Wikimedia

Światowe firmy samochodowe zwróciły się do władz Chin o odroczenie i złagodzenie planowanych limitów sprzedaży aut elektrycznych i hybrydowych, bo ich zdaniem nie będą w stanie ich spełnić, a mocno zaszkodzą ich działalności.

Pismo datowane 18 czerwca do szefa chińskiego resortu przemysłu i technologii informacji jest najbardziej skoordynowanym dotychczas posunięciem branży motoryzacyjnej przeciwko wyśrubowanym założeniom dotyczącym tzw. pojazdów na nowe energie na największym rynku na świecie.

Władze chińskie zdecydowane walczyć ze skażeniem środowiska zamierzają wprowadzić limity dla samochodów elektrycznych i hybryd plug-in, które w 2025 r. powinny stanowić 20 proc. sprzedaży. System limitów zaczynie obowiązywać od 2018 r. Założenia przekodują, by producenci osiągnęli sprzedaż tych ekologicznych pojazdów w wysokości 8 proc. rynku w 2018 r., 10 proc. w 2019 i 12 proc. w 2020 r. Pekin uważa ponadto tę politykę za pomoc krajowym producentom w konkurowaniu z zagranicznymi rywalami, którzy mają kilkadziesiąt lat więcej doświadczeń w silnikach spalinowych.

Nowe ostre normy przewidujące surowe kary za niedotrzymywanie ich, np. odebranie koncesji na sprzedaż pojazdów nieelektrycznych, mogą bardzo dotkliwie uderzyć w niektórych producentom. — To uderzy bardzo mocno cały sektor, zwłaszcza dobrze znane firmy — stwierdził Liping Kang z pekińskiego think tanku, Ośrodka Innowacji i Transportu. Wprawdzie premier Li Keqiang i kanclerz Angela Merkel ustalili w czerwcu, ze będą ustępstwa, ale resort przemysłu opublikował później projekt przepisów podtrzymujący surowe limity sprzedaży. „Proponowana data wdrożenia ambitnych przepisów nie jest możliwa do dotrzymania — stwierdza pismo firm z USA, Europy, Japonii i Korei. — Potrzebne jest co najmniej odroczenie ich o rok i włączenie dodatkowych elastycznych rozwiązań” — stwierdziły firmy.

RÓWNE TRAKTOWANIE

Organizacje motoryzacyjne zwróciły się również do władz Chin o zmianę niektórych kar za niedotrzymanie tych limitów, np. zakazu importu i produkcji aut o innym napędzie. Wezwały też do równego traktowania producentów krajowych i zagranicznych. Obecnie firmy zagraniczne nie mogą korzystać z pełnych subwencji do pojazdów na nowe energie i do baterii, na czym tracą takie firmy jak Tesla. Chińskie firmy produkują najwięcej na świecie pojazdów elektrycznych, przypadało na nie w 2016 r. 453 proc. rynku — według firmy doradczej McKinsey. „To preferowanie krajowych producentów kosztem zagranicznych podważa środowiskowe założenia tych przepisów, czyni import niekonkurencyjnym i naraża Chiny na wszczynanie międzynarodowych sporów handlowych” — stwierdzono w piśmie podpisanym przez Amerykańską Radę Polityki Motoryzacyjnej (AAPC), europejskie zrzeszenie producentów ACEA, japońskie JAMA i koreańskie KAMA. Europejskie firmy, np. Daimler zareagowały na chińskie propozycje planami zwiększenia tempa produkcji w Chinach samochodów elektrycznych, Tesla podała, że rozmawia z władzami Szanghaju o zwolnienie jej pojazdów z cła 25 proc. Zagraniczni producenci chcą także większego kredytowania zakupów hybryd plug-in, a dla siebie możliwości przesunięcia kredytów za już sprzedane samochody na kolejne modele, aby zwiększyć ich atrakcyjność na rynku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Opel gotowy na zmiany

Nie obyło się bez modyfikacji i zmian – Opel przedstawił właśnie nową gamę silników ...

Elektryczny Hyundai w służbie szwajcarskiej policji

Od pięciu lat policja w Szwajcarii używa pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Teraz do jej ...

Volkswagen dopłaci 2400 euro do naprawy starego diesla

Volkswagen zgodził się zapłacić za większą część kosztów modernizacji starszych aut z silnikami wysokoprężnymi. ...

Połączenie FCA i Renault: Fuzji nie będzie…

Problemy polityczne we Francji i odmowa wsparcia ze strony prezesa Nissana Hiroto Saikawy były ...

Elektryczny Nissan Leaf we flocie Orlenu

Elektryfikacja flot właśnie się rozpoczyna. Nissan Leaf jest najlepiej sprzedającym się samochodem elektrycznym zarówno ...

Nowy Land Rover Discovery Sport: Znikająca maska, hybryda, trzy cylindry

Land Rover Discovery doczekał się modernizacji. Będzie miał maskę, która „znika” po naciśnięciu przycisku ...