Słomnik
- Pobiednik Wielki — zbiórka na granicy Krakowa i gminy Igołomia Wawrzeńczyce przy skrzyżowaniu dróg krajowych nr 79 i nr 75. Utrudnienia na obu tych krajówkach i okolicznych drogach
- Wieliczka — zbiórka na ul. Krakowskiej, czyli drodze krajowej nr 94
- Utrudnienia na krajowej 94 oraz przy węzłach A4
- Targowisko w gminie Kłaj — zbiórka w okolicy węzła przy A4
- Utrudnienia wjazdu i zjazdu z A4 oraz drogi wojewódzkiej nr 963 i dwóch dróg krajowych nr 94 i nr 75
- Miechów — zbiórka w okolicy ul. Racławickiej przy drodze krajowej nr 7. Utrudnienia na krajówce i wjazdach do Miechowa
- Zator — zbiórka w okolicy Energylandii, utrudnienia na drodze krajowej 44
- Oświęcim — zbiórka w okolicy ul. Chemików i Unii Europejskiej, utrudnienia na drodze krajowej 44
- Nowy Sącz — zbiórka między ul. Nadbrzeżną a kładka na Kamienicy, utrudnienia na drodze krajowej 75
- Nowy Targ — zbiórka przy stacji paliw w Rogoźniku, utrudnienia na drodze 957.

Jak wynika z informacji udostępnionych przez NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" protesty rolników zaplanowano m.in. w Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Białymstoku i Krakowie. W stolicy Wielkopolski ma pojawić się aż 1000 ciągników rolniczych. - Wszyscy rolnicy zgadzają się co do trzech głównych postulatów: nie chcą wdrożenia Zielonego Ładu, importu produktów rolnych z Ukrainy i domagają się wsparcia hodowli zwierząt - komentuje protest Wiktor Szmulewicz, Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. Przypomnijmy, że Europejski Zielony Ład jest pakietem inicjatyw politycznych, którego celem jest skierowanie Unii Europejskiej na drogę transformacji ekologicznej, a ostatecznie osiągnięcie w 2050 r. neutralności klimatycznej.

Pozostało 94% artykułu
Tu i Teraz
BMW zmienia nazwy swoich modeli. Większy rozdział pomiędzy elektrykiem a benzyną
Tu i Teraz
Uruchomiono nowy odcinkowy pomiar prędkości na popularnej drodze na Śląsku
Tu i Teraz
Polacy sobie nie żałują: nowe auta sprzedają się lepiej niż paliwa, leki i kosmetyki
Tu i Teraz
Ponad 150 proc. wzrosną ceny za badanie techniczne samochodu
Tu i Teraz
U brzegu Namibii odkryto największe na świecie złoże ropy naftowej