Podwyżki za przejazd autostradą A2. Od 2 stycznia 2019 roku na odcinku Nowy Tomyśl – Konin wchodzą nowe stawki opłat.

Zmiana stawek opłat dotyczy pojazdów ciężarowych. Przejazd 150-kilometrowego odcinka będzie kosztować od 2 do 5 złotych więcej. Nowe stawki zostały wprowadzone 2 stycznia 2019 roku o godzinie 6.00 rano. Za przejazd każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem trzeba będzie zapłacić:

Odcinek obwodnicy Poznania A2 ma być poszerzony do trzech pasów w każdą stronę.

31 zł brutto (do tej pory 29 zł) – kategoria 2: pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami,

47 zł brutto (do tej pory 44 zł) – kategoria 3: pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami,

73 zł brutto (do tej pory 68 zł) – kategoria 4: pojazdy samochodowe o więcej niż̇ trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami.

Stawki za przejazd motocykli i pojazdów samochodowych o dwóch osiach pozostaje bez zmian. Według informacji Autostrady Wielkopolskiej nie ulegną one zmianie w 2019 roku.

– Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom strony publicznej oraz milionów kierowców aut osobowych, zdecydowaliśmy o utrzymaniu w nadchodzącym roku dotychczasowych opłat za przejazd koncesyjną autostradą A2 dla pojazdów pierwszej i piątej kategorii. Motocykle i auta osobowe za przejazd każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem, a Koninem zapłacą – tak jak do tej pory 20 złotych. Jednocześnie Zarząd Autostrady Wielkopolskiej SA podjął decyzję o pierwszej od czterech lat zmianie stawek za przejazd dla aut ciężarowych – mówi Zofia Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa spółki Autostrada Wielkopolska.

ZOBACZ TAKŻE: Austria testuje tempo 140 km/h na autostradach

Pieniądze uzyskane z opłat za przejazd w pierwszej kolejności będą przeznaczane na podwyższanie jakości autostrady. Chodzi między innymi o: bieżące zimowe i letnie utrzymanie autostrady, w tym jej eksploatację; rozbudowę obwodnicy Poznania – poszerzenie o trzeci pas ruchu 16 km odcinka obwodnicy od węzła Poznań Zachód do węzła Poznań Krzesiny, dobudowę i rozbudowę ekranów akustycznych.

ZOBACZ TAKŻE: Szykuje się kolejna podwyżka za przejazd autostradą

Płatna część autostrady A2 na odcinku od Konina do granicy z Niemcami jest jedną z najdroższych autostrad w Europie. Mimo to stawki za przejazd mogłyby być jeszcze wyższe, bo jak dodaje rzeczniczka prasowa spółki Autostrada Wielkopolska, Zofia Kwiatkowska, nowe stawki będą jednak zdecydowanie niższe od stawek maksymalnych, do których dopuszcza umowa koncesyjna.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

BMW i3 kończy karierę. Model nie będzie miał następcy

Wszystko wskazuje na to, że kariera BMW i3 niedługo się zakończy. Pierwsze elektryczne BMW ...

BMW wzywa do serwisów na Wyspach

BMW ogłosiła w Wielkiej Brytanii akcję przywoławczą obejmującą 312 tys. samochodów. Okazało się, że ...

3,2 mld euro na prace badawcze nad bateriami

Komisja Europejska zatwierdziła pomoc publiczną 3,2 mld euro z 7 krajów, w tym Polski, ...

Samochód jak komórka

Coraz wyraźniej zmienia się sposób sprzedaży samochodów – firmy zaczynają kusić klientów nie ceną, ...

Dieselgate: Jest akt oskarżenia przeciw byłemu szefowi Audi

Prokuratura w Monachium oskarża Ruperta Stadlera, byłego szefa Audi w o jego zachowanie w ...

Ceny | Forda Puma – crossover na bazie Fiesty

Puma to nazwa nowego crossovera Forda, który oficjalnie wchodzi do sprzedaży na polskim rynku. ...