Największy salon samochodowy powstał… w Polsce

Gdzie jest największy salon samochodowy? Genewa, Paryż, Tokio, Los Angeles? Nie! Jest on w Internecie i powstał w Polsce.

Publikacja: 21.11.2019 10:02

Największy salon samochodowy powstał… w Polsce

Foto: moto.rp.pl

Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR stworzył unikatowe dzieło. Przez długie lata powstawał Autokatalog.pl, który jest największym salonem samochodowym na świecie. To innowacyjne narzędzie zostało dostosowane do zmieniającego się zachowania zakupowego konsumentów rynku samochodowego. Tym samym bez wychodzenia z domu możliwe jest dokonanie nawet 55 tysięcy porównań par nowych samochodów.

""

moto.rp.pl

Motoryzacja zmienia swoje oblicze. Z salonów dealerskich przenosi się do internetu. Ten trend jest obserwowany od długiego czasu. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez EY Automotive Survey 2019. Wynika z nich, że już ponad 1/3 polskich kierowców rozważałoby zakup nowego samochodu online. Dotyczy to zwłaszcza mniejszych miejscowości, gdzie nie zawsze są salony samochodowe wszystkich marek.

""

moto.rp.pl

Z kolei badania wskaźnika wpływu cyfrowego, wykonane przez Deloitte pokazały, że motoryzacja cechuje się jednym z większych wyników, szczególnie z wykorzystaniem technologii mobilnych (62 proc.) we wszystkich grupach wiekowych. Wyprzedza tym samym artykuły dla dzieci i niemowląt (61 proc.), odzież (58 proc.) i żywność (50 proc.). Ponad 96 proc. klientów wykorzystuje „wirtualny świat” do poszukiwania informacji na temat przedmiotów i dostępnych narzędzi finansowych. Obecnie w internecie wyszukujemy głównie informacji. Według ekspertów jest to jednak dopiero początek. Ludzie poszukują w nim również możliwości budowania i porównywania ofert bez konieczności wychodzenia z domu. Ten etap to dopiero połowa drogi. Finalnym celem jest możliwość podpisania i zakupu pojazdu przez stronę www.

""

moto.rp.pl

Twórcom tego projektu udało się w jednym miejscu zawrzeć 418 modeli 53 producentów, w tym ponad 10 tysięcy różnych wersji. Zadbali oni też o odpowiednią oprawę zdjęciową. W tym przypadku nie tylko można obejrzeć dany pojazd, ale również porównać go z innym wybranym przez siebie. Co najważniejsze z tego produktu można nieodpłatnie korzystać przez stronę www lub dedykowaną aplikację na urządzeniu mobilnym. Prezentację samochodów cechuje dbałość o każdy szczegół, w tym kompletna galeria widoków z zewnątrz, wewnątrz oraz 360 stopni (aż 363 elementy). Przykładowo, porównanie sylwetki i wnętrza aut, np. Mercedesa E63 AMG oraz BMW M5 trwa kilka sekund. W jednej chwili możemy się przekonać, że są to auta bardzo podobne do siebie. Użytkownicy dodatkowo są wspierani wynikami licznych testów dziennikarskich oraz danymi Info-Eksperta.

""

moto.rp.pl

Zaczynając pracę nad tym projektem szukaliśmy podobnych najpierw w Polsce, później w Europie, na końcu w Stanach Zjednoczonych. Nigdzie nie znaleźliśmy realizacji naszej idei. Od początku zdawaliśmy sobie sprawę przed jak wielkim wyzwaniem staje SAMAR, ale powiedzieliśmy jasno, nie idziemy na żadne kompromisy. Praca nad gromadzeniem danych, sesje fotograficzne, 150 tysięcy linii kodu źródłowego wymagały olbrzymiego wysiłku. Wierzę jednak, że efekt naszej pracy otwiera nowy rozdział rynku motoryzacyjnego – opowiada Wojciech Drzewiecki, prezes IBRM SAMAR.

""

Wojciech Drzewiecki.

moto.rp.pl

Katalog to nie tylko możliwość porównania poszczególnych samochodów. Dzięki nawiązanej współpracy z największą firmą leasingową w kraju – Idea Getin Leasing, jest możliwość znalezienia auta w zależności od potrzeb i możliwości finansowych. Co ważne dzięki umieszczeniu kalkulatora w Autokatalog.pl, można samodzielnie dokonać wielu symulacji wszystkich dostępnych form finansowania wybranego przez siebie pojazdu. Wystarczy zmienić podstawowe parametry, np. wysokość wkładu własnego czy długość umowy, aby sprawdzić, jak zmieni się wysokość miesięcznej raty leasingu czy kredytu. Już za parę tygodni możliwości kalkulatora zostaną rozszerzone o możliwość wyliczenia kosztów związanych z najmem.

""

moto.rp.pl

CZYTAJ TAKŻE: Wojciech Drzewiecki, prezes Samaru: Napędy alternatywne potrzebują wsparcia państwa

Osoby, które będą miały jakiekolwiek wątpliwości, będą mogły skorzystać z konsultacji. Na pytania odpowiedzą konsultanci Idea Getin Leasing, którzy będą dostępni on-line poprzez kanał Live Chat. To oni odpowiedzą na pytania np. o wymagane dokumenty, procedury, udzielają informacji odnośnie możliwych parametrów finansowania w przypadku wybranego pojazdu. Autokatalog.pl to coś więcej niż tylko porównywarka samochodów, gdzie porównamy ze sobą dane modele czy będziemy w stanie wyliczyć ratę albo znaleźć auta po określeniu zobowiązania miesięcznego. Dostępny jest pod adresem Autokatalog.pl.

Tu i Teraz
Michelin likwiduje fabrykę opon w Olsztynie. Przenosi ją do Rumunii
Tu i Teraz
Afera w we Włoszech. "W Polsce nie można produkować samochodu o nazwie Milano"
Tu i Teraz
Blokada mostów w Warszawie. Policja obserwuje przeprawy przez Wisłę
Tu i Teraz
Jutro blokada mostów w Warszawie. Aktywiści planują utrudnić życie kierowcom
Tu i Teraz
Uwaga na fałszywe SMS-y z mandatami. GITD komentuje "nie reagować, to oszustwo"