Nowy taryfikator mandatów. 15 punktów za przekroczenie prędkości

Kierowcy, którzy do tej pory czuli się bezkarni, muszą mieć się na baczności. Nowy taryfikator punktów karnych otrzymał status „pilne”. Oznacza to, że niedługo zajmie się nim Parlament.

Publikacja: 18.08.2021 06:46

Nowy taryfikator mandatów. 15 punktów za przekroczenie prędkości

Foto: fot. AdobeStock

Temat dotyczący zaostrzania prawa jest na wokandzie już od jakiegoś czasu. Jednak dopiero teraz prace nad nim gwałtownie przyspieszają. Jeżeli zostaną przyjęte przez legislacje, to niedługo kary za wykroczenia drogowe staną się nad wyraz surowe. Autorem nowych wytycznych jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Przewidziano w nim m.in. zakaz reedukacji, czyli zmniejszenia liczby punktów karnych poprzez odbycie jednodniowego szkolenia (redukcja o 6 punktów). Ponadto zwiększona zostanie liczba punktów karnych za dane przewinienia.

CZYTAJ TAKŻE: Na tych drogach policja wlepi ci mandat

15 zamiast 10 punktów karnych przewidziano za najbardziej niebezpieczne wykroczenia. Dotyczą one 12 pozycji – podaje tvn24.pl. Wśród nich można wymienić m.in.: – Naruszenie zakwalifikowane jako przestępstwo z art. 173 i art. 174 Kodeksu karnego (dotyczą spowodowania lub bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym), art. 177 Kodeksu karnego (dotyczy nieumyślnego spowodowania wypadku, w którym osoba poniosła śmierć albo odniosła ciężki uszczerbek na zdrowiu, lub obrażenia ciała) oraz art. 178b Kodeksu karnego (dotyczy niezatrzymania się do kontroli i kontynuowania jazdy pomimo użycia sygnałów dźwiękowych i świetlnych oraz polecenia zatrzymania pojazdu). – Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu lub środka podobnie działającego do alkoholu. – Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. – Omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym. – Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nimi. – Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo na nie wchodzącemu. – Nieustąpienie pierwszeństwa przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża. – Niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej w celu umożliwienia jej przejścia. – Złamanie zakazu wyprzedzania na przejazdach rowerowych i bezpośrednio przed nimi. – Niezatrzymanie się do kontroli policyjnej. – Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h poza obszarem zabudowanym. – Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym.

Nieco mniej (13 punktów karnych) otrzymamy za: – Przekroczenie dopuszczalnej prędkości od 41 do 50 km/h.

Dotychczasowe maksimum – 10 punktów karnych, będzie przysługiwało teraz za: – Nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku. – Naruszenie zakazu zawracania na autostradzie lub drodze ekspresowej, – Przekroczenie dopuszczalnej prędkości od 31 do 40 km/h. – Objeżdżanie opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjazd na przejazd, jeśli opuszczanie zostało rozpoczęte lub nie zostało zakończone. – Wjazd na przejazd, jeśli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy. – Przewóz 10 lub więcej osób w niewłaściwy sposób (pojazdem nieprzeznaczonym lub nieprzystosowanym do tego celu lub gdy liczba przewożonych osób przekracza dopuszczalny konstrukcyjnie limit).

fot. AdobeStock

9 punktów karnych za: – Przewóz 9 osób w niewłaściwy sposób; chodzi np. o przewóz osób pojazdem nieprzeznaczonym lub nieprzystosowanym do tego celu.

8 punktów karnych za: – Używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby w pojeździe lub poza nim. – Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania. – Niezastosowanie się do sygnałów świetlnych. – Niezastosowanie się do sygnałów i poleceń podawanych przez osoby uprawnione do kierowania ruchem. – Niezastosowanie się do sygnałów i poleceń podawanych przez osoby uprawnione do kontroli ruchu drogowego. – Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu: na skrzyżowaniu w sytuacji równorzędnej, na skrzyżowaniu oznaczonym znakami określającymi pierwszeństwo, pojazdom szynowym, rowerzystom. – Naruszenie zakazu wyprzedzania: przy dojeździe do wierzchołka wzniesienia, na zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi, na skrzyżowaniach, na przejazdach kolejowych i bezpośrednio przed nimi, na przejazdach tramwajowych i bezpośrednio przed nimi, niezastosowanie się do znaku zakazu wyprzedzania. – Naruszenie zakazu cofania na autostradzie lub drodze ekspresowej. – Zatrzymanie pojazdu na przejściu dla pieszych lub na przejeździe dla rowerzystów oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia lub przejazdu. – Przewóz 8 osób w niewłaściwy sposób.

7 punktów karnych za: – Nieupewnienie się co do możliwości wyprzedzania. – Przewóz 7 osób w niewłaściwy sposób.

Pozostałe przewinienia będą karane od 6 do 1 punktu karnego.

Jeszcze w grudniu tego roku nastąpią zmiany, jakie nie miały miejsca na przestrzeni przeszło dwóch dekad. Pod koniec lipca rząd przyjął projekt nowelizacji kodeksu drogowego, w trybie obiegowym. Oznacza to, że jeszcze dzisiaj obowiązujące 500 zł mandatu zostanie zwiększone i to kilkukrotnie. Projekt przewiduje, zmianę w Kodeksie wykroczeń, która podniesie maksymalną wysokość grzywny z 5 do 30 tys. zł. Zwiększona zostanie również wysokość grzywny w postępowaniu mandatowych do 5 lub nawet 6 tys. zł w przypadku zbiegu wykroczeń. Ponadto minimalny mandat za przekroczenie prędkości o 30 km/h będzie wynosić 1,5 tys. zł. Jeżeli czyn powtórzy się w ciągu dwóch lat to minimum zostanie podwojone (do 3 tys. zł). Ministerstwo Infrastruktury dała jednak małą zachętę do szybkiego uregulowania kary. "Jeśli kierowca opłaci mandat podczas kontroli, to wtedy jego wysokość zostanie pomniejszona o 10 proc." – poinformowało MI.

CZYTAJ TAKŻE: Jedź przepisowo w Austrii. Mandaty nawet do 5 tys. euro

W nowych wytycznych uwzględniono też kwestię osób prowadzących pojazd mechaniczny po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka będzie podlegało karze aresztu albo grzywny nie mniejszej niż 2,5 tys. zł. W przypadku prowadzenia pojazdu innego niż mechaniczny sprawca będzie podlegał karze aresztu albo grzywny nie mniejszej niż 1 tys. zł. Ponadto składka OC ma być uzależniona od liczby punktów karnych.

Temat dotyczący zaostrzania prawa jest na wokandzie już od jakiegoś czasu. Jednak dopiero teraz prace nad nim gwałtownie przyspieszają. Jeżeli zostaną przyjęte przez legislacje, to niedługo kary za wykroczenia drogowe staną się nad wyraz surowe. Autorem nowych wytycznych jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Przewidziano w nim m.in. zakaz reedukacji, czyli zmniejszenia liczby punktów karnych poprzez odbycie jednodniowego szkolenia (redukcja o 6 punktów). Ponadto zwiększona zostanie liczba punktów karnych za dane przewinienia.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Tu i Teraz
Kolejny zgrzyt koncernu Stellantis z włoskim prawem. Skonfiskowane 134 Fiaty
Tu i Teraz
Kolejny pożar. Płonie złomowiska samochodów. Na miejscu 30 zastępów straży pożarnej
Tu i Teraz
Ford Mustang w nowych wersjach. Planowane czterodrzwiowe coupe i model offroad
Tu i Teraz
Kolejny odcinek autostrady A2 na ukończeniu. Trasa przetnie Polskę ze wschodu na zachód
Tu i Teraz
Nowa, "czysto rosyjska” Wołga okazała się chińskim Changanem
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy